army.md

FOTO Pe schiuri și cu mitralierele în mână: militarii din Moldova se antrenează în România

Militarii din cadrul Batalionului cu Destinație Specială ,,Fulger” al Armatei Naționale participă, în perioada 29 ianuarie – 16 februarie, curent, la exercițiul JCET- 2024 (Joint Combined Exchange Training), care se desfășoară la un centru de instruire din România. La exerciții participă, potrivit Ministerului Apărării, și militari români.

Potrivit sursei citate, scopul exercițiului este creșterea nivelului de interoperabilitate, sincronizarea procedurilor operaționale între militarii celor două unități și dezvoltarea capabilităților pentru executarea misiunilor speciale.

Ministerul precizează că în cadrul exercițiului sunt organizate module privind instrucția de iarnă în mediul muntos, trageri de luptă avansate din armament diferit, precum și alte misiuni specifice.

Exercițiul „Joint Combined Exchange Training” are loc în conformitate cu Planul de activitate externă al Ministerului Apărării şi Armatei Naţionale a Republicii Moldova pentru anul 2024, precizează sursa citată.

army.md
army.md
army.md
army.md

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Monetochka vine pentru prima dată la Chișinău cu un concert de excepție – FAIRYTALE TOUR 

Fanii din Republica Moldova au toate motivele să se bucure: artista Monetochka vine pentru prima dată la Chișinău, pe 23 octombrie 2025, cu un show spectaculos în cadrul turneului mondial FAIRYTALE TOUR. Concertul va avea loc la Arena Chișinău, începând cu ora 20:00. 

Interesul pentru eveniment este uriaș – biletele sunt extrem de solicitate, iar publicul local așteaptă cu nerăbdare să o vadă live pe una dintre cele mai originale voci ale  

Monetochka, numită „vocea generației” încă din 2018, continuă și astăzi, în 2025, să captiveze publicul prin versurile sale profunde, ironice și pline de energie. Artista a evoluat vizibil, transformându-se dintr-un simbol al adolescenților într-o divă metanodernistă – o prezență artistică complexă, care combină umorul, reflecția socială și emoția autentică. 

Turneul mondial 2025–2026 o prezintă pe Monetochka într-o nouă imagine, cu piese noi, aranjamente surprinzătoare și o atmosferă de basm. 
Publicul din Chișinău va avea ocazia să asculte atât noutăți muzicale, cât și hiturile îndrăgite care au consacrat-o – de la piesele încărcate de ironie la cele care ating profunzimi emoționale. 

Detalii eveniment 

Data: 23 octombrie 2025 
Ora: 20:00 
Locația: Arena Chișinău, str. Calea Orheiului 130 
Bilete disponibile pe livetickets.md 

Așteptarea publicului moldovean pentru Monetochka a fost una intensă – iar reacția fanilor la anunțul concertului o dovedește. Pentru prima dată, vocea care a marcat o generație va răsuna live în Chișinău, într-un spectacol care promite să fie o combinație de artă, emoție și libertate creativă. 

Nu rata ocazia de a face parte din povestea FAIRYTALE TOUR! 

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: