În cadrul parlamentului de legislatura a XI-a vor activa 11 comisii permanente. PAS deține președinția în 8 comisii

În cadrul parlamentului de legislatura a XI-a vor activa 11 comisii parlamentare permanente. În ședința plenară de astăzi, deputații au adoptat hotărârile privind înființarea comisilor permanente ale parlamentului și componența lor numerică, precum și privind aprobarea componenței nominale a acestora.

Astfel, au fost înființate următoarele comisii: Comisia juridică, numiri și imunități (11 membri); Comisia economie, buget și finanțe (10 membri); Comisia securitate națională, apărare și ordine publică (9 membri); Comisia politică externă și integrare europeană (9 membri); Comisia drepturile omului și relații interetnice (7 membri); Comisia administrație publică (9 membri); Comisia mediu și dezvoltare regională (8 membri); Comisia cultură, educație, cercetare, tineret, sport și mass-media (12 membri); Comisia agricultură și industrie alimentară (9 membri); Comisia protecție socială, sănătate și familie (9 membri); Comisia de control al finanțelor publice (7 membri).

Fracțiunea Partidului Acțiune și Solidaritate va deține președinția în următoarele comisii: Comisia juridică, numiri şi imunităţi – Olesea Stamate; Comisia economie, buget şi finanţe – Dumitru Budianschi; Comisia securitate naţională, apărare şi ordine publică – Lilian Carp; Comisia politică externă şi integrare europeană – Doina Gherman; Comisia agricultură şi industrie alimentară – Vladimir Bolea; Comisia administrație publică – Larisa Voloh; Comisia cultură, educaţie, cercetare, tineret, sport şi mass-media – Liliana Nicolăescu-Onofrei; Comisia protecţie socială, sănătate şi familie – Dan Perciun.

Fracțiunea Blocului Comuniștilor și Socialiștilor va deține președinția în următoarele comisii: Comisia de control al finanțelor publice – Tatiana Cunețchi; Comisia mediu și dezvoltare regională – Elena Bodnarenco; Comisia drepturile omului şi relaţii interetnice – Grigore Novac.

Amintim că în legislatura a X-a, de asemenea, au activat 11 comisii permanente.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Șeful Inspectoratului General al Poliției (IGP), Viorel Cernăuțeanu, susține că actualul nivel de salarizare din sistemul polițienesc este „insuficient” pentru a motiva angajații să rămână în sistem. Potrivit acestuia, un polițist aflat la început de carieră ar trebui să aibă un salariu de cel puțin 20.000 de lei, iar pentru polițiștii cu experiență remunerația ar trebui să ajungă la 35.000 de lei. Declarațiile au fost făcute în cadrul emisiunii NM «Есть вопросы».

În prezent, salariile în sistem variază între 8.000 și 15.000 de lei, ceea ce, spune Cernăuțeanu, determină mulți angajați să părăsească sistemul. „Chiar la fiecare coleg de-al meu, când încearcă să părăsească sistemul, în mod special cei tineri care au 5–10 ani vechime în muncă, întrebarea pe care o formulăm este legată de temeiul încetării. Și răspunsul, de cele mai multe ori, este salariul insuficient”, a precizat șeful IGP.

Cernăuțeanu spune că un tânăr polițist, fără familie, ar trebui să primească un salariu de cel puțin 20 mii. Ca să mențină polițistii cu experiență în sistem, ar fi nevoie de salarii de circa 35 de mii.

„Salariul ar trebui să ajungă la 30-35 de mii de lei ca să putem menține profesioniștii în sistem și să nu îi pierdem. Din considerentul că atâta timp cât angajatul are prioritatea de a merge într-o altă instituție unde salariul este mai mare, vorbim chiar și de alte instituții bugetare, că sunt cu salariile mai mari, sau de a merge în domeniul privat”, a subliniat șeful IGP.

Cernăuțeanu a menționat că, în limita posibilităților, s-au făcut eforturi pentru achitarea unor sporuri și ore suplimentare. În plus, s-a început achitarea orelor de noapte pentru angajații implicați în astfel de ture.

„Acolo unde avem posibilitatea, am preluat mecanismul de achitare a anumitor sporuri sau ore suplimentare după caz, dar într-un procent nu pe măsura necesarului. În același timp am început a achita orele de noapte pentru angajații care sunt antrenați în orele de noapte. Chiar la moment, conform solicitării conducerii statului și a Guvernului, s-a inițiat un mecanism de identificare a îmbunătățirii sistemului de salarizare, cel puțin pentru anumite categorii de angajați. Se va începe treptat, începând cu ofițerii de urmărire penală, care sunt punctul cheie în documentarea anumitor cauze și acțiuni în poliție”, a declarat șeful IGP.

Din totalul de peste 9.000 de angajați, aproximativ 1.100 de funcții sunt vacante, care de fapt, sunt puse sub moratoriu, ceea ce înseamnă că nu pot fi ocupate prin angajări noi.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: