(Fotoreportaj NM) Slujba de Înviere la Catedrala „Nașterea Domnului” din capitală

În noaptea de 16 aprilie, în Catedrala „Nașterea Domnului din Chișinău”, din Chișinău, a avut loc o slujbă de slujbă de Înviere. Aceasta a fost oficiată de Mitropolitul Vladimir.

NM publică un fotoreportaj de la slujba religioasă.

Andrei Mardari / NewsMaker
Andrei Mardari / NewsMaker
Andrei Mardari / NewsMaker
Andrei Mardari / NewsMaker
Andrei Mardari / NewsMaker
Andrei Mardari / NewsMaker
Andrei Mardari / NewsMaker
Andrei Mardari / NewsMaker
Andrei Mardari / NewsMaker
Andrei Mardari / NewsMaker
Andrei Mardari / NewsMaker
Andrei Mardari / NewsMaker
Andrei Mardari / NewsMaker
Andrei Mardari / NewsMaker
Andrei Mardari / NewsMaker
Andrei Mardari / NewsMaker
Andrei Mardari / NewsMaker
Andrei Mardari / NewsMaker

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

 

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Consiliul Audiovizualului (CA) a aplicat pe 28 mai amenzi în sumă totală de 85 000 lei în raport cu Canal 5 – afiliat oligarhului fugar Ilan Șor, pentru nerespectarea cerințelor generale privind comunicările comerciale audiovizuale. Este pentru prima dată când un serviciu audiovizual neliniar este sancționat.

Potrivit unui comunicat al CA, amenzile au fost aplicate după verificări asupra programelor de pe site-ul canal5.md și profilul de YouTube „Canal 5” și anume: Новости Canal5 din 12 februarie 2025, ora 16:00; din 13 februarie 2025, ora 21:00; din 14 februarie 2025, ora 21:00; din 24 februarie 2025, ora 21:00; din 3 martie 2025, ora 21:00; și din 6 martie 2025, ora 21:00.

Rezultatele controlului au atestat că în cadrul programelor s-au difuzat subiecte în care a fost reflectată activitatea Blocului „Pobeda” (cu elementele sale constitutive – partidele politice „Renaștere”, „Șansă” și „Forţa de Alternativă şi de Salvare a Moldovei” – FASM), precum și cea a liderului acestuia, oligarhul fugar Ilan Șor. CA notează că numărul și caracterul pozitiv al materialelor analizate indică un interes vădit al Canal 5 față de această formațiune și coducătorul ei.

Conform sursei citate, modul de realizare și prezentare a subiectelor nu s-a rezumat doar la chestiuni și detalii informative, evidențiindu-se caracterul publicitar al Blocului „Pobeda” (cu elementele sale constitutive) și Ilan Șor. Or, difuzarea conținutului editorial, ce conține elemente publicitare nemarcate corespunzător este interzisă atât de Legea publicității, cât și de Codului serviciilor media audiovizuale.

De asemenea, s-a atestat că materialele monitorizate au caracter de promovare, fapt care s-a manifestat prin: numărul și durata subiectelor dedicate evenimentelor organizate de către Blocul „Pobeda”; mesajelor și inițiativelor făcute publice de către Ilan Șor; utilizarea unor calificative subiective de către prezentatoare și voice-overi; repetarea insistentă a faptului că evenimentele au fost organizate de către echipa lui Ilan Șor; exprimarea unor aprecieri entuziaste ale beneficiarilor, participanților la eveniment, inclusiv mesaje de recunoștință față de organizatori și sponsori.

Totodată, controlul a arătat că au fost utilizate unele date și evenimente importante, precum: ziua de naștere a poetului Grigore Vieru, Ziua Îndrăgostiților, Ziua comemorării celor căzuţi în războiul din Afghanistan, 1 și 8 Martie ca motive de promovare a Blocului „Pobeda” și a liderului său. Or, prin contrast, niciun alt actor politic și nicio altă formațiune politică, inclusiv de opoziție, nu au beneficiat de reflectare prin apel la conotații exclusiv pozitive, așa cum s-a reținut în cazul lui Ilan Șor și Blocului „Pobeda”.

Legătura realizată între secvențele publicitare şi reportajele în sine a avut ca obiectiv promovarea politicianului Ilan Șor și a Blocului „Pobeda” cu vădită intenţie şi în scop publicitar nedeclarat, serviciul media neliniar Canal 5 eludând cu bună-ştiinţă normele legale care reglementează regimul publicităţii în domeniul audiovizual. Or, informațiile prezentate publicului trebuie să fie transmise într-un mod obiectiv și corect, cu respectarea principiilor care guvernează serviciile de programe, fără a le transforma în instrumente de promovare a unei persoane, formațiuni politice sau entități.

În contextul constatările expuse, e necesar de precizat că separarea clară a produselor jurnalistice de cele realizate în scop publicitar este obligatorie, comunicările comerciale audiovizuale urmând să fie clar identificabile și să se deosebească de conținutul editorial. Astfel, se atestă prezența publicității politice pentru Ilan Șor și pentru Blocul „Pobeda”, care nu a fost delimitată și plasată corespunzător, și în acord cu prevederile CSMA.

Potrivit membrului CA, Ruslan Mihalevschi, care a fost și inițiatorul controlului în discuție, mass-media are dreptul să reflecte activitatea politicienilor, dar contează mult limbajul folosit în acest sens, frecvența materialelor, accentele puse, precum și alți factori relevanți. Or, caracterul repetitiv al conținuturilor dedicate lui Ilan Șor și Blocului ”Pobeda”, modalitatea de expunere a acțiunilor acestora vorbesc despre intenția clară a serviciului media neliniar de a promova anume acest politician și entitatea politică afiliată lui”, a precizat Consiliul Audioviziualului.

Precizăm că autoritățile R. Moldova au suspendat licența de emisie postului de televiziune Canal 5 în septembrie 2024, însă acesta își continue activitatea pe internet. Potrivit portalului StopFals, Canal 5 publică constant fake-uri și manipulări despre Uniunea Europeană, NATO, militarizarea R. Moldova și atragerea țării în război, comunitatea LGBT, pretinsa deschidere a lagărelor de migranți și așa-zisa lipsă de legitimitate a președintei Maia Sandu. Protagoniști ai narațiunilor false, specifice propagandei de la Kremlin, sunt adesea fruntașii Blocului „Pobeda”.

Președintele rus Vladimir Putin a stabilit condiții pentru încheierea războiului din Ucraina, potrivit Reuters. Acesta care ca liderii occidentali să se angajeze în scris să oprească extinderea NATO spre est și să ridice o parte din sancțiunile impuse Rusiei.

Trei surse rusești cu cunoștințe despre negocieri au dezvăluit condițiile înaintate de Putin pentru oprirea războiului. Potrivit surselor citate de Reuters, liderul rus dorește următoarele:

  • O garanție scrisă din partea puterilor occidentale că NATO nu se va extinde spre est Neutralitatea Ucrainei Ridicarea unor sancțiuni occidentale;
  • Rezolvarea problemei activelor rusești înghețate în Occident;
  • Protecție pentru vorbitorii de limbă rusă din Ucraina.

„Putin este pregătit să facă pace, dar nu cu orice preț”, a declarat una dintre sursele rusești, sub protecția anonimatului.

După ce a vorbit cu președintele SUA, Donald Trump, mai bine de două ore săptămâna trecută, Putin a declarat că a fost de acord să colaboreze cu Ucraina la un memorandum care să stabilească parametrii unui acord de pace, inclusiv calendarul unei încetări a focului. Rusia spune că în prezent redactează propria versiune a memorandumului și nu poate estima cât va dura acest proces.

Kievul și guvernele europene au acuzat Moscova că tergiversează, în timp ce trupele sale avansează în estul Ucrainei.

Trump, a publicat pe 26 mai, pe platforma Truth Social, un mesaj în care a criticat atacurile Federației Ruse asupra Ucrainei. Acesta a spus că omologul său rus, Vladimir Putin, „a înnebunit complet”. Trump a admis că Putin, care a declanșat invazia la scară largă asupra Ucrainei în urmă cu trei ani, încearcă să cucerească toată Ucraina, însă a menționat că acest lucru va duce la „prăbușirea” Rusiei.

Consiliul Superior al Procurorilor îl va propune pe Alexandru Machidon, adjunctul șefului PCCOCS, pentru funcția de procuror general interimar. Decizia a fost luată în cadrul ședinței din 28 mai.

Doi candidați au aplicat pentru funcția de procuror general interimar: Alexandru Machidon și Octavian Iachimovschi. Machidon a obținut cele mai multe voturi din partea membri CSP, astfel urmând a fi propus președintei Maia Sandu pentru numirea în fruntea Procuraturii Generale.

Anterior, Machidon a participat la concursul pentru funcția de șef al PCCOCS, însă nu a fost numit.

Potrivit declarației de avere și interese personale, în 2024, Alexandru Machidon a obținut un salariu de 405 637 lei. Acesta a mai indicat 22 927 de lei ca diurne de la Procuratura Generală și 3 200 de euro de la un eveniment de familie.

El deține un apartament cu suprafața de 65,6 m², achiziționat în 2018. Valoarea declarată a locuinței este de 45 000 de euro; se menționează că valoarea de piață la momentul achiziției constituia 34 000 de euro, iar diferența se explică prin reparațiile efectuate în perioada 2018–2021, acoperite din venituri anterioare.

Alexandru Machidon mai deține un automobil BMW 520D, fabricat în 2017 și cumpărat în 2021, cu o valoare declarată de 26 000 de euro.

***

Amintim că postul de procuror general a rămas vacant după ce Ion Munteanu a devenit judecător la Curtea Supremă de Justiție.

Șapte deputați riscă amenzi pentru purtarea panglicii Sfântului Gheorghe în timpul evenimentelor din 9 mai. Despre aceasta a anunțat ministra de Interne, Daniella Misail-Nichitin, care însă nu a precizat cine sunt parlamentarii vizați. Ministra a subliniat că, în cazul în care cei șapte aleși ai poporului nu vor da curs citațiilor expediate de poliție, deciziile privind contravențiile se vor lua în lipsa lor.

Potrivit șefei MAI, în total, poliția a documentat 70 de cazuri de purtare a panglicii interzise, dintre care 55 în Chișinău. În urma documentării cazurilor, au fost întocmite 22 de procese contravenționale, iar în șapte dintre ele figurează deputați. Dacă aceștia nu vor răspunde la citațiile repetate transmise de poliție, deciziile privind contravențiile se vor lua în lipsa lor, a precizat ministra.

De menționat că, la Marșul Victoriei din 9 mai — organizat cu participarea reprezentanților Partidului Socialiștilor, Partidului Comuniștilor și ai grupării asociate cu fugarul Ilan Șor — panglica Sfântului Gheorghe a fost observată inclusiv pe hainele liderului PSRM Igor Dodon, dar și ale unor deputați socialiști și comuniști.

Anterior, consilierul municipal din Bălți, Maxim Moroșan (PSRM), a anunțat că a fost amendat cu 4500 de lei pentru purtarea panglicii pe 9 mai. Despre amenzi și citații similare au vorbit și lidera partidului „Renaștere”, Natalia Parasca, consilierul municipal din Bălți, Viaceslav Jucov (același partid), precum și lidera organizației „Izvorul Speranței”, Diana Karpinski.

Amintim că promovarea însemnelor războiului „Z” și „V”, care sunt asociate cu agresiunea rusă împotriva Ucrainei, și purtarea panglicii bicolore și este interzisă în Moldova, cu excepția cazurilor în care aceasta este atașată unor medalii. Nerespectarea acestei prevederi poate atrage sancțiuni de la 4500 la 30 de mii de lei.

Cetățenii români, care nu au domiciliul în România și locuiesc pe teritoriul altor state, au posibilitatea de a obține cartea electronică de identitate. Se întâmplă după ce Guvernul de la București a aprobat modificări legislative în acest sens.

Potrivit unui comunicat al Ministerului Afacerilor Interne al României, Guvernul a aprobat o serie de modificări legislative din domeniul actelor de stare civilă și al actelor de identitate. Una dintre acestea oferă posibilitatea cetățenilor români care nu au domiciliul în România și locuiesc în străinătate, de a solicita o carte electronică de identitate.

Astfel, orice cetățean român care nu are domiciliul în România și locuiește în altă țară poate obține cartea electronică de identitate dacă prezintă un pașaport simplu electronic sau un pașaport simplu temporar cu menționarea țării de domiciliu, aflat în termen de valabilitate, ori documente eliberate de autoritățile străine, în original, din care să rezulte că locuiesc în țara respectivă. De asemenea, trebuie să dețină un cont validat în Platforma HUB de servicii de la nivelul Ministerului Afacerilor Interne – https://hub.mai.gov.ro/

Totodată, specialiștii Ministerului Afacerilor Interne au inițiat demersurile de a dezvolta sistemele necesare astfel încât cetățenii români din străinătate să poată obține cartea electronică de identitate și de la oficiile consulare din țările unde locuiesc, calendarul extinderii urmând să fie convenit cu Ministerul Afacerilor Externe”, se arată în comunicat.

Modificările legislative au fost publicate în Monitorul Oficial din data de 27 martie 2025, iar modificarea legislativă a fost inițiată de Ministerul Afacerilor Interne ca urmare a unei decizii recente a  Curții de Justiție a Uniunii Europene din 2024 (C-491/21).

Больше нет статей для показа
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: