Ambasada Rusiei în R. Moldova

FOTO Vasnețov, decorat de Putin pentru „mare contribuție” în promovarea politicii externe a Rusiei

Președintele Federației Ruse Vladimir Putin i-a conferit ambasadorului rus în Republica Moldova Oleg Vasnețov Ordinul de „Onoare”. Decretul de conferire a titlului a fost publicat pe 17 august.

„Pentru o mare contribuție în realizarea politicii externe a Federației Ruse și pentru mulți ani de serviciu diplomatic conștiincios se conferă Ordinul de Onoare lui Oleg Vladimirovici Vasnețov, Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar al Federației Ruse în Republica Moldova”, se arată în document.

Index

Oleg Vasnețov: cariera de diplomat

Oleg Vasnețov, în vârstă de 71 de ani, a activat în ultimii 45 de ani în cadrul  Ministerului Afacerilor Externe de la Moscova. Potrivit ZdG, cunoaște limbile engleză, franceză și bulgară. Între 2003 și 2008, acesta a fost ambasadorul Rusiei în Republica Democrată Congo.

Din 2009, Vasnețov a ocupat funcția de director adjunct al departamentului pentru relațiile cu subiecții federației, parlamentului și asociațiile publice din cadrul Ministerului Afacerilor Externe, iar din martie 2011 a condus acest departament.

La sfârșitul anului 2017 a fost desemnat în calitate de ambasador al Federației Ruse în Republica Moldova, deținând până în prezent această funcție.

Activitatea în Republica Moldova

În ultimele luni Vasnețov a fost invitat de mai multe ori la MAEIE pentru explicații, în urma unor declarații neprietenoase din partea oficialilor ruși. Ultima oară s-a întâmplat în urma investigației jurnalistice, potrivit căreia autoritățile din Moldova erau spionate de către agenții ruși, prin intermediul unor dispozitive montate pe acoperișul Ambasadei Rusiei la Chișinău.

În urma publicării materialului jurnalistic și discuției cu Vasnețov, Chișinăul a anunțat că a decis să reducă numărul personalului ambasadei Federației Ruse. Astfel, 22 diplomați ruși și 23 angajați din rândul personalului tehnic, împreună cu familiile lor, au părăsit în dimineața de 14 august Moldova.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Imagine simbol

Ucrainenii deportați din Rusia, blocați la granița cu Georgia: 65 de persoane, repatriate în Ucraina

Alți 65 de ucraineni care au fost expulzați din Rusia și au rămas blocați la granița cu Georgia au fost repatriați în siguranță în Ucraina. Ministerului de Externe de la Kiev a anunțat că printre cei întorși se numără 10 femei și opt persoane grav bolnave, care se aflau în condiții de criză umanitară, generate de acțiunile Rusiei, scrie BBC.

Ministerul de Interne al Georgiei a anunțat că a asigurat transportarea ucrainenilor de la punctul de trecere „Dariali” spre aeroportul internațional din Tbilisi, unde au fost predați reprezentanților organelor de drept din Ucraina. Aceștia au organizat îmbarcarea și i-au însoțit pe parcursul zborului charter.

În ultimele luni, conform Ministerului de Externe ucrainean, au fost repatriați alți 44 de cetățeni. Astfel, numărul celor readuși în Ucraina de la granița ruso-georgiană a ajuns la 109 persoane.

De doi ani, Rusia trimite la granița cu Georgia cetățeni ucraineni deportați, în special persoane eliberate din închisorile rusești. Totuși, începând din iunie, numărul deportaților a crescut considerabil. Anterior, BBC a scris că creșterea ar fi survenit inclusiv după ce singura rută disponibilă pentru revenirea în Ucraina – prin Georgia și Republica Moldova – ar fi fost suspendată la începutul lunii iulie. Contactată de NM, Poliția de Frontieră a precizat atunci că accesul străinilor pe teritoriul Moldovei este evaluat individual la punctele de trecere, iar instituția nu adoptă din timp decizii generale privind interdicțiile de intrare.

BBC precizează că autoritățile de la Kiev au cerut public Moscovei ca acești cetățeni să fie direcționați direct către granița cu Ucraina.

Potrivit unor date neconfirmate, la frontiera cu Georgia se mai află în prezent peste 20 de persoane.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: