NewsMaker/ foto simbol

FOTO/VIDEO Incendiu la liceul „Liviu Deleanu” din Chișinău: arde demisolul instituției. Elevii, evacuați

Incendiu la liceul „Liviu Deleanu” din sectorul Buiucani al capitalei. Elevii și angajații instituției au fost evacuați din clădire. La fața locului au fost îndreptate 5 echipe de pompieri. Focul a cuprins demisolul instituției de învățământ. Victime nu au fost raportate. Pompierii lucrează pentru localizarea și lichidarea arderii. 

Reprezentanții Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU) au raportat despre un „nivel sporit de intervenție în municipiul Chișinău”. Potrivit Inspectoratului, pompierii din capitală au fost solicitați să intervină în după amiaza zilei de 5 aprilie la Liceul „Liviu Deleanu” din sectorul Buiucani.

Apelul la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 12:37.

Arderea s-a produs în interiorul liceului „Liviu Deleanu” de pe strada Liviu Deleanu 5/4 din municipiul Chișinău. Pentru lichidarea arderii la fața locului au fost îndreptate 5 echipe de pompieri. Ajunși, angajații IGSU au stabilit că focul a cuprins demisolul instituției de învățământ. Elevii au fost evacuați din clădire pentru evitarea intoxicării cu produsele de ardere. Victime nu au fost raportate. La moment, pompierii lucrează pentru localizarea și lichidarea arderii. Cauza, circumstanțele și pagube materiale urmează a fi stabilite ulterior”, au comunicat reprezentanții Inspectoratului.

ACTUALIZARE 13:54: IGSU anunță că arderea a fost localizată la ora 13:40. În total, 10 echipe de intervenție cu un efectiv de 60 de angajați din cadrul IGSU sunt antrenate pentru lichidarea arderii.

„Echipajele medicale sunt prezenți la fața locului pentru orice eventualitate. Victime nu au fost raportate, iar din interiorul clădirii liceului au fost evacuați circa 1900 de copii”, precizează IGSU.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Seceta face ravagii în Ștefan Vodă. Culturile de porumb și floarea-soarelui, „grav afectate”: „Avem o situație critică”

Starea culturilor de grupa a doua – în special porumbul și floarea-soarelui – este una „critică”, a constatat secretarul de stat de la Ministerul Agriculturii, Vasile Șarban, în urma unei vizite efectuate pe terenurile agricole din raionul Ștefan Vodă. Potrivit oficialului, lipsa precipitațiilor și temperaturile ridicate din ultimele luni „au afectat grav culturile”, punând în pericol recolta din acest an.

Secretarul de stat a vizitat mai multe terenuri din satele Crocmaz, Cioburciu și Slobozia, unde a discutat cu fermierii despre dificultățile cu care se confruntă.

„Am venit astăzi în Ștefan Vodă pentru a vedea personal care este situația din teren și pentru a discuta cu fermierii despre dificultățile cu care se confruntă. Este clar că avem de-a face cu o situație critică”, a declarat Vasile Șarban.

Potrivit acestuia, deși în seara zilei precedente au fost înregistrate cantități reduse de ploaie, acestea nu au fost suficiente pentru a salva culturile.

„O bună parte a suprafețelor cultivate cu porumb este deja compromisă, iar în cazul florii-soarelui, plantele sunt într-o fază avansată de dezvoltare, cu calatidiile subdezvoltate, ceea ce afectează grav potențialul de producție. Dacă în perioada imediat următoare nu vor fi înregistrate precipitații semnificative, se așteaptă pierderi considerabile la ambele culturi”, susține oficialul.

Un exemplu relevant este gospodăria „Ecoalimentprim”, care administrează 1050 de hectare cultivate cu culturi de câmp. Fermierii de aici spun că au nevoie urgentă de investiții în sisteme moderne de irigație pentru a putea face față secetei.

De asemenea, din cauza secetei, sunt afectate și plantațiile de prun, chiar și pentru recolta deja diminuată în urma înghețurilor târzii din primăvară.

În context, Vasile Șarban a subliniat importanța accelerării proiectelor de reabilitare a infrastructurii de irigații și a aplicării tehnologiilor agricole adaptate noilor realități climatice.

„Fermierii încep să conștientizeze tot mai mult rolul esențial al acestor investiții, iar soluții precum tehnologia de conservare a solului No till, deși nu sunt miraculoase, oferă o anumită protecție culturilor în perioadele de secetă, menținând umiditatea în sol pentru o perioadă mai îndelungată. Dialogul cu fermierii, colectarea datelor privind pierderile și promovarea soluțiilor durabile vor rămâne priorități ale ministerului în gestionarea efectelor schimbărilor climatice asupra agriculturii naționale”, a subliniat secretarul de stat.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: