(FOTO) Salvatori din Moldova participă la exercițiul internațional organizat de Bulgaria și NATO

O echipă din Republica Moldova, specializată în căutare și salvare urbană (USAR), participă la un exercițiu internațional de gestionare a situațiilor de urgență. Exercițiul este organizat de Ministerul Afacerilor Interne al Bulgariei, în parteneriat cu NATO, și se desfășoară în orașul Montana, Bulgaria.

Exercițiul „Bulgaria 2025” este organizat de Direcția generală siguranță antiincendiară și protecție civilă din cadrul MAI al Bulgariei, în parteneriat cu Centrul Euro-Atlantic de Coordonare a Răspunsului la Dezastre al NATO și se desfășoară în perioada 7–12 septembrie.

Exercițiul reunește peste 1 200 participanți din peste 40 de țări și organizații internaționale.

„Participarea în acest exercițiu vine în continuarea unei serii de instruiri și pregătiri a echipei USAR Moldova în procesul de cerificare internațională conform standardelor INSARAG (Internaitonal Search and Rescue Advisory Group). Exericițiul final de certificare este planificat în Republica Moldova în anul 2027”, au comunicat reprezentanții Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU).

Potrivit instituției, Republica Moldova este reprezentată la acest exercițiu de 18 angajați ai IGSU al MAI și 2 medici din cadrul Serviciului Medical al MAI, cu 5 unități de tehnică specializată. Inspectoratul a precizat că angajații instituției participă la exercițiile internaționale organizate de Centrul Euro-Atlantic de Coordonare a Răspunsului la Dezastre al NATO și partenerii săi încă din anul 2000.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

ziua.md

Percheziții acasă la un fost președinte interimar al Judecătoriei Edineț

Domiciliul, automobilul și biroul unui fost președinte interimar al Judecătoriei Edineț au fost percheziționate de ofițerii Centrului Național Anticorupție (CNA) și procurori. Acțiunile au avut loc în cadrul unui dosar penal de trafic de influență și au fost anunțate pe 21 octombrie de reprezentanții CNA.

Potrivit CNA, fostul președinte interimar ar fi pretins, acceptat și primit, prin intermediul unui bărbat și al altor persoane aflate în curs de identificare, mijloace bănești pentru a influența persoane cu funcții de demnitate publică din cadrul Judecătoriei Edineț.

„Scopul acestor acțiuni ar fi fost determinarea instanței să înlocuiască măsura preventivă a arestului unui învinuit cu una mai blândă – liberarea provizorie sub control judiciar pentru 60 de zile. Suma exactă a banilor pretinși urmează a fi stabilită pe parcursul urmăririi penale. În urma perchezițiilor, au fost ridicate obiecte și documente relevante pentru investigație. Bănuitul este audiat și urmează să fie cercetat în stare de libertate”, a precizat instituția.

Reprezentanții CNA a menționat că dosarul în care figurează persoana are legătură cu o schemă de corupție demascată în iulie 2025. „Potrivit anchetei, un avocat, în complicitate cu două persoane care au acționat în calitate de intermediari, ar fi pretins și primit, în mai multe tranșe, suma totală de aproximativ 500 000 de lei, susținând că ar putea influența un procuror responsabil de urmărirea penală într-un dosar privind organizarea migrației ilegale, pentru a-l determina să adopte o soluție favorabilă față de un învinuit. Drept dovadă, în luna iunie 2025, persoana vizată a fost scoasă de sub urmărire penală”, au declarat reprezentanții instituției.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: