FOTO Protest și contra-protest în centrul capitalei: mai mulți cetățeni au cerut unirea cu România 

Mișcare unionistă în centrul capitalei. Pe 26 martie, scrie tv8.md, zeci de cetățeni s-au adunat la monumentul Ștefan cel Mare pentru a cere unirea cu România. În fața monumentului s-a desfășurat și un contra-protest. 

„România n-a avut graniță la Prut”, au scandat persoanele adunate la monumentul lui Ștefan cel Mare din centrul capitalei.

În preajmă a avut loc un contra-protest. Oamenii au organizat o manifestație împotriva celor care au cerut unirea Republicii Moldova cu țara vecină.

„Eu sînt moldovan”, „Moldova și limba moldovnească”, „Moldova nu este România” – sunt inscripțiile de pe pancartele manifestanților.

„Am venit să apărăm neutralitatea și independența țării. Noi suntem țară neutră, separatiștii români cer distrugerea statului nostru. Noi suntem moldoveni din talpă”, a spus protestatarul Adrian Domentiuc, tot el – membru al Partidului Comuniștilor din Republica Moldova.

Întrebat dacă este împotriva unirii Republicii Moldova cu România, el a răspuns: „Sigur că da. Noi suntem moldoveni, avem Constituție. În Constituție scrie negru pe alb, scrie tot”.

tv8.md

Tot astăzi, în centrul capitalei a avut loc un marș.

NewsMaker
NewsMaker

Menționăm că Partidul Liberal a anunțat în ajun că va depune pe 26 martie flori la monumentul lui Ștefan cel Mare și Sfânt cu ocazia „împlinirii a 105 ani de la Unirea din 27 martie 1918 a Basarabiei cu Țara-Mamă, România”. „De asemenea, în semn de recunoștință față de memoria deputaților Sfatului Țării care au votat Unirea, vor fi lansate 86 de baloane tricolor”, comunica partidul.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Inspectoratul General pentru Situații de Urgență al MAI

Incendiul de la depozitul cu produse alimentare din Chișinău – localizat după 5 ore de luptă cu flăcările

Incendiul care a izbucnit la depozitul cu produse alimentare din Chișinău în dimineața de 7 ianuarie a fost localizat. Informația a fost raportată de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) într-un comunicat.

Pompierii au reușit localizarea incendiului de proporții izbucnit în această dimineață într-un depozit cu produse alimentare din municipiul Chișinău. După aproximativ 5 ore de luptă cu flăcările, arderea a fost localizată la ora 09:53, fiind coborât nivelul sporit de intervenție”, a transmis IGSU.

Potrivit instituției, pompierii au reușit să protejeze de flăcări o suprafață de circa 10 000 m2 din suprafața totală a depozitului de 15 000 metri pătrați.

La moment, echipele de intervenție continuă să întreprindă acțiuni pentru lichidarea completă a incendiului și minimalizarea riscurilor. În misiune sunt antrenate 10 autospeciale de intervenție”, a menționat IGSU.

Victime nu au fost raportate.

Amintim că depozitul cu produse alimentare în care s-a produs incendiul se află pe strada Mihai Viteazu nr. 15 A. Angajații IGSU au fost informați despre ardere la ora 05:00.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: