ANI

Funcționarii publici vor trebui să indice valoarea reală a bunurilor. Legea cu privire la ANI, adoptată în prima lectură

Proiectul de modificare a Legii cu privire la Autoritatea Națională de Integritate (ANI) și a Legii privind declararea averii și a intereselor personale a fost adoptat, în prima lectură, în cadrul ședinței extraordinare a Parlamentului din 13 august. Inițiativa, care a fost elaborată de deputații Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS) a fost susținută de majoritatea parlamentară. Legea va permite verificarea activității conducerii ANI și demiterea acesteia. 

Potrivit autorilor inițiativei, un grup de deputați ai Partidului Acțiune și Solidaritate, legea are scopul de a perfecționa cadrul legislativ privind funcționarea ANI și de a preveni conflictele de interese și de incompatibilitate în rândul persoanelor care exercită funcții publice sau de demnitate publică.

Una dintre reglementările legii este perfectarea mecanismului care să permită Autorității Publice de Integritate să solicite conducerii organizației publice sau autorităților responsabile de numirea în funcție a subiectului declarării posibilitatea de suspendare din funcție a persoanelor în privința cărora a fost constatată, în totalitate sau în parte, o avere nejustificată sau în cazul situației în care s-a constatat încălcarea regimului juridic al conflictelor de interese, al incompatibilităților, restricțiilor și limitărilor, pe perioada examinării în instanță a actului de constatare.

De asemenea, documentul urmărește modificarea modului în care are loc controlul averii și intereselor personale, astfel încât în procesul efectuării controlului să fie verificate nu doar veniturile dobândite pe parcursul exercitării mandatului sau funcției, raportat la situația averilor deținute, dar să fie examinate și luate în considerare și cheltuielile realizate.

O altă modificare propusă de autorii inițiativei legislative este acordarea dreptului inspectorului de integritate de a solicita efectuarea unor expertize sau evaluări pentru determinarea valorii de piață a bunurilor supuse verificării. Modificarea respectivă va impulsiona subiectul declarării să specifice valoarea reală a bunurilor declarate. Iar în cazul în care inspectorul de integritate are dubii rezonabile privind declararea unui bun sub valoarea reală a acestuia, aceasta va avea posibilitatea să dispună efectuarea unei evaluări.

Este prevăzută crearea Registrului electronic al persoanelor care au fost suspendate din funcție sau le-au fost încetat mandatul, raporturile de muncă sau de serviciu în legătură cu încălcarea regimului juridic al declarării averii și intereselor personale sau al regimului juridic al conflictelor de interese, al incompatibilităților, restricțiilor și limitărilor, precum și Registrului electronic al bunurilor confiscate pentru nerespectarea regimului juridic al declarării averii și intereselor personale.

Prevederile proiectului propun ca controlul averii și intereselor personale să se extindă asupra soțului/soției, părinților/socrilor și copiilor persoanei supuse controlului. Dacă persoana supusă controlului se află în concubinaj sau dacă are persoane la întreținere, verificarea se va extinde și asupra averii acestor persoane.

Proiectul de lege mai propune creșterea numărului de membri ai Consiliului de Integritate. Astfel, Parlamentul urmează să desemneze doi membri în Consiliu, în loc de unul. De asemenea, și Președintele Republicii Moldova ar urma să desemneze un membru în Consiliul de Integritate.

Potrivit președintei Comisiei juridice, numiri și imunități, Olesea Stamate,  aprobarea acestor norme legislative sunt printre condiționalitățile Uniunii Europene pentru debursarea celei de-a doua tranșe a asistenței financiare pentru țara noastră.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

zdg

Încă o țară rămâne fără colete: ce destinație intră pe lista Poștei Moldovei

Poșta Moldovei a anunțat că nu mai primește colete sau scrisori pentru Irak. Întreprinderea de stat a precizat că măsura, de caracter temporar, a fost luată ca urmare a suspendării traficului aerian și a altor servicii de transport către această țară.

Potrivit întreprinderii, măsura a intrat în vigoare începând cu 18 iunie.

„Începând cu data de 18 iunie 2025, Poșta Moldovei sistează temporar recepționarea tuturor trimiterilor poștale internaționale (poșta de scrisori, colete și EMS) cu destinația Irak. Această măsură este luată în urma suspendării traficului aerian și a altor servicii de transport către această țară”, au comunicat reprezentanții întreprinderii.

Amintim că, pe 17 iunie, Poșta Moldovei a anunțat că suspendă livrările și către Israel.

Potrivit Hotnews, pe 13 iunie, Irakul și-a închis spațiul aerian și a suspendat traficul pe toate aeroporturile sale. Iordania, care se află între Israel și Irak, și-a închis și ea spațiul aerian.

***

Pe 20 iunie, confruntarea militară dintre Israel și Iran a intrat în a opta zi.

Pe 16 iunie, Ministerul Afacerilor Externe de la Chișinău a recomandat cetățenilor moldoveni aflați în Israel să părăsească teritoriul pe perioada desfășurării conflictului. Instituția a oferit o listă de puncte de frontieră terestre, pentru care este necesară viză de intrare. În aceeași zi a raportat că 26 de cetățeni moldoveni au contactat Ambasada Republicii Moldova din Israel, solicitând informații cu privire la posibilitățile de evacuare, inclusiv despre o eventuală organizare a unui zbor charter. 

În dimineața zilei de 18 iunie, Ministerul de Externe a anunțat că Ambasada Republicii Moldova în Israel examinează posibilitatea organizării unei evacuări ordonate prin punctul de frontieră Taba, către Egipt, în funcție de evoluția situației și de condițiile logistice disponibile. În aceeași zi s-a anunțat că 12 cetățeni moldoveni au fost evacuați prin Egipt.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: