Fraudă electorală sub ochii presei? BBC: o femeie din regiunea transnistreană a cerut bani după ce a votat

Un caz de corupere a votului în regiunea transnistreană a fost observat chiar sub ochii jurnaliștilor BBC, alimentând acuzațiile de fraudă în timpul referendumului și alegerilor prezidențiale din Moldova. O femeie a fost surprinsă cerând monitorilor electorali să-i spună unde își poate primi banii după ce și-a depus votul, confirmând că fusese plătită pentru a participa la vot.

„Afară, am întrebat-o direct dacă i s-au oferit bani pentru a vota și a recunoscut fără ezitare. Ea era furioasă că un bărbat care o trimisese la secția de votare nu-i mai răspundea la apeluri. „M-a păcălit!”, a spus ea. Nu a vrut să răspundă când a fost întrebată pentru cine a votat”, a relatat jurnalistul BBC.

Președinta Maia Sandu a denunțat și acuzat Rusia și pe oligarhul fugar Ilan Șor de orchestrarea unei fraude de proporții. Sandu a declarat că există dovezi clare care arată că 300.000 de voturi au fost cumpărate, caracterizând acest act drept „o fraudă de o amploare fără precedent”. Ea a afirmat că rezultatul extrem de strâns al referendumului, în care doar 50,31% dintre votanți au susținut modificarea constituției pentru aderarea la UE, este consecința directă a amestecului extern și a manipulării alegătorilor.

Acțiunile lui Ilan Șor, care a promis public că va plăti pentru a încuraja votul împotriva aderării la UE sau pentru a descuraja participarea la vot, au fost subliniate în mod repetat. De asemenea, Sandu a acuzat Rusia că ar fi sprijinit financiar această campanie de influențare, dar Kremlinul a respins aceste acuzații, solicitând dovezi.

După miezul nopții, Maia Sandu a venit cu o declarație în contextul scrutinului de duminică. Ea a spus că Republica Moldova s-a confruntat pe 20 octombrie și în ultimele luni „cu un atac fără precedent asupra libertății și democrației” și a adăugat că „grupări criminale, împreună cu forțe străine, au atacat țara noastră cu zeci de milioane de euro, minciuni și propagandă”. Sandu a menționat că sunt probe și informații că ținta grupării criminale a fost să cumpere 300 de mii de voturi. „Așteptăm rezultatele finale și vom reveni cu decizii”, a comunicat Sandu.

„Moldova s-a confruntat azi și în ultimele luni cu un atac fără precedent asupra libertății și democrației din țara noastră. Grupări criminale, împreună cu forțe străine – ostile intereselor noastre, au atacat țara noastră cu zeci de milioane de euro, minciuni și propagandă, cu cele mai mizerabile mijloace pentru a duce cetățenii și țara noastră într-o zonă de incertitudine și instabilitate”, a comunicat Maia Sandu, după miezul nopții.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei / NewsMaker

Stoianoglo, după ce Balan a fost eliberat la cererea Rusiei: „În mare parte, poate distruge activitatea SIS-ului”

Deputatul „Alternativa”, Alexandr Stoianoglo, consideră că informațiile pe care le deține Alexandru Balan, fost director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), care a fost condamnat pentru tentativă de divulgare a secretului de stat și predat Belarusului, în schimbul a doi ofițeri SIS deținuți în Federația Rusă, nu are reprezenta un interes semnificativ pentru Republica Moldova. În același timp, parlamentarul susține că aflarea sa în libertate ar crea totuși riscuri, întrucât acesta ar cunoaște rețeaua de agenți sub acoperire ai țării, ceea ce, potrivit lui, ar putea afecta activitatea SIS. Afirmațiile au fost făcute joi, 30 aprilie, în cadrul unor de declarații de presă la Parlament.

Nu cred că informația pe care o are domnul Balan reprezintă un interes mare. Dar în același timp, eu atrag atenția că domnul Balan era unul dintre conducătorii SIS-ului, care cunosc toți ofițerii, tot sistemul, inclusiv oamenii care lucrează sub acoperire, iar sub acoperire lucrează oameni în instituțiile internaționale, acolo unde sunt interesele Republicii Moldova. Și în opinia mea, acesta este cel mai mare pericol pentru Republica Moldova. (…) Asta, în mare parte, poate distruge activitatea SIS-ului în timpul actual”, a declarat Alexandr Stoianoglo.

El a mai spus că nu a interacționat niciodată cu Alexandru Balan, inclusiv în perioada în care a condus Procuratura Generală. „Noi am activat în perioade diferite. Eu am devenit procuror general la sfârșitul anului 2019, atunci când el nu activa deja în funcție (funcția de director adjunct al SIS – n. r.)”, a menționat politicianul.

Amintim că, pe 28 aprilie, la punctul de trecere Pererov – Beloveja, la frontiera belaruso-polonă, a avut loc un schimb multilateral de deținuți, la care au participat Polonia, Republica Moldova, Rusia și Belarus. În cadrul operațiunii, părțile au făcut un schimb de 10 persoane, după formula „cinci la cinci”. Republica Moldova a recuperat doi ofițeri de informații, care ar fi fost arestați de Serviciul Federal de Securitate (FSB) al Rusiei la Moscova, în primăvara anului 2025.

În schimbul celor doi ofițeri de informații, la solicitarea Moscovei, Republica Moldova i-a predat pe Alexandru Balan și Nina Popova, soția unui ofițer al armatei ruse.

Alexandru Balan, care deține cetățenie moldovenească și română, a fost arestat în România în septembrie 2025, într-un dosar de trădare de patrie. Acesta este acuzat că s-a întâlnit de două ori, la Budapesta, cu reprezentanți ai KGB-ului Belarusului și a transmis informații secrete în schimbul banilor.

Fostul șef adjunct SIS a fost judecat într-un dosar de trădare de patrie și în Republica Moldova, în care a fost condamnat la 1 an și 6 luni de închisoare. Sentința a fost pronunțată de Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani pe 15 aprilie, după prima ședință de judecată, care s-a desfășurat cu ușile închise. Balan, care se afla în arest la domiciliu în România și a participat prin videoconferință, și-a recunoscut vinovăția și a solicitat examinarea cauzei penale în procedură simplificată.

Ulterior, pe 24 aprilie, Alexandru Balan a fost extrădat din România la Chișinău.

Pe 28 aprilie, în ziua schimbului internațional de persoane, Alexandru Balan a fost grațiat pentru a putea pleca în Belarus. Acesta a fost întâmpinat în Belarus cu flori și cadouri, care i-ar fi fost transmise de președintele Alexandr Lukașenko. Presa belarusă de stat l-a prezentat drept „agent de informații” care „și-a îndeplinit datoria față de patrie”.

Pe 29 aprilie, președinta Maia Sandu a declarat că eliberarea lui Alexandru Balan, în cadrul schimbului internațional de deținuți, nu implică riscuri „suplimentare” pentru securitatea Republicii Moldova, întrucât acesta ar fi putut transmite informații sensibile „oricui” încă din 2019, după ce a fost suspendat din funcție. Șefa statului a calificat rezultatele operațiunii drept „foarte bune”.

***

Alexandru Balan a fost numit director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate în 2016. Conform SIS, acesta a fost suspendat din funcție în 2019, fiindu-i totodată retras accesul la informații clasificate ce constituie secret de stat.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: