Reuters

FOTO/VIDEO Ce înseamnă „Z”, simbolul militar misterios de pe tancurile rusești și de pe costumele unor sportivi

Litera „Z” de culoare albă a devenit de curând un simbol al războiului împotriva Ucrainei. Acesta a fost surprins pe pancartele și tricourile protestatarilor pro-ruși de extremă dreaptă, pe tancurile și vehiculele militare rusești, dar și pe tricourile unor sportivi. Portalul Insider a publicat pe 7 martie un material despre posibila semnificație a acestui simbol, întrucât autoritățile ruse nu au comentat deocamdată subiectul.

Simbolul „Z” de culoare albă a fost observat pentru prima oară pe 22 februarie, pe vehiculele miltiare rusești, în regiunea Donețk a Ucrainei.

Reuters

Activistul civic Kamil Galeev a postat pe Twitter o interpretare a simbolului „Z”. Acesta spune că este o prescurtare a „za pobedu”, un termen rusesc care se traduce prin „victorie”.

Semnificaţia nu a fost confirmată de trupele ruseşti. Alte persoane interpretează semnificația drept „zapad” (vest).

Reuters

 

Pe 4 martie, mai mulți protestatari sârbi, pro-ruşi şi de extremă dreapta, au mărşăluit la Belgrad şi au afișat pancarte decorate cu „Z”.

exit.al

Iar pe 6 martie, în orașul Sank Petersburg din Rusia a avut loc o manifestație în susținerea lui Putin: „Oare chiar credeți că noi, urmașii celor care ani la rând mureau de foame, însă au învins fasciștii, ne vom vinde patria pentru dolari și iphone? Nu ne vom schimba eroii pentru personaje Marvel. (…) Misiunea soldaților noștri este să pună funia la gâtul nazismului, să pună punct războiului de 8 ani și groazei din Donbas, să își apere oamenii nevoiți să lupte pentru dreptul de a vorbi liber limba maternă. Pentru Rusia, pentru președinte, pentru Putin!”.

Duminică, 6 martie, Ivan Kuliak, un gimnast rus, s-a prezentat la ceremonia de premiere de la Doha cu un „Z” inscripţionat pe costum. Acesta a ocupat locul al treilea, iar ucraineanul Illia Kovtun, a fost câştigătorul concursului. Federaţia Internaţională de Gimnastică a cerut Fundaţiei Etice a Gimansticii să investigheze acţiunile lui Ivan Kuliak.

Și alți susținători declarați ai președintelui Vladimir Putin au afișat în public simbolul, de exemplu Maria Butina, agent special condamnat în SUA pentru spionaj, în prezent membră a Dumei de Stat.

Vă așteptăm și pe canalul nostru de Telegram.

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Gheorghe Hajder

Gheorghe Hajder a vizitat zonele inundate din Călărași și Ungheni: anunță verificări la lacuri

Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, a efectuat marți, 26 mai, o vizită în zonele afectate de inundațiile din raioanele Ungheni și Călărași, produse în urma ploilor torențiale. Oficialul a anunțat controale la lacurile și iazurile din zonele vizate, pentru a verifica respectarea normelor tehnice și a măsurilor de siguranță de către administratori.

Gheorghe Hajder a menționat că, în ultimele zile, nivelul apei din lacuri a atins „cote record”. „Vorbim despre o cantitate excepțională de precipitații, un fenomen care, potrivit estimărilor, poate avea loc o dată la 100 de ani”, a spus oficialul.

Ministrul Mediului a menționat că, datorită intervenției echipelor IGSU și specialiștilor de la „Apele Moldovei”, situația a fost stabilizată, iar comunitățile au fost protejate de „consecințe care puteau fi mult mai grave”.

Însă, dincolo de forța naturii, trebuie să vorbim deschis despre responsabilitate. Proprietarii și arendașii de iazuri au obligații legale stricte: respectarea normelor tehnice de exploatare, deținerea obligatorie a pașaportului lacului și măsuri de siguranță. În perioada imediat următoare, vom verifica dacă administratorii lacurilor și-au respectat toate obligațiile tehnice și de siguranță și după caz, vom veni cu recomandări și modificări ale cadrului normativ, pentru a nu mai permite nimănui să opereze bazine acvatice fără garanții de securitate”, a subliniat Hajder.

Amintim că, pe 22 mai, în Republica Moldova au avut loc ploi torențiale, care au afectat zeci de localități, în special raioanele Ungheni și Călărași.

Intervențiile pentru înlăturarea consecințelor continuă marți, 26 mai. Salvatorii și autoritățile desfășoară lucrări de consolidare a digurilor din localitățile Bularda și Hîrbovăț, raionul Călărași, creează canale suplimentare de deversare și pregătesc saci cu nisip pentru prevenirea cedării barajelor. Totodată, din motive de siguranță, circulația în zona podului de sub calea ferată din Strășeni rămâne temporar restricționată.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: