facebook/Igor Dodon

În capitală începe înscrierea la grădiniță a copiilor cu vârsta cuprinsă între 2 – 4 ani

Din 2 noiembrie, în capitală, începe înscrierea la grădiniță a copiilor cu vârsta cuprinsă între 2 – 4 ani, care nu au frecventat anterior astfel de instituții. Anunțul a fost făcut de către viceprimarul capitalei, Angela Cutasevici, în cadrul ședinței operative.

În context, în anul de studii 2020 – 2021, municipalitatea își propune înmatricularea în instituțiile de învățământ a circa 8743 copii cu vârsta de 2 – 4   ani în 346 grupe după cum urmează:

  • 7238 de copii în instituțiile de învățământ preșcolar din Chișinău repartizați în 289 de grupe;
  • 1505 copii în instituțiile de învățământ preșcolar din suburbii repartizați în 57 de grupe.

În prezent, pe teritoriul municipiului Chișinău își desfășoară activitatea 162 de grădinițe.

Totodată, trei instituții din suburbii își vor relua activitatea după finalizarea lucrărilor de reparație. Este vorba despre IET nr. 101 și 171 din Băcioi și IET nr. 193 din orașul Vatra.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

UE cere interzicerea accesului copiilor sub 16 ani la rețelele sociale. Deputat: „Experimentul se încheie aici”

Parlamentul European a adoptat un raport fără valoare legislativă prin care recomandă statelor membre să stabilească vârsta minimă unică de 16 ani pentru accesul la rețelele sociale, platforme video și asistenți digitali bazați pe inteligență artificială. Documentul, aprobat de 483 de eurodeputați, exprimă îngrijorarea instituției față de impactul negativ al utilizării intensive a internetului asupra sănătății fizice și psihice a minorilor, relatează DW.

Potrivit propunerii, adolescenții cu vârste între 13 și 16 ani ar putea accesa astfel de servicii doar cu acordul părinților, ceea ce ar uniformiza regulile existente în prezent în UE, unde standardele diferă de la o țară la alta.

Raportul citează cercetări îngrijorătoare, între care un studiu care arată că aproximativ 25% dintre minorii europeni manifestă un nivel „problematic” de utilizare a smartphone-ului, un comportament asemănător cu dependența. Eurodeputații avertizează că lipsa unor reguli clare permite platformelor online să creeze produse și algoritmi care exploatează vulnerabilitatea copiilor.

„Sunt mândră de acest Parlament — de faptul că putem acționa uniți pentru a-i proteja pe minori online. Le transmitem platformelor un mesaj clar: serviciile voastre nu sunt făcute pentru copii. Iar experimentul se încheie aici”, a declarat raportoarea Kristel Schaldemose, citată de DW.

Deși documentul nu are caracter obligatoriu, el pune presiune pe Comisia Europeană și pe statele membre să elaboreze un cadru mai strict pentru protejarea copiilor în mediul digital, în contextul în care preocupările legate de dependența de smartphone-uri, expunerea la conținut dăunător și efectele asupra sănătății mentale se amplifică în întreaga Europă.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: