Telegram/Осторожно, новости

FOTO/VIDEO În Rusia a fost anunțat un atac masiv cu drone ucrainene: sunt morți și răniți

Ministerul rus al Apărării a raportat un atac masiv cu drone ucrainene. Cele mai grave pagube s-ar fi înregistrat în regiunea Moscovei. 14 persoane au fost rănite, iar două au murit, scrie Meduza.

Actualizare: În Rusia s-a anunțat că numărul celor decedați în regiunea Moscovei, urmare a atacului cu drone, a crescut la trei persoane.

Știrea inițială

Ministerul Apărării din Rusia a anunțat că, pe parcursul nopții, sistemele de apărare aeriană rusești au interceptat și distrus 337 de drone ucrainene. Dintre acestea, 91 au fost distruse deasupra regiunii Moscova, 126 – deasupra regiunii Kursk. În plus, 25 de drone au fost doborâte în regiunea Belgorod, 22 – în regiunea Reazan, 10 – în regiunea Kaluga, câte 8 – în regiunile Lipețk și Oriol, 6 – în regiunea Voronej și 3 – în regiunea Nijni Novgorod.

Cele mai grave daune au fost înregistrate în regiunea Moscovei. Acolo au fost răniți 14 oameni. Dronele au lovit blocuri de locuințe. Guvernatorul regiunii Moscova, Andrei Vorobiov, a menționat că în urma atacului cu drone au murit două persoane.

În regiunea Lipețk, potrivit autorităților ruse, o persoană a fost rănită în urma căderii unei drone. În regiunea Vladimir, fragmentele unei drone doborâte au căzut pe calea ferată, fiind înregistrate pagube.

Comitetul de anchetă al Rusiei a deschis un dosar penal pentru act terorist în legătură cu atacul masiv cu drone.

Ucraina nu a comentat deocamdată informațiile.

***

Ucraina se confruntă cu invazia rusă din 24 februarie 2022. Agresiunea militară împotriva țării vecine a început la ordinul președintelui Rusiei, Vladimir Putin.

După luni de speculații, în mai 2023, Ucraina a anunțat că a lansat o contraofensivă împotriva trupelor ruse. Ulterior, în august 2024 s-a aflat că armata Ucrainei a intrat pe teritoriul Rusiei, în apropierea orașului Sudja a regiunii Kursk. Detalii AICI

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Colaj NewsMaker

NewsMaker va accepta publicitate electorală. De ce?

Dragi cititori, parteneri și susținători ai NewsMaker,

Se apropie campania electorală pentru alegerile parlamentare, un moment important și o alegere crucială pentru țară. Fideli misiunii noastre, ne dorim ca cititorii noștri să facă o alegere conștientă, informată și liberă. Ca de obicei, vom reflecta campania echilibrat și corect în materialele noastre jurnalistice.

Totodată, am decis ca în cadrul acestei campanii să acceptăm publicitate politică. Pe site vor putea apărea bannere și texte publicitare care reflectă programele candidaților și ale partidelor. Știm că societatea noastră este profund polarizată, iar în campania electorală acest lucru devine și mai evident. De aceea – anticipând întrebări și critici – vrem să vă explicăm deschis și onest de ce am luat această decizie și cum se aliniază ea cu principiile și politica noastră editorială.

De ce are nevoie NewsMaker de publicitate electorală?

NewsMaker este o redacție independent, construită pe transparență și spirit critic. Această independență, însă, nu este gratuită. Presa se confruntă cu dificultăți economice reale – publicul nu este obișnuit să plătească pentru conținut, algoritmii sunt în continuă schimbare, iar noile provocări sunt greu de anticipat și, așa cum arată experiența, inevitabile. Cu alte cuvinte, decizia de a accepta publicitate electorală este una care ține de sustenabilitatea noastră ca redacție.

Publicitatea electorală este o parte legitimă a unui proces democratic. Ea le oferă alegătorilor acces la viziunea candidaților și la programele politice pe care le propun.

Da, dar anul trecut ați refuzat publicitatea electorală!

Așa este. În campania pentru alegerile prezidențiale din 2024 și referendumul constituțional privind aderarea Moldovei la UE, am decis să nu publicăm publicitate politică, sub nicio formă.

De ce? Am considerat că decizia de a combina campania prezidențială cu referendumul constituțional trebuie analizată prin prisma jurnalismului critic. Am rămas neutri și nu ne-am putut permite să devenim un instrument de agitație. Nu am dorit ca paginile site-ului nostru să devină o platformă pentru mesaje manipulatorii cu caracter geopolitic – mai ales cele îndreptate împotriva valorilor pe care le împărtășim: drepturile omului, protecția minorităților, toleranța, diversitatea, democrația, libertatea de exprimare.

Aceste valori nu sunt negociabile. Iar ideea viitorului european al Moldovei nu ar trebui să divizeze țara și să fie folosită în scopuri electorale înguste.

Ce s-a schimbat acum?

Referendumul a avut loc, iar cursul proeuropean a fost consacrat în Constituție. Campania electorală din această toamnă este despre candidați, partide și programele lor – nu despre o nouă modificare a Legii Supreme. În aceste condiții, putem accepta publicitate electorală fără să ne trădăm valorile fundamentale.

Vom accepta publicitate doar de la participanți oficial înregistrați în campanie și doar cu respectarea echilibrului: adică vom publica reclame dacă cel puțin două formațiuni politice sau candidați sunt dispuși să își plaseze materialele la noi. Toată publicitatea va fi marcată clar ca atare, iar spațiile publicitare vor fi distribuite în mod egal și fără favoruri.

Asta înseamnă că pe NewsMaker pot apărea absolut orice declarații ale candidaților și partidelor – fără filtru?

Nu. Am decis să NU publicăm atacuri la adresa altor concurenți și să nu acceptăm conținut care instigă la ură. Vom rămâne consecvenți valorilor noastre editoriale și ne rezervăm dreptul de a accepta doar mesajele electorale care prezintă programe, viziuni și propuneri concrete ale candidaților sau partidelor, fără denigrări. Veți putea distinge clar știrile și materialele jurnalistice de publicitate, pentru că cele din urmă vor fi marcate cu P.

Va influența acest lucru politica editorială?

Nu. Vom continua să verificăm riguros faptele, să adresăm întrebări incomode, să oferim context și să vă ajutăm să înțelegeți evenimentele și realitățile politice în care trăim. Nimeni și nimic nu va influența linia editorială a NewsMaker.

Această decizie este și un act de responsabilitate. Spunem deschis: jurnalismul de calitate nu este posibil fără resurse. Jurnalismul nu este un hobby, ci o profesie. O muncă pentru care angajații primesc salarii oficiale, plătesc impozite, facturi, rate și au dreptul la o viață decentă.


Deci e vorba despre bani?

E vorba despre sustenabilitatea presei independente.

NewsMaker trăiește din ceea ce produce singur. Nu avem patroni politici. Toate sursele de finanțare sunt publice și pot fi consultate pe site. Nu facem compromisuri editoriale și nu facem parte din rețele de influență prin care politicienii, oligarhii sau structuri obscure.

Pentru a continua să existăm, avem nevoie de resurse. Acceptarea responsabilă și echitabilă a publicității politice este o decizie onestă și necesară.

***

Vă mulțumim că ne citiți, ne urmăriți și ne susțineți. Rămânem așa cum ne știți: liberi, îndrăzneți și responsabili.

Cu respect,
Stela Untila
Redactor-șef NewsMaker

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: