APP

„Iertată să-mi fie greșeala”. Directorul Agenției Proprietății Publice susține că Moldtelecom nu va fi scos la privatizare

Moldtelecom rămâne în proprietatea statului. Întreprinderea nu va fi scoasă la privatizare. Asigurările au fost date de Roman Cojuhari, directorul Agenției Proprietății Publice. Cojuhari și-a cerut scuze pentru „greșeala” din 5 februarie. Atunci, el a spus că vor fi scoase la privatizare unele societăți comerciale, dar nu înainte de a fi reorganizate, „printre acestea sunt Moldtelecom și un șir de tipografii”. Pe 8 februarie, Cojuhari a declarat că „virgula nu a fost pusă în locul potrivit” și că „Moldtelecom este o întreprindere strategică și rămâne în proprietatea statului”. 

La emisiunea Punctul pe AZi de la TVR Moldova, Cojuhari a fost întrebat care companii/întreprinderi ale statului vor fi scoase la privatizare și care vor rămâne în proprietatea statului.

Uitați-vă aici chiar mersi, cu această ocazie vreau să fac o claritate. Iertată să-mi fie greșeala, că aici chiar cum zice „virgula nu a fost pusă în locul potrivit”. Referitor la declarația care am făcut-o la forum, ceea ce ține de Moldtelecom, Moldtelecom este o întreprindere strategică și care rămâne în proprietatea statului. Cert este faptul că noi la Moldtelecom trebuie să atragem investiții și asta poate fi făcut prin atragere de capital, fie pe piața de capital. În acest sens vom dezvolta și întreprinderea, și piața de capital de ce nu. De aceea facem analiză, cum putem atrage investiții în această întreprindere deoarece ea trebuie să se dezvolte. Ea este pe locul II pe segmentul în care activează și are un potențial enorm de a se dezvolta”, a ținut să comunice directorul Agenției Proprietății Publice.

Moldtelecom rămâne în proprietatea statului”, a evidențiat repetat Cojuhari.

Pe 5 februarie 2024, Roman Cojuhari anunța că se pregătește scoaterea la privatizare a întreprinderii de stat „Fabrica de Sticlă din Chișinău” și întreprinderii de stat Hotelul „Zarea”. Vor fi scoase la privatizare și unele societăți comerciale, comunica oficialul, dar nu înainte de a fi reorganizate. „Printre aceste societăți sunt Moldtelecom și un șir de tipografii cu capital de stat”, a menționat Cojuhari.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Scutire de TVA în facturile la gaz? Proiectul a fost susținut de comisia parlamentară de profil

Fracțiunea parlamentară Partidul Nostru (PN) propune aplicarea cotei zero a Taxei pe Valoarea Adăugată (TVA) la gazele naturale furnizate consumatorilor casnici, măsură care ar reduce facturile la gaze cu aproximativ 8%, în contextul creșterii consumului și al facturilor mari din sezonul rece. Inițiativa legislativă a fost examinată în Comisia parlamentară pentru controlul finanțelor publice, unde proiectul a fost susținut cu majoritate de voturi.

Deputatul Partidului Nostru, Constantin Cuiumju, a declarat în cadrul unui briefing de presă că subiectul vine într-un moment în care oamenii încep să primească facturile pentru luna ianuarie, iar sumele sunt greu de suportat.

„Cu regret, trebuie să constatăm că tariful nou, care a fost aprobat, nu a fost aplicat retroactiv începând cu 1 ianuarie 2026, așa cum a solicitat fracțiunea partidului nostru. Acest lucru se vede clar din facturile care deja au ajuns la oameni. Vă pot spune direct, fără calmante, este greu să te uiți la aceste facturi, pentru că cifrele sunt mari. Iarna aceasta a fost cea mai geroasă din ultimii ani, iar luna ianuarie s-a remarcat printr-un număr mare de zile cu temperaturi scăzute și un regim termic sever, ceea ce a dus inevitabil la un consum crescut de gaze naturale și la facturi mari”,a mențonat parlamentarul.

Deputatul Constantin Cuiumju a declarat că eliminarea TVA ar însemna o diminuare de circa 1,7 lei pentru fiecare metru cub de gaz, tariful scăzând de la aproximativ 14,42 lei/m³ la 13,35 lei/m³.

„Astăzi, în Comisia parlamentară de control al finanțelor publice, am prezentat proiectul de lege privind aplicarea cotei zero a TVA la gazele naturale furnizate consumatorilor casnici. Proiectul a fost susținut cu votul 3 la 2. Eliminarea TVA la gaze naturale ar reduce factura cu 8%, adică cu circa 1,7 lei pentru fiecare metru cub de gaz. Tariful, în acest caz, ar fi de 13,35 lei pentru un metru cub, nu 14,42 lei cât este acum”, a explicat Constantin Cuiumju.

Potrivit acestuia, măsura ar urma să se aplice direct și automat, fără cereri sau proceduri birocratice, pentru peste 850 de mii de consumatori casnici.

Autorii proiectului susțin că gazele naturale sunt o resursă energetică de bază, utilizată pentru încălzirea locuințelor, prepararea hranei și asigurarea apei calde menajere, iar tratamentul fiscal ar trebui să fie similar cu cel aplicat energiei electrice și energiei termice, care beneficiază deja de TVA zero.

Proiectul de lege urmează să fie examinat și în alte comisii parlamentare, conform procedurilor, înainte de a fi supus votului în plenul Parlamentului.

***

Amintim că, pe 3 februarie, ANRE a aprobat noi tarife la gaz. Astfel, consumatorii casnici vor achita 13,35 lei fără TVA pentru fiecare metru cub de gaze naturale, respectiv 14,42 lei cu TVA inclus.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: