Un covor tradițional moldovenesc, cadoul lui Igor Dodon pentru Consiliul Europei

Președintele țării, Igor Dodon a oferit Consiliului Europei un covor tradițional moldovenesc. Pe pagina sa de Facebook, șeful statului a menționat că acesta este un cadou cu ocazia marcării a 25 de ani de la aderarea Republicii Moldova la Consiliul Europei.

„Covorul tradițional este reprezentativ pentru țara noastră de la nord la sud. Fascinează printr-o diversitate de motive și reprezintă o moştenire pe care avem datoria de a o transmite generaţiilor viitoare, la fel după cum ne dorim să transmitem valorile de bază pe care se menține și dezvoltă Consiliul Europei – respectul față de cetățean, stat de drept, justiție echitabilă și libertatea exprimării”, a scris Igor Dodon.

https://www.facebook.com/dodon.igor1/posts/2446167585624121

Menționăm că Igor Dodon întreprinde o vizită de lucru la Strasbourg, unde a ținut un discurs la ședința plenară a sesiunii de iarnă a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Președintele Partidului Liberal, Mihai Ghimpu, a făcut pe 6 iunie o adresare publică către prim-ministrul Dorin Recean cu solicitarea de a redenumi Aeroportul Internațional Chișinău în memoria marelui compozitor Eugen Doga. Politicianul a declarat că acest gest ar fi un ultim omagiu al societății pentru arta maestrului.

Având în vedere, că muzica regretatului maestru Eugen Doga a ajuns în toate colțurile lumii, în toate țările, zburând pe aripile inspirației ca o pasăre a cerului, dar și faptul că Aeroportul Internațional Chișinău se află în subordinea Guvernului Republicii Moldova vă solicit să acceptați propunerea Biroului Politic a PL din 4 iunie 2025 de a conferi Aeroportului Chișinău numele maestrului Eugen Doga, plecat la cele veșnice pe data de 3 iunie 2025. Astfel, vom aduce, ca societate, ultimul nostru omagiu celui care va rămâne nemuritor prin muzica sa minunată”, a menționat Mihai Ghimpu.

Amintim că Eugen Doga s-a stins din viață pe 3 iunie, la vârsta de 88 de ani. Marele compozitor a fost înmormântat în data de 5 iunie, la Cimitirul Central din Chișinău.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: