Андрей Мардарь / NewsMaker.md

Covidul s-a strecurat din nou în Parlament. Mai mulți deputați sunt infectați

Președintele Parlamentului Igor Grosu, astăzi, a anunțat că sunt deputați care la moment sunt infectați cu virusul COVID-19. Totodată, șefia Parlamentului a făcut un apel către parlamentari pentru a respecta regulile în contextul virusului. 

Anunțul privind deputații infectați a fost făcut de Grosu înainte de a trece la ordinea de zi.

„Vreau să vă rog să nu uităm de situația legată de pandemie. Din păcate, avem colegi care sunt infectați. Le dorim însănătoșire grabnică, iar noi chiar dacă Comisia Sănătate Publică a mai relaxat unele prevederi, haideți văr rog să nu ne relaxăm pentru că trebuie să avem grijă unii de alții”, a spus Grosu.

Amintim că acestea nu sunt primele cazuri de infectare cu Covid a deputaților din Parlamentul Republicii Moldova. La 25 ianuarie 2022, în urma infectării, Svetlana Căpățînă, deputata fracțiunii Blocului Comuniștilor și Socialiștilor a fost răpusă de coronavirus.

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

VIDEO Memorie, onoare și… politică la Cimitirul Eroilor din Chișinău

Complexul Memorial „Cimitirul Internațional de Onoare” din sectorul Botanica al capitalei a fost restaurat. Ceremonia de inaugurare a avut loc pe 27 martie, de Ziua Unirii Basarabiei cu România. Lucrările au fost realizate de Primăria municipiului Chișinău, în parteneriat cu Consiliul Județean Buzău din țara vecină. La eveniment au participat mai mulți veterani ai războiului de pe Nistru. Reconstrucția complexului a durat aproximativ patru ani și a costat circa 6,4 milioane de lei. Dintre care, peste un milion a fost oferit de autoritățile române. Ceremonia nu a fost lipsită de declarații cu accente politice. Discursurile unor oficiali și activiști au depășit cadrul comemorativ al evenimentului.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: