UNIAN

Grindină, descărcări electrice și vânt puternic. O nouă avertizare meteo în Moldova 

După ce au emis cod galben de caniculă în raioanele de sud – pentru data de 19 iulie, meteorologii au anunțat despre o nouă alertă. Este vorba despre cod galben de instabilitate atmosferică care a intrat deja în vigoare. Până la ora 24:00 au fost prognozate descărcări electrice, averse puternice cu grindină și intensificări ale vântului. 

Pe 18 iulie, Serviciul hidrometeorologic de stat a anunțat că începând cu ora 15:30 și până la 24:00, pe 18 iulie, Republica Moldova se va afla sub cod galben de instabilitate atmosferică.

„Se prevăd descărcări electrice cu ploi de scurtă durată, izolat averse puternice cu grindină (în intervale scurte de timp sau prin acumulare se vor înregistra cantități de apă de 15-35 l/m2 ) și intensificări ale vântului în rafale de până la 15-20 m/s”, au comunicat reprezentanții Serviciului.

Facebook/Serviciul Hidrometeorologic de Stat din Republica Moldova

Potrivit Serviciului, începând cu ora 21:00 și până pe 19 iulie, ora 21:00, vremea va fi variabilă, local caniculară.

„Pe timpul nopții următoare, izolat vor cădea ploi de scurtă durată însoțite de descărcări electrice, iar ziua va fi fără precipitații. Vântul va sufla din nord-vest cu viteze în general moderate. Regimul termic se va mai apropia de normă: – noapte, cu minime oscilând între +18°C și +23°C; – ziua, maximele vor oscila între +28°C și +33°C”, au precizat reprezentanții instituției.

Amintim, tot pe 18 iulie, Serviciul a anunțat că partea de sud a țării va fi pe 19 iulie sub cod galben de caniculă. Temperatura maximă a aerului va atinge valori de +33°C.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

protv.md

Undă verde pentru reorganizarea CFM. Guvernul dă asigurări: nu va fi privatizată

Întreprinderea de stat „Calea Ferată din Moldova” (CFM) va fi reorganizată, urmând a fi creată o nouă entitate Societatea pe Acțiuni „Calea Ferată din Moldova – Pasageri și Marfă”, cu capital integral de stat. O hotărâre de Guvern în acest sens a fost aprobată în cadrul ședinței Cabinetului de miniștri din 4 februarie.

Calea Ferată a însemnat o moștenire grea, cu datorii enorme, cu personal neajustat la realitățile curente. În sfârșit, după ce în ultimii ani s-au făcut lucruri amânate timp de decenii, „Calea Ferată” a început să achite datoriile, nu să le crească continuu, cum era anterior. Un obiectiv major este separarea infrastructurii de servicii comerciale – statul va întreține infrastructura, iar noua societate pe acțiuni, creată pentru servicii de transport, va fi responsabilă de transportarea mărfii și pasagerilor. Precizez, statul va deține 100% din capitalul noii societăți pe acțiuni”, a declarat directorul Agenției Proprietății Publice, Roman Cojuhari, citat într-un comunicat al Guvernului.

Potrivit Executivului, măsura de separare a administrării infrastructurii de activitatea de transport va permite o „evidență clară” a costurilor și a veniturilor din transportul feroviar, astfel încât statul să poată evalua corect performanța economică.

Guvernul menționează, totodată, că va fi redusă presiunea asupra bugetului public, resursele vor fi direcționate mai eficient către transportul de pasageri cu rol social, iar investițiile în servicii vor crește. „Astfel, administrarea separată va permite îmbunătățirea calității serviciilor și a timpilor de circulație. Pe termen mediu, costurile vor putea fi gestionate mai eficient, cu efect de stabilizare a tarifelor”, a spus instituția.

Statul va rămâne proprietarul infrastructurii feroviare – șine, gări, terenuri și instalații – gestionate de CFM. Societatea pe Acțiuni va gestiona trenurile, vagoanele și activitatea de transport de pasageri și marfă.

Autoritățile centrale argumentează reforma CFM prin deteriorarea situației financiare și operaționale a întreprinderii, care în ultimii doi ani a trecut de la profit la pierderi de peste 320 de milioane de lei, iar transportul feroviar de mărfuri a ajuns să reprezinte mai puțin de 9% din total.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: