Grevă în 13 aeroporturi din Germania; peste 3000 de zboruri anulate. Atenționarea Aeroportului Chișinău

Pe 10 martie, în 13 aeroporturi din Germania a început o grevă de avertisment de 24 de ore. Potrivit estimărilor Asociației Aeroporturilor Germane, în timpul grevei vor fi anulate peste 3 400 de zboruri, iar aproximativ 510 000 de pasageri vor fi afectați. Greva este organizată de sindicatul Ver.di. Prin această manifestație, se cere o creștere a salariilor cu 8%, precum și acordarea de zile libere suplimentare angajaților. În legătură cu greva din Germania, reprezentanții Aeroportului din Chișinău au menționat că mai multe curse din și spre Germania au fost anulate și au recomandat pasagerilor să verifice statutul zborului pe tabloul online al aeroportului, precum și să contacteze compania aeriană pentru detalii suplimentare.

Precizările Aeroportului din Chișinău

În după amiaza zilei de 9 martie, reprezentanții Aeroportului Internațional Chișinău au anunțat că mai multe curse din și spre Germania au fost anulate.

„Din cauza unei greve de 24 de ore care va paraliza luni, 10 martie, principalele aeroporturi din Germania, mai multe zboruri spre și dinspre această țară au fost anulate. Aeroporturile afectate: Frankfurt și München (marile huburi); Stuttgart, Köln/Bonn, Düsseldorf, Dortmund, Bremen, Hamburg, Berlin”, au comunicat reprezentanții Aeroportului din Chișinău.

Aerogara a recomandat pasagerilor săi să verifice statutul zborului pe tabloul online al aeroportului, totodată să contacteze compania aeriană pentru detalii suplimentare.

„Mai multe curse spre Frankfurt au fost deja anulate. Vă rugăm să verificați în timp util la compania aeriană opțiunile disponibile”, au evidențiat reprezentanții Aeroportului Internațional Chișinău în după amiaza zilei de 9 martie.

Potrivit tabloului online al aeroportului din Chișinău, cursa Chișinău-Frankfurt programată pentru ora 06:00 a zilei de 10 martie a fost anulată. Pe 9 martie a fost anulată cursa Hamburg-Chișinău. Aceasta era programată pentru ora 13:00.

Grevă în 13 aeroporturi din Germania

În dimineața zilei de 10 martie, publicația germană Deutsche Welle a raportat că greva a început în 13 aeroporturi din Germania. Conform sursei, greva de avertisment de 24 de ore este organizată de sindicatul Ver.di.

Publicația a menționat că greva va afecta aeroporturile Berlin-Brandenburg, Stuttgart, Cologne/Bonn, Düsseldorf, Dortmund, München, Hamburg, Frankfurt pe Main, Hannover, Bremen și Leipzig/Halle. La aeroporturile Weeze și Karlsruhe/Baden-Baden, greva include doar angajații din securitatea aviatică care lucrează în zonele de control al pasagerilor, personalului, mărfurilor și bunurilor, precum și în serviciile de suport.

Potrivit estimărilor Asociației Aeroporturilor Germane, în timpul grevei vor fi anulate peste 3400 de zboruri și aproximativ 510 000 de pasageri vor fi afectați.

Prin această manifestație, sindicatul cere o creștere a salariilor cu 8%, dar nu mai puțin de 350 de euro pe lună și solicită, de asemenea, majorarea suplimentelor pentru munca grea și acordarea de zile libere suplimentare angajaților. Într-o declarație a Ver.di se precizează că greva este necesară pentru „îmbunătățirea condițiilor de muncă pentru aproximativ 25 000 de angajați”.

Conform sursei, pe 9 martie – cu o zi înainte de greva majoră, la aeroportul Hamburg a avut loc o grevă neanunțată a personalului de la sol. Din cele 144 de zboruri de sosire și 139 de plecare programate, doar 10 zboruri de dimineață au fost efectuate, restul fiind anulate. Greva a afectat aproximativ 40 000 de pasageri.

Potrivit datelor Serviciului German de Control al Traficului Aerian, într-o zi obișnuită, în aeroporturile din Germania au loc aproximativ 6000 de decolări și aterizări, precum și aproximativ 3000 de zboruri de tranzit prin spațiul aerian german.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Șeful Inspectoratului General al Poliției (IGP), Viorel Cernăuțeanu, susține că actualul nivel de salarizare din sistemul polițienesc este „insuficient” pentru a motiva angajații să rămână în sistem. Potrivit acestuia, un polițist aflat la început de carieră ar trebui să aibă un salariu de cel puțin 20.000 de lei, iar pentru polițiștii cu experiență remunerația ar trebui să ajungă la 35.000 de lei. Declarațiile au fost făcute în cadrul emisiunii NM «Есть вопросы».

În prezent, salariile în sistem variază între 8.000 și 15.000 de lei, ceea ce, spune Cernăuțeanu, determină mulți angajați să părăsească sistemul. „Chiar la fiecare coleg de-al meu, când încearcă să părăsească sistemul, în mod special cei tineri care au 5–10 ani vechime în muncă, întrebarea pe care o formulăm este legată de temeiul încetării. Și răspunsul, de cele mai multe ori, este salariul insuficient”, a precizat șeful IGP.

Cernăuțeanu spune că un tânăr polițist, fără familie, ar trebui să primească un salariu de cel puțin 20 mii. Ca să mențină polițistii cu experiență în sistem, ar fi nevoie de salarii de circa 35 de mii.

„Salariul ar trebui să ajungă la 30-35 de mii de lei ca să putem menține profesioniștii în sistem și să nu îi pierdem. Din considerentul că atâta timp cât angajatul are prioritatea de a merge într-o altă instituție unde salariul este mai mare, vorbim chiar și de alte instituții bugetare, că sunt cu salariile mai mari, sau de a merge în domeniul privat”, a subliniat șeful IGP.

Cernăuțeanu a menționat că, în limita posibilităților, s-au făcut eforturi pentru achitarea unor sporuri și ore suplimentare. În plus, s-a început achitarea orelor de noapte pentru angajații implicați în astfel de ture.

„Acolo unde avem posibilitatea, am preluat mecanismul de achitare a anumitor sporuri sau ore suplimentare după caz, dar într-un procent nu pe măsura necesarului. În același timp am început a achita orele de noapte pentru angajații care sunt antrenați în orele de noapte. Chiar la moment, conform solicitării conducerii statului și a Guvernului, s-a inițiat un mecanism de identificare a îmbunătățirii sistemului de salarizare, cel puțin pentru anumite categorii de angajați. Se va începe treptat, începând cu ofițerii de urmărire penală, care sunt punctul cheie în documentarea anumitor cauze și acțiuni în poliție”, a declarat șeful IGP.

Din totalul de peste 9.000 de angajați, aproximativ 1.100 de funcții sunt vacante, care de fapt, sunt puse sub moratoriu, ceea ce înseamnă că nu pot fi ocupate prin angajări noi.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: