zerkalo.io

Încă 35 de moldoveni au murit din cauza infecției COVID. Printre victime, doi bărbați de 22 și 34 de ani

Încă 35 de moldoveni au fost răpuși de coronavirus. Printre victime este un bărbat de 22 de ani din raionul Hâncești și un bărbat de 34 de ani din Chișinău.

Deces 7.207: Femeie de 63 de ani din mun. Chișinău, internată în IMSP IMU. Comorbidități: hipertensiune arterială, cardiopatie.

Deces 7.208: Femeie de 54 de ani din mun. Chișinău, internată în IMSP IMU. Comorbidități: cardiopatie, hipertensiune arterială, obezitate.

Deces 7.209: Femeie de 80 de ani din r. Ialoveni, internată în IMSP IMU. Comorbidități: anemie.

Deces 7.210: Femeie de 74 de ani din mun. Chișinău, internată în IMSP IMU. Comorbidități: hipertensiune arterială, cardiopatie, diabet zaharat, nefropatie.

Deces 7.211: Bărbat de 56 de ani din mun. Chișinău, internat în IMSP IMU. Comorbidități: cardiopatie, hipertensiune arterială, anemie, nefropatie.

Deces 7.212: Femeie de 56 de ani din mun. Chișinău, internată în IMSP IMU. Comorbidități: insuficiență cardiacă.

Deces 7.213: Bărbat de 46 de ani din mun. Chișinău, internat în IMSP IMU. Comorbidități: cardiopatie, hipertensiune arterială, insuficiență cardiacă, obezitate.

Deces 7.214: Femeie de 45 de ani din r. Ștefan Vodă, internată în IMSP IMU. Comorbidități: insuficiență venoasă, obezitate.

Deces 7.215: Bărbat de 71 de ani din mun. Chișnău, internat în IMSP SCM „Sfântul Arhanghel Mihail”.  Comorbidități: diabet zaharat, hipertensiune arterială, cardiopatie, obezitate, nefropatie, fibrilație.

Deces 7.216: Bărbat de 66 de ani din mun. Chișnău, internat în IMSP SCM „Sfântul Arhanghel Mihail”.  Comorbidități: hepatită, hipertensiune arterială, cardiopatie.

Deces 7.217: Bărbat de 70 de ani din UTA Găgăuzia, internat în SR. Comrat. Comorbidități: hipertensiune arterială, obezitate.

Deces 7.218: Bărbat de 66 de ani din UTA Găgăuzia, internat în SR. Comrat. Comorbidități: hipertensiune arterială.

Deces 7.219: Bărbat de 46 de ani din UTA Găgăuzia, internat în SR. Comrat. Comorbidități: hipertensiune arterială, diabet zaharat, obezitate.

Deces: 7.220: Bărbat de 22 de ani din r. Hâncești, internat în IMSP SCR „Timofei Moșneaga”. Comorbidități: cardiomiopatie dismetabolică, anomalie congenitală, hipertensiune arterială.

Deces: 7.221: Femeie de 72 de ani din r. Căușeni, internată în IMSP SCR „Timofei Moșneaga”. Comorbidități: cadiomiopatie.

Deces: 7.222: Bărbat de 67 de ani din mun. Bălți, internat în SC. Bălți. Comorbidități: hipertensiune arterială.

Deces: 7.223: Femeie de 66 de ani din r. Drochia, internată în SR. Drochia. Comorbidități: cardiopatie, obezitate.

Deces: 7.224: Bărbat de 34 de ani din mun. Chișinău, internat în IMSP IMU. Comorbidități: cardiopatie, hipertensiune arterială, nefropatie, hepatită, insuficiență cardiacă.

Deces: 7.225: Femeie de 78 de ani din r. Ungheni, internată în SR. Ungheni. Comorbidități: diabet zaharat, hipertensiune arterială, insuficiență cardiacă.

Deces: 7.226: Bărbat de 63 de ani din r. Ungheni, internat în SR. Ungheni.  Comorbidități: diabet zaharat, ciroză, hipertensiune arterială.

Deces: 7.227: Bărbat de 67 de ani din r. Ungheni, internat în SR. Ungheni.

Deces: 7.228: Femeie de 74 de ani din or. Ungheni, internată în SR. Ungheni. Comorbidități: diabet zaharat, hipertensiune arterială, insuficiență cardiacă, cardiopatie, fibrilație.

Deces: 7.229: Femeie de 65 de ani din r. Soroca, internată în SR. Soroca. Comorbidități: hipertensiune arterială, cardiopatie, fibrilație, obezitate, diabet zaharat.

Deces: 7.230: Bărbat de 64 de ani din r. Cantemir, internat în SR. Cahul. Comorbidități: hipertensiune arterială, cardiopatie.

Deces: 7.231: Femeie de 71 de ani din r. Rîșcani, internată în SR. Rîșcani.

Deces: 7.232: Femeie de 66 de ani din mun. Bălți, internată în SC. Bălți.

Deces: 7.233: Bărbat de 77 de ani din mun. Chișinău, internat în IMSP SCM „Sfânta Treime”. Comorbidități: hipertensiune arterială, cardiopatie.

Deces: 7.234: Femeie de 90 de ani din mun. Chișinău, internată în IMSP SCM „Sfânta Treime”. Comorbidități: diabet zaharat, cardiopatie, nefropatie.

Deces: 7.235: Bărbat de 74 de ani din mun. Chișinău, internat în IMSP SCM „Sfânta Treime”. Comorbidități: hipertensiune arterială, cardiopatie, diabet zaharat.

Deces: 7.236: Bărbat de 69 de ani din regiunea transnistreană. Comorbidități: hipertensiune arterială, cardiopatie, anemie.

Deces: 7.237: Femeie de 65 de ani din regiunea transnistreană. Comorbidități: cardiopatie, hipertensiune arterială, obezitate, diabet zaharat.

Deces:7.238: Femeie de 76 de ani din regiunea transnistreană. Comorbidități: cardiopatie, hipertensiune arterială.

Deces: 7.239: Bărbat de 82 de ani din regiunea transnistreană. Comorbidități: cardiopatie.

Deces: 7.240: Femeie de 70 de ani din regiunea transnistreană. Comorbidități: cardiopatie, hipertensiune arterială, obezitate.

Deces: 7.241: Bărbat de 81 de ani din regiunea transnistreană. Comorbidități: cardiopatie, hipertensiune arterială.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Un bărbat din Șoldănești s-a ales cu arsuri după ce a vrut să aprindă focul cu benzină

Un bărbat în vârstă de 46 de ani din satul Curetura, raionul Șoldănești, a suferit arsuri multiple după ce a încercat să aprindă focul în soba de acasă folosind benzină. Incidentul a avut loc pe 7 decembrie, potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență.

Salvatorii au precizat că, din fericire, nu s-a produs incendiu în locuință. Victima a fost transportată la spital cu arsuri de gradul doi, fiind în stare de gravitate medie.

Inspectoratul a avertizat că folosirea lichidelor inflamabile, precum benzina, uleiul sau motorina, pentru aprinderea sobelor este strict interzisă, deoarece poate provoca incendii sau explozii cu consecințe grave asupra sănătății și vieții.

Datele instituției arată că, de la începutul anului 2025, în țară au fost înregistrate 246 de incendii cauzate de nerespectarea regulilor de siguranță la exploatarea sobelor și a aparatelor de încălzire.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: