Facebook/Mihai Popșoi

FOTO Președinta Bundestagului, la Chișinău: Din numele poporului german exprim susținerea pentru aderarea Moldovei la UE

Vicepreședintele Parlamentului Mihai Popșoi și președinții comisiilor parlamentare permanente au avut, pe 13 iulie, o întrevedere cu șefa Bundestagului Republicii Federale Germania Bärbel Bas, care efectuează o vizită oficială la Chișinău. În cadrul întâlnirii, interlocutorii au discutat despre agenda de reforme a Republicii Moldova, situația de securitate din regiune și parcursul european al țării noastre.

Mihai Popșoi i-a mulțumit oficialei germane pentru aprobarea, în 2022, a Rezoluției Bundestagului, prin care se exprimă sprijinul față de parcursul european al Republicii Moldova.

„Depunem efort maxim pentru a îndeplini recomandările Uniunii Europene. Republica Moldova își dorește să facă parte din marea familie a Uniunii Europene”, a spus vicepreședintele legislativului moldovenesc.

La rândul său, președintele Bundestagului Germaniei a declarat că țara sa susține parcursul european al Republicii Moldova.

„Vă felicit pentru pașii importanți pe care i-ați făcut după ce, anul trecut, ați depus cererea de aderare la Uniunea Europeană. Deja ați îndeplinit o parte din condiționalități. Din numele poporului german exprim susținerea pentru aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană. Sunt sigură ca Republica Moldova va fi parte a marii familii europene”, a spus Bärbel Bas.

Totodată, președintele Bundestagului a apreciat faptul că, de la începutul războiului din Ucraina, Republica Moldova a găzduit un număr mare de refugiați.

Facebook/Mihai Popșoi
Facebook/Mihai Popșoi
Facebook/Mihai Popșoi
Facebook/Mihai Popșoi
Facebook/Mihai Popșoi
Facebook/Mihai Popșoi

Precizăm că președinta Bundestagului Republicii Federale Germania, Bärbel Bas, se află într-o vizită în Moldova, în perioada 12-13 iulie. Oficiala a avut deja o întâlnire cu președinta Maia Sandu.  În agenda acesteia este planificată o discuție și cu premierul Dorin Recean.

Aceasta este a doua vizită a unui președinte al Bundestagului în Republica Moldova de la stabilirea relațiilor diplomatice dintre țările noastre.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Igor Dodon

Dodon critică participarea Maiei Sandu la „Coaliția de Voință”, după anunțul lui Macron: „Vrea să implice Moldova în jocuri periculoase”

Liderul Partidului Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM), Igor Dodon, critică prezența președintei Maia Sandu la reuniunea Coaliției de Voință de la Paris, susținând că aceasta ar atrage Republica Moldova în „jocuri geopolitice periculoase”. Afirmațiile au fost făcute într-o postare publicată pe rețelele de socializare, marți, 14 iulie, după ce, în urma evenimentului, președintele Franței a anunțat că Coaliția de Voință va desfășura exerciții militare în statele care se învecinează cu Ucraina.

Politicianul a spus că participarea Maiei Sandu la Coaliția de Voință ar fi „o încălcare gravă” a statului de neutralitate al Republicii Moldova.

Liderii acestei coaliții își declară deschis obiectivele: continuarea sprijinului militar pentru Ucraina și transmiterea unui semnal către Moscova că „nu au obosit de război”. Mai mult, președintele Franței, Emmanuel Macron, a anunțat ieri organizarea unor exerciții militare ale coaliției în statele vecine cu Ucraina. În această listă vor să includă și Republica Moldova, stat neutru?! În loc să mențină țara noastră în afara confruntărilor străine, Maia Sandu o atrage, pas cu pas, în jocuri geopolitice periculoase. (…) Locul nostru este alături de statele care fac tot posibilul pentru menținerea păcii, nu pentru alimentarea unei noi confruntări”, a declarat Igor Dodon.

NewsMaker a contactat reprezentanții Președinției pentru o reacție la acuzațiile socialistului, însă aceștia nu au răspuns la apeluri. Le-am expediat o solicitare de comentariu și vom publica răspuns imediat ce-l vom primi.

Amintim că Coaliția de Voință, care este formată din 37 de state și coordonează sprijinul pentru Ucraina în contextul invaziei Federației Ruse, s-a reunit pe 13 iulie la Paris. Republica Moldova, reprezentată de Maia Sandu, a participat pentru prima dată la o reuniune a acestei platforme. Președinta a solicitat statelor membre mai mult sprijin pentru Ucraina și intensificarea presiunii economice asupra Rusiei, argumentând că aceste măsuri sunt necesare pentru a apropia pacea.

Totodată, după reuniune, președintele Franței, Emmanuel Macron, a anunțat că Coaliția de Voință intenționează să organizeze exerciții militare în țările care se învecinează cu Ucraina. Potrivit oficialului, exercițiile vor avea loc în cadrul planului de creare a unei forțe multinaționale, care urmează să fie desfășurată după încheierea războiului purtat de Federația Rusă împotriva Ucrainei.

Deocamdată nu este clar în ce state se vor desfășura exercițiile militare.

***

Liderul PSRM, Igor Dodon, este cunoscut pentru pozițiile sale favorabile consolidării relațiilor cu Rusia. Acesta a efectuat în repetate rânduri vizite la Moscova și s-a întâlnit cu oficiali ruși după declanșarea invaziei la scară largă a Ucrainei. De la începutul războiului, Dodon nu a condamnat explicit autoritățile ruse pentru agresiunea militară împotriva statului vecin.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: