Ian Feldman, ales în calitate de expert în Comitetul Consultativ al Consiliului Europei

Ian Feldman a fost ales în calitate de expert din partea Republicii Moldova în Comitetul Consultativ al Convenției-cadru pentru protecția minorităților naționale al Consiliului Europei.

Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene a anunțat rezultatele finale ale alegerilor în cadrul reuniunii Delegaților la Comitetul de Miniștri al Consiliului Europei, în vederea selectării experților naționali în cadrul Comitetului Consultativ al Convenției-cadru pentru protecția minorităților naționale.

La data de 8 iulie, în cadrul reuniunii Delegaților la Comitetul de Miniștri al Consiliului Europei, Ian Feldman a fost ales în calitate de expert din partea Republicii Moldova în Comitetul Consultativ al Convenției-cadru pentru protecția minorităților naționale al Consiliului Europei.

Comitetul Consultativ este compus din 19 experți independenți aleși și numiți pe o perioadă de 4 ani. Criteriile de eligibilitate ale experților sunt determinate de prioritizarea candidaților cu expertiză și competențe în domeniul protecției minorităților naționale. Exercitarea mandatului se realizează cu titlu individual, pe bază independentă și imparțială.

Cine este Ian Feldman?

Ian Feldman a fost numit de Parlamentul Republicii Moldova în calitate de membru al Consiliului pentru prevenirea și eliminarea discriminării și asigurarea egalității în 2013 și ales ca președinte al Consiliului, în 2015. În 2014, el a fost unul dintre cei trei candidați propuși de către Grupul Consultativ al Consiliului ONU pentru Drepturile Omului pentru funcția de Raportor Special ONU privind traficul de ființe umane, în special femei și copii.

Feldman are o activitate profesională de mai bine de 17 ani în domeniul combaterii traficului de ființe umane, drepturile internaționale ale omului, evoluând ca psiholog clinic, expert național, regional și internațional, consultant și consilier. Acesta a lucrat în 11 țări, pe 3 continente, pentru mai mult de 50 de proiecte, organizații interguvernamentale, guvernamentale și non-guvernamentale ale ONU și a obținut o experiență operațională largă, inclusiv experiența în zonele cu probleme de securitate.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Decizia autorităților de la Chișinău de a lua un împrumut de 400 de milioane de euro de la BERD pentru achiziția de gaze naturale și electricitate, a provocat nemulțumirea rușilor. Purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de Externe, Maria Zaharova, a prezentat măsura drept o „tentativă a Chișinăului de a întrerupe colaborarea cu Moldovagaz”, companie controlată de Gazprom. Mai mult, Zaharova a declarat că acest demers nu va face decât să împingă Moldova „în scavie energetică”.

„Moldova va contracta un împrumut de 400 de milioane de euro pentru a renunța la serviciile companiei moldo-ruse de distribuție a gazelor „Moldovagaz”, informează Guvernul Republicii Moldova. Traducând din română în moldovenească, obținem: ca să fure și să bage țara în sclavia energetică”, a scris Maria Zaharova pe pagina sa de Telegram.

Guvernul de la Chișinău a comentat criticile și falsurile care circulă referitor la acest împrumut. Într-o declarație pentru presă, susținută joi, după aprobarea oferirii garanției de stat pentru împrumut, purtătorul de cuvânt al Executivului, Daniel Vodă, a declarat că „de fiecare dată când Guvernul face pași concreți spre independența energetică a Moldovei, începe concertul de trompete care cântă partitura scrisă la Moscova”.

Vodă a explicat ce se întâmplă concret:

„Energocom devine de la 1 august furnizor de gaz, preluând obligația de serviciu public de la Moldovagaz. Garanția de stat permite companiei să acceseze 400 milioane euro de la BERD — bani ieftini, siguri și dedicați achiziției de gaz și energie pentru sezonul rece. Fără această garanție, Energocom nu ar fi putut lua creditul. Banii nu merg în buzunare dubioase, nu implică bănci comerciale suspecte, nu e vorba de scheme ascunse. Este un credit luat de la o instituție financiară internațională cu reguli stricte. Riscul bugetar? Controlat și limitat. Statul ar plăti doar dacă Energocom nu-și respectă obligațiile — probabilitate considerată nesemnificativă de BERD și experți. Legea a fost consultată, avizată, expertizată anticorupție, verificată inclusiv de Consiliul Concurenței. Totul transparent”, a menționat Daniel Vodă.

De asemenea,joi, 5 iunie, ministrul Energiei, Dorin Junghietu, a comentat criticile lansate în spațiul public referitor la acest împrumut și a dezmințit informațiile false precum că împrumutul impune un comision de 70 milioane de euro, pe când în realitate acesta este de 12 milioane de euro.

„Împrumutul respectiv nu este pentru stat, dar este pentru întreprinderea Energocom care va cumpăra gaze din acest împrumut. În ultimele zile au fost foarte multe critici despre acest împrumut, dar comisionul nu va fi de 70 mln de euro așa cum cineva spune. O să fie de 12 milioane de euro. Aceste comisioane vor fi achitate în cazul în care suma este utilizată complet. Cunoașteți că Energocom urmează să obligațiile de serviciu public foarte curând. Este salutabil faptul că o companie de stat are capacitatea, la momentul acesta, și buna credință internațională ca să acceseze finanțări pentru furnizarea de gaze. Nici Moldovagaz nu dispunea de astfel de resurse. Asta nu este o datorie de stat, dar un împrumut pentru o companie. La moment, Energocom deja a achiziționat peste 150 mln de metri cubi de gaze care vor fi folosite în acest an gazier. Criticile pot să vină, dar rezultatele deja sunt”, a declarat ministrul.

***

Energocom va contracta un împrumut de 400 de milioane de euro de la Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) pentru asigurarea continuității achizițiilor strategice de resurse energetice. În acest sens, Guvernul a aprobat joi, 5 iunie, acordarea garanțiilor de stat pentru împrumutul extern.

Cu aceste fonduri Energocom va cumpăra gaze naturale și energie electrică în sezonul de încălzire 2025–2026. O practică asemănătoarea a fost și în sezonul gazier trecut. În 2023, Energocom a luat un împrumut de 100 de milioane de euro de la BERD pentru procurarea gazelor naturale.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: