Reuters

Hamas a anunțat că liderul grupării, Ismail Haniyeh, a fost ucis: „Un act laș, care nu va rămâne fără răspuns”

Gruparea Hamas a anunțat pe 31 iulie despre moartea liderului lor Ismail Haniyeh. Gruparea a spus că Haniyeh a decedat urmare a unei lovituri a armatei israeliene asupra reședinței sale din Teheran. Împreună cu liderul Hamas a murit și o persoană din garda lui de corp. 

„Frate, lider, Mujahid Ismail Haniyeh, liderul mișcării, a murit urmare a unui atac sionist asupra sediului său din Teheran, după ce a participat la inaugurarea noului președinte al Iranului”, a declarat Hamas, potrivit BBC

Informația a fost confirmată și de Corpul Gărzii Revoluționare Islamice Iraniene. Iar unele publicații arabe susțin că Haniyeh a murit ca urmare a unei lovituri directe de rachetă. Înaltul oficial al Hamas, Moussa Abu Marzouk, a numit uciderea lui Haniyeh un „act laș” și a spus că „nu va rămâne fără răspuns”.

Israelul nu a comentat deocamdată informația despre moartea liderului Hamas. Armata israeliană a declarat pentru CNN că „nu răspunde la informația din mass-media străină”.

Potrivit Meduza, Ismail Haniyeh a condus operațiunile politice ale Hamas în calitate de președinte al Biroului Politic al mișcării și a jucat un rol central în negocierile grupării teroriste, inclusiv asupra unui acord de încetare a focului cu Israelul. Haniyeh a devenit liderul Hamas în 2006, după ce gruparea teroristă a ajuns la putere în Fâșia Gaza. Haniyeh și-a ispășit pedeapsa de două ori în închisorile israeliene, în anii 1980 și 1990.

În ultimii ani, Haniyeh a fost în exil în Qatar și Turcia. El a ajuns la Teheran pentru învestirea președintelui iranian, ales după moartea fostului lider al statului, Ibrahim Raisi. Presa scrie că, în ajunul morții, Haniyeh s-a întâlnit și cu liderul suprem al Iranului, Ali Khamenei.

În mai 2024, un procuror de la Curtea Penală Internațională a cerut un mandat de arestare pentru trei lideri Hamas, inclusiv pentru Haniyeh. Aceștia au fost numiți responsabili pentru atacul din 7 octombrie 2023 asupra Israelului și uciderea a sute de israelieni.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Ultima șansă: Târgul de Covoare Carpet Outlet este la Moldexpo doar până pe 15 iunie

Târgul de Covoare organizat de Carpet Outlet la Moldexpo, Pavilionul nr. 2, se apropie de final. Evenimentul poate fi vizitat doar până pe 15 iunie 2026, aceasta fiind ultima zi în care cumpărătorii mai pot profita de prețurile speciale, ofertele de târg și surprizele pregătite de organizatori.

La târg sunt disponibile covoare fabricate în Moldova, Belarus și Turcia, în diferite stiluri, culori, texturi și dimensiuni. Vizitatorii pot găsi modele potrivite pentru living, dormitor, hol, camera copiilor, bucătărie sau baie.

Vino la Moldexpo până pe 15 iunie și alege covorul care îți poate schimba atmosfera casei!

Cei care vor să-și facă locuința mai caldă, mai elegantă și mai primitoare au ocazia să vadă modelele pe viu, să atingă textura covoarelor și să aleagă produsul potrivit pentru stilul casei lor. De la covorașe practice până la covoare elegante pentru sufragerie, selecția pregătită de Carpet Outlet oferă soluții pentru orice cameră și orice buget.

În cadrul târgului sunt disponibile prețuri speciale la covoare, iar în pozele atașate articolului pot fi văzute o parte dintre modelele aflate în ofertă. Printre produsele disponibile se numără covorașe mici, covoare pentru dormitor, modele pentru living, dar și covoare de dimensiuni mari, în culori și designuri variate.

Printre ofertele pregătite pentru această ediție se regăsesc și prețuri speciale la covoare fabricate în Turcia:

  • Covoraș 55 × 80 cm – doar 55 lei
  • Covoraș 60 × 100 cm – doar 95 lei
  • Covor 100 × 150 cm – doar 255 lei
  • Covor 120 × 180 cm – doar 450 lei
  • Covor 160 × 230 cm – doar 555 lei

Nu pierde ocazia să vezi modelele pe viu și să prinzi prețurile speciale înainte de închiderea târgului!

Un covor nou poate schimba rapid atmosfera unei camere. Poate adăuga confort, căldură, culoare și acel detaliu care face locuința să pară mai îngrijită și mai primitoare. Tocmai de aceea, organizatorii îi îndeamnă pe cumpărători să nu amâne vizita, mai ales că anumite modele și dimensiuni sunt disponibile în stoc limitat.

Pe lângă ofertele la covoare, Carpet Outlet a pregătit și beneficii suplimentare pentru vizitatori. Cei care fac cumpărături de minimum 2900 lei primesc un cadou garantat pe loc, care poate include seturi de lenjerie de pat, seturi de prosoape de baie și pentru față sau fețe de masă.

În plus, la cumpărături de minimum 2900 lei, clienții primesc și un tichet pentru Marea Tombolă Carpet Outlet. Premiul Mare este un automobil SUV în valoare de 20.000 EURO, iar suplimentar vor fi puse la bătaie încă 50 de super premii, printre care televizoare, frigidere, mașini de spălat, cuptoare cu microunde, aspiratoare, oale sub presiune și multe altele.

Cumpără de minimum 2900 lei, primește cadou garantat pe loc și intră în cursa pentru Marele Premiu!

Atmosfera de târg este completată și de un detaliu dulce de vară: înghețată gratis pentru toți vizitatorii. Astfel, vizita la Moldexpo poate deveni o ieșire plăcută pentru întreaga familie, cu oferte bune, modele frumoase și surprize pentru cumpărători.

Târgul de Covoare Carpet Outlet are loc la Moldexpo, Pavilionul nr. 2, pe strada Ghioceilor 1, Buiucani, și este deschis doar până pe 15 iunie 2026. Programul de lucru este zilnic, între orele 09:00 și 18:00.

Cei care își doresc un covor nou pentru casă sunt invitați să vină la Moldexpo și să profite de ultimele zile ale târgului.

Carpet Outlet – covoare cu preț redus!
Vino acum, pentru că cele mai frumoase modele dispar primele!https://carpetoutlet.md/rom/mega-targ

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: