Halterofilul Tudor Ciobanu a cucerit medalia de bronz la Cupa Mondială de la Roma
Full Article 40 second read

Halterofilul Tudor Ciobanu a cucerit medalia de bronz la stilul aruncat la Cupa Mondială de la Roma, valabilă pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo, informează Comitetul Național Olimpic și Sportiv, astăzi, 30 ianuarie.

Sportivul a înregistrat rezultatul 198 kg în limitele categoriei de greutate 96 kg. La proba smuls, Ciobanu a încheiat pe locul 4, iar în clasamentul general a terminat de asemenea pe poziția a 4-a.

Anterior, Marin Robu a cucerit trei medalii în limitele categoriei de greutate 73 kg. El a câștigat proba smuls cu rezultatul 152 kg, iar proba aruncat cu 180 kg și a obținut locul 2 la total.

Menționăm că la Cupa Mondială de la Roma va mai evolua și Elena Cîlcic.