Игорь Чекан / NewsMaker

„Coaliția monstruoasă ȘorDon a scos oamenii în stradă”. Cum s-a desfășurat protestul din 6 decembrie (FOTOREPORTAJ)

În centrul capitalei s-a desfășurat un protest de amploare. Acesta a fost organizat de către președinta aleasă Maia Sandu și Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS). Și alte formațiuni și-au chemat susținătorii la manifestație. Potrivit organizatorilor, la acțiunea au participat 50 de mii de oameni. Datele prezentate de poliție sunt, însă, de 5 000 de participanți.

Manifestația a început la ora 11:00. Oamenii care s-au adunat în Piața Marii Adunări Naționale au fost rugați să poarte măști. De respectarea distanței, însă, nu s-a ținut cont.

NM

Manifestanții au adus diferite pancarte cu mesaje împotriva guvernului Chicu și a PSRM.

NM
Александра Батанова / NewsMaker
Андрей Мардарь, NewsMaker
Андрей Мардарь, NewsMaker
Игорь Чекан / NewsMaker
Александра Батанова / NewsMaker

Clădirea guvernului a fost înconjurată de mai multe cordoane de polițiști.

Андрей Мардарь, NewsMaker

La manifestație au venit și numeroși politicieni. Pe scenă au urcat membri PAS, precum deputații Igor Grosu și Veronica Roșca.

 

Александра Батанова / NewsMaker
Андрей Мардарь, NewsMaker

Au urcat însă și politicieni din alte formațiuni. Alexandru Slusari, vicepreședintele Platformei DA, s-a remarcat cu un discurs în care a criticat aspru guvernarea: „Coaliția monstruoasă „ȘorDon” i-a adus pe oameni în stradă. Igor Nicolaevici poartă responsabilitate pentru că oamenii au venit la protest”, a declarat deputatul Platofrmei DA.

Liderul formațiunii, Andrei Năstase, a fost și el printre protestatari, însă nu a urcat pe scenă.

Андрей Мардарь, NewsMaker

Au ținut discursuri și liderul Partidului Liberal (PL), Dorin Chirtoacă, dar și deputatul neafiliat Octavian Țîcu, președintele Partidului Unității Naționale (PUN). Primarul de Bălți Renato Usatîi, care este și liderul formațiunii „Partidul Nostru”, a anunțat că va veni din Germania, unde se afla pentru un tratament, lucru care s-a și întâmplat. Totuși, Usatîi a refuzat să țină un discurs pe scena din PMAN și a preferat să rămână printre demonstranți.

Андрей Мардарь, NewsMaker

Președinta aleasă a țării, Maia Sandu, a declarat că, în momentul actual, în parlament nu există 51 de deputați cumsecade care să susțină un guvern care să lucreze pentru oameni. Aceasta i-a cerut lui Ion Chicu să demisioneze din funcția de prim-ministru, acesta fiind un prim pas pentru declanșarea alegerilor parlamentare anticipate.

Андрей Мардарь, NewsMaker
Андрей Мардарь, NewsMaker

Cântărețul Pașa Parfeni a interpretat câteva melodii.

Андрей Мардарь, NewsMaker

La finalul acțiunii, moderatoarea evenimentului a dat citire unei rezoluții, care prevede demisia premierului Ion Chicu și organizarea alegerilor anticipate. Aceasta a anunțat că documentul a fost votat în unanimitate.

Игорь Чекан / NewsMaker

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Olympic Moldova

Canoistul Serghei Tarnovschi – pentru a treia oară campion mondial VIDEO

Canoistul Serghei Tarnovschi a devenit pentru a treia oară campion mondial. Anunțul a fost făcut, pe 24 august, de Comitetul Național Olimpic și Sportiv din Republica Moldova.

„Canoistul Serghei Tarnovschi a devenit pentru a 3-a oară campion mondial pe distanța 5000 metri! Elevul lui Nicolae Juravschi a înregistrat rezultatul 23:41.31, fiind urmat de spaniolul Jaime Duro (23:43.67) și polonezul Wiktor Glazunow (23:53.73)”, au comunicat reprezentanții Comitetului.

Performanța a fost obținută la Mondialele de la Milano.

Zilele trecute, Tarnovschi a obținut și medalia de bronz la Campionatul Mondial de la Milano, în proba de canoe pe distanța de 500 de metri. Sportivul a terminat pe locul trei, cu timpul de 1:47,38.

Născut în Ucraina, Serghei Tarnovschi s-a mutat împreună cu fratele său Oleg de la Lvov la Chișinău, în 2014, când a început să concureze pentru Federația Moldovenească de Canotaj.

În august 2022, canoistul Serghei Tarnovschi a obținut medalia de aur în cadrul Campionatului Mondial la canoe pe distanța de 5000 de metri. Evenimentul s-a desfășurat în orașul Halifax din Canada. În 2024, Serghei Tarnovschi a reprezentat Republica Moldova la Jocurile Olimpice de la Paris, la proba de canoe simplu pe 1 000 m, și a obținut medalia de bronz. La sfârșitul lunii august 2024, canoistul a obținut medalia de aur la Campionatul Mondial de kaiac-canoe de la Samarkand (Uzbekistan).

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: