Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale

Încă 1013 cazuri de infectare cu COVID-19 au fost confirmate în Republica Moldova

În Republica Moldova au fost testate pozitiv încă 1013 de persoane. Datele au fost prezentate de către secretarul de stat Constantin Rîmiș, în cadrul unui briefing de presă organizat de Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale. Bilanțul a ajuns, astfel, la 53042 de cazuri de îmbolnăviri.

Dintre noile îmbolnăviri, 11 cazuri sunt de import. Astfel, în prezent, în Republica Moldova sunt peste 12 mii de cazuri active de îmbolnăviri.

În total, în ultimele 24 de ore au fost procesate circa 3500 de teste, dintre care 311 repetate.

În municipiul Chișinău au fost înregistrate 461 cazuri noi. Capitala este urmată după numărul de cazuri noi de regiunea transnistreană (+137), Ialoveni (+35), Cahul (32), Anenii Noi (28) și Bălți (25).

„Astăzi este înregistrat cel mai mare număr de la începutul pandemiei”, a precizat secretarul de stat Constantin Rîmiș.

A crescut și numărul pacienților în stare gravă: 649. Dintre aceștia, 39 sunt supuși ventilării mecanice.

Tot astăzi, au fost înregistrate 10 cazuri de deces.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Guvernul Republicii Moldova/imagine simbol

Cine va urca pe scena din PMAN pe 27 august, de Ziua Independenței: lista artiștilor

Pe 27 august, când Republica Moldova va marca 35 de ani de la proclamarea independenței, în Piața Marii Adunări Naționale (PMAN) din Chișinău va avea loc un concert, la care vor evolua mai mulți artiști autohtoni.

Concertul dedicat Zilei Independenței va începe la ora 18:00. Astfel, pe scena din PMAN vor evolua:

  • Satoshi
  • Alternosfera
  • Lupii lui Calancea
  • Magnat & Feoctist
  • Zdob și Zdub
  • Vali Boghean
  • Vasile Advahov și cei doi fii Lucian și Daniel;
  • Aliona Moon
  • DARA
  • Cristofor Aldea-Teodorovici
  • Cristina Scarlat
  • Akord
  • Tania Turtureanu
  • Cătălin Josan
  • Catharsis
  • Natalia Barbu
  • Pasha Parfeni
  • Anatol Mîrzenco
  • Nelly Ciobanu
  • Gheorghe Țopa
  • Orchestra „Fluieraș”
  • Lana Carauș
  • Adriana Babin
  • Ileana
  • Trupa de dans Raush
  • Sergiu Garabajii
  • Marina Dobrescu
  • Ansamblul „Joc”

Înainte de concert, începând cu ora 16:30, în PMAN va avea loc o paradă militară, la care vor participa peste 2 000 de militari și reprezentanți ai structurilor participante. Totodată, vor fi prezentate peste 100 de unități de tehnică militară și specială aflate în dotarea Armatei Naționale și a Ministerului Afacerilor Interne.

Menționăm că, cu ocazia Zilei Independenței, în a doua parte a zilei de 27 august, la Chișinău vor ajunge președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, și președintele României, Nicușor Dan. Cei doi, împreună cu Maia Sandu, vor participa la parada militară din PMAN.

După ora 21:00, Maia Sandu, Vladimir Zelenski și Nicușor Dan vor merge în Piața Marii Adunări Naționale, unde se vor adresa cetățenilor.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: