Nadejda Coptu / NewsMaker

FOTO Prima declarație a lui Igor Dodon, după ce a ajuns la Curtea de Apel

Fostul președinte de țară, Igor Dodon, a ajuns la Curtea de Apel, unde magistrații urmează să decidă dacă acesta va rămâne în arest la domiciliu, va fi plasat în izolator sau eliberat. Socialistul le-a spus susținătorilor că „totul va fi bine” și a promis să facă declarații pentru presă după ședința de judecată.

„Vom face declarații după, totul va fi bine!”, a spus Dodon.

Amintim că magistrații Curții de Apel Chișinău urmează să examineze demersul procurorilor, dar și al avocaților lui Igor Dodon. Ambele părți consideră injustă decizia privind plasarea fostului președinte al țării în arest la domiciliu: Procuratura solicită plasarea acestuia în arest în izolator, iar avocații – eliberarea sub control judiciar.

Între timp, în fața clădirii se desfășoară un protest. La manifestație participă susținătorii lui Dodon, dar și deputați socialiști, care cer eliberarea politicianului.

Nadejda Coptu / NewsMaker
Daria Slobodcicova / NewsMaker
Daria Slobodcicova / NewsMaker
Daria Slobodcicova / NewsMaker
Daria Slobodcicova / NewsMaker

***

Igor Dodon a fost reținut pe 24 mai. El este acuzat de îmbogățire ilicită, trădare de patrie, finanțare ilegală a partidului și corupție pasivă. Ulterior, el a fost plasat, prin decizia instanței de judecată, în arest la domiciliu pentru 30 de zile. Igor Dodon respinge toate acuzațiile și susține că dosarul ar fi instrumentat politic, la inițiativa președintei țării, Maia Sandu. La rândul său, șefa statului a declarat că a aflat despre acțiunile de urmărire penală în care este vizat Dodon din presă, fiind în SUA. Aceasta a recunoscut că i se pare „un pic ciudat” faptul că socialistul a fost reținut chiar în ziua în care ea a împlinit 50 de ani.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Telegram/army.md

Militarii, mobilizați pentru înlăturarea consecințelor ploilor torențiale: intervenție la Pănășești

Militarii din Batalionul Geniu „Codru” au fost mobilizați în localitatea Pănășești, raionul Strășeni, pentru a ajuta la înlăturarea consecințelor ploilor torențiale din noaptea de 6 spre 7 iunie. Anunțul a fost făcut de Ministerul Apărării într-un comunicat.

Potrivit instituției, intervenția a fost dispusă la solicitarea autorităților locale, pentru a sprijini populația afectată și pentru a contribui la lichidarea consecințelor provocate de precipitațiile abundente.

La fața locului au fost trimise efective și tehnică ale Armatei Naționale. Militarii curăță și deblochează drumurile afectate, ajută la evacuarea bunurilor deteriorate și facilitează accesul echipelor de intervenție și al serviciilor esențiale către locuitori.

Ministerul Apărării precizează că forțele destinate intervențiilor în situații excepționale rămân în stare de alertă și sunt pregătite să intervină și în alte localități, la solicitarea autorităților competente.

Telegram/army.md
Telegram/army.md
Telegram/army.md
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: