Денис Дерменжи / NewsMaker

FOTO După alerta cu bombă de la Aeroport, au urmat amenințări și la Parlament. Deputații au fost evacuați

Alertă cu bombă la Parlament. La fața locului se află mai multe echipaje ale poliției, pompierii, dar și o ambulanță.

„Astăzi, în jurul orei 14.05, Poliția a fost sesizată precum că prin intermediul poștei electronice mai multe instituții ale statului (Parlament, Guvern, instituții judecătorești, centre comerciale, spitale, Aeroportul Internațional Chișinău, etc.),  au fost avertizate despre  amplasarea  obiectelor explozibile”, afirmă Poliția.

Pe 5 iulie, polițiștii de frontieră au anunțat că și Aeroportul Internațional Chișinău a fost minat, pentru a treia oară, în ultimele 48 de ore. Ulterior, informația nu a fost confirmată, ambele alerte fiind false.

Денис Дерменжи / NewsMaker
Денис Дерменжи / NewsMaker
Денис Дерменжи / NewsMaker

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Андрій Садовий/Telegram

Morți, locuințe avariate, Lvov parțial fără electricitate. Încă un atac masiv al Rusiei, raportat de Ucraina

În noaptea de 4 spre 5 octombrie, Rusia a lansat peste 50 de rachete și aproximativ 500 de drone de atac asupra Ucrainei. Cinci persoane au murit și 10 au fost rănite, potrivit informațiilor comunicate de președintele ucrainean Vladimir Zelenski. Autoritățile locale au precizat că mai multe locuințe au fost avariate, iar numeroși oameni au rămas fără electricitate. Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a scris pe rețeaua X că „războiul Rusiei împotriva Ucrainei este o teroare zilnică”. „Acestea sunt crime de război. Ucraina are nevoie de un sprijin mai mare și mai rapid”, a declarat Maia Sandu.

Zelenski a anunțat că, noaptea trecută, Rusia a lansat peste 50 de rachete și aproximativ 500 de drone de atac asupra Ucrainei. Au lovit cu rachete de croazieră, „Shahed” și, inclusiv, cu „Kinzhal”. Regiunile Lvov, Ivano-Frankivsk, Zaporojie, Cernigov, Sumî, Harkov, Herson, Odesa și Kirovohrad au fost vizate”, a comunicat Zelenski, adăugând că, în prezent, în zonele afectate continuă lucrările de salvare și de restabilire.

Președintele Ucrainei a spus că, până în prezent, se știe despre aproximativ 10 persoane rănite. Alte cinci persoane au decedat.

„Astăzi rușii au lovit din nou infrastructura noastră. (…) Avem nevoie de mai multă protecție, de o implementare mai rapidă a tuturor acordurilor de apărare, în special în ceea ce privește apărarea aeriană, pentru a face ca această teroare aeriană să fie lipsită de sens. Este posibilă o încetare unilaterală a focului în aer, iar ea ar putea deschide calea către o diplomație reală. America și Europa trebuie să acționeze pentru a-l obliga pe Putin să se oprească”, a declarat Zelenski.

Patru dintre cele cinci decese s-au înregistrat în regiunea Lvov. Șeful administrației militare regionale din Lvov, Maxim Kozițkii, a declarat că, în urma atacului, o casă a fost distrusă, iar alte opt au fost avariate. Primarul de Lvov, Andrei Sadovîi, a declarat că, în urma atacului rus, o parte a orașului a rămas fără electricitate. Au izbucnit mai multe incendii, inclusiv într-un parc industrial.

O persoană a murit în regiunea Zaporojie. Șeful administrației militare regionale, Ivan Fedorov, a spus că au fost avariate opt blocuri de locuințe, șapte case particulare și clădiri nelocative. Totodată, peste 73.000 de abonați au rămas fără curent electric.

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a scris pe rețeaua X că „războiul Rusiei împotriva Ucrainei este o teroare zilnică”. „În doar două zile, a bombardat trenuri de pasageri și a lovit infrastructura civilă pentru a îngheța oamenii și a le bloca mișcarea. Acestea sunt crime de război. Ucraina are nevoie de un sprijin mai mare și mai rapid pentru a salva vieți și a-și apăra libertatea”, a declarat Maia Sandu.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: