esp.md

Încă 609 persoane s-au infectat cu Covid. Autoritățile raportează și noi cazuri de decese

Ministerul Sănătății anunță, pe 8 decembrie, despre înregistrarea altor 609 cazuri noi de infectare cu COVID-19  în Republica Moldova. Totodată, au fost raportate alte 23 decese provocate de COVID-19, dintre care 6 în regiunea transnistreană. Din numărul total de cazuri, 9 sunt asociate cu contact în afara țării: 2- Franța, 2- Grecia, 1- Germania, 1- Polonia, 1- Suedia,1- Ucraina, 1- Rusia. Numărul total de teste efectuate – 6273.

Bilanțul cazurilor de COVID-19 în țara noastră a ajuns la 367948. Din numărul total de cazuri, 14 sunt în rândul lucrătorilor medicali: (2-medici, 7-asistenți medicali, 5-personal auxiliar).

În total, în cadrul instituțiilor medico-sanitare spitalicești, sunt internate 1261 persoane confirmate cu infecția COVID-19, dintre care 156 în stare extrem de gravă și 33 pacienți sunt supuși ventilării mecanice.

Alte 897 persoane au fost vindecate. În total, 352478 persoane au fost tratate de COVID-19.

În tratament la domiciliu cu forme ușoare și moderate de COVID-19 se află 3247 persoane, iar 8841 sunt sub supraveghere la domiciliu.

Totodată, au fost raportate alte 23 decese provocate de COVID-19, dintre care 6 în regiunea transnistreană.

Deces 9.271 din 06.12.2021: Femeie de 75 de ani din mun. Chișinău, internată în IMSP SCM „Gheorghe Paladi”. Comorbidități: cardiopatie, diabet zaharat.

Deces 9.272 din 06.12.2021: Femeie de 79 de ani din or. Vulcănești, internată în SR. Cahul. Comorbidități: cancer, diabet zaharat, fibrilație, hipertensiune arterială, insuficiență renală.

Deces 9.273 din 07.12.2021: Femeie de 72 de ani din r. Călărași, internată în IMSP IMU. Comorbidități: hipertensiune arterială, cardiopatie, nefropatie, diabet zaharat, insuficiență cardiacă.

Deces 9.274 din 07.12.2021: Bărbat de 77 de ani din r. Strășeni, internat în IMSP IMU. Comorbidități: hipertensiune arterială, obezitate, insuficiență cardiacă, cardiopatie.

Deces 9.275 din 06.12.2021: Femeie de 66 de ani din mun. Chișinău, internată în IMSP SCM „Sfânta Treime”. Comorbidități: cardiopatie, hipertensiune arterială, diabet zaharat, obezitate, pancreatită.

Deces 9.276 din 06.12.2021: Femeie de 59 de ani din mun. Chișinău, internată în IMSP SCM „Sfânta Treime”. Comorbidități: cardiomiopatie, hipertensiune arterială, diabet zaharat.

Deces 9.277 din 24.09.2021: Femeie de 74 de ani din r. Strășeni, internată în IMSP Spitalul Clinic al Ministerului Sănătății. Comorbidități: cardiopatie, hipertensiune arterială.

Deces 9.278 din 03.12.2021: Bărbat de 60 de ani din r. Ialoveni, internat în IMSP SCR „Timofei Moșneaga”. Comorbidități: cardiopatie, hipertensiune arterială, obezitate, diabet zaharat.

Deces 9.279 din 08.12.2021: Bărbat de 72 de ani din mun. Chișinău, internat în IMSP SCM „Sfântul Arhanghel Mihail”. Comorbidități: cardiomiopatie, ciroză, hipertensiune arterială, fibrilație.

Deces 9.280 din 08.12.2021: Femeie de 85 de ani din mun. Chișinău, internată în IMSP SCM „Sfântul Arhanghel Mihail”. Comorbidități: hipertensiune arterială, cardiopatie, boală cronică renală, anemie.

Deces 9.281 din 07.12.2021: Femeie de 71 de ani din r. Râșcani, internată în IMSP SC. Bălți. Comorbidități: cardiopatie, diabet zaharat, obezitate.

Deces 9.282 din 06.12.2021: Bărbat de 70 de ani din r. Glodeni, internat în IMSP SC. Bălți. Comorbidități: cardiopatie.

Deces 9.283 din 06.12.2021: Bărbat de 71 de ani din mun. Bălți, internat în IMSP SC. Bălți. Comorbidități: diabet zaharat.

Deces 9.284 din 07.12.2021: Bărbat de 91 de ani din mun. Chișinău. Deces la domiciliu. Comorbidități: pielonifrită.

Deces 9.285 din 05.12.2021: Bărbat de 86 de ani din r. Dondușeni. Deces la domiciliu. Comorbidități: hipertensiune arterială.

Deces 9.286 din 06.12.2021: Bărbat de 68 de ani din or. Râșcani, internat în IMSP SCR „Timofei Moșneaga”. Comorbidități:  cardiopatie, hipertensiune arterială, insuficiență cardiacă.

Deces 9.287 din 07.12.2021: Bărbat de 58 de ani din mun. Chișinău, internat în IMSP SCR „Timofei Moșneaga”. Comorbidități:  pielonifrită, gastrită.

Deces 9.288 din 05.12.2021: Bărbat de 74 de ani din regiunea transnistreană. Comorbidități: cardiopatie.

Deces 9.289 din 04.12.2021: Bărbat de 71 de ani din regiunea transnistreană. Comorbidități: cardiopatie, hepatită, hipertensiune arterială.

Deces 9.290 din 05.12.2021: Bărbat de 71 de ani din regiunea transnistreană. Comorbidități: cardiopatie.

Deces 9.291 din 05.12.2021: Bărbat de 71 de ani din regiunea transnistreană. Comorbidități: cardiopatie, diabet zaharat.

Deces 9.292 din 06.12.2021: Femeie de 78 de ani din regiunea transnistreană. Comorbidități: cardiopatie, hipertensiune arterială, diabet zaharat.

Deces 9.293 din 06.12.2021:  Femeie de 71 de ani din regiunea transnistreană. Comorbidități: boală hipertonică, obezitate, diabet zaharat, cardiopatie.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei | NewsMaker

Munteanu va merge în Parlament să prezinte programul de activitate al Guvernului: „Încerc să fac ceva deosebit”

Premierul Alexandru Munteanu va merge în Parlament pentru a prezenta raportul de activitate al Guvernului, pe care îl conduce de aproape patru luni. Potrivit oficialului, bilanțul va fi prezentat cel mai probabil spre sfârșitul lunii martie sau începutul lunii aprilie, „cu niște rezultate tangibile”. Anunțul a fost făcut de șeful Guvernului în ediția din 19 februarie a emisiunii „Cutia Neagră”, de la TV8.

Referitor la ezitările premierului de a face raportul de activitate în primele 100 de zile ale Guvernului, acesta a explicat că „unele tradiții trebuie să fie schimbate”.

„Cred că se va întâmpla la sfârșitul lunii martie, începutul lunii aprilie. O să discutăm, sigur, cu deputații când este binevenit, care este programul. Întotdeauna încerc să fac ceva deosebit, altfel decât alții. Dar, de fapt, și unele tradiții câteodată trebuie să fie schimbate. Mă așteptam să vin cu un bilanț, cu niște rezultate tangibile”, a comentat oficialul.  

Premierul Alexandru Munteanu a explicat că, în primele luni de mandat, a pus accent pe construirea unei echipe eficiente și pe apropierea de cetățeni și societatea civilă.

„Eu cred că m-am prezentat în fața cetățenilor și am căutat și am găsit alte forme de prezentare. Am fost foarte activ pe platformele sociale, chiar și la sfârșitul anului, deci nu s-au împlinit nici măcar două luni de când am intrat în birou, am încercat să fac un mic bilanț al activităților mele și a Guvernului”, a menționat oficialul.

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a declarat pe 5 februarie la TV8, că primele 100 de zile de activitate nu sunt suficiente pentru a produce schimbări majore în economie, întrucât procesele economice se desfășoară într-un ritm diferit.

Șefa statului a menționat că, spre sfârșitul lunii februarie sau în primăvară, este așteptată prezentarea unui program de dezvoltare economică, aflat în prezent în lucru la Ministerul Economiei.

Precizăm că Guvernul Munteanu a fost învestit în Parlament pe 31 octombrie 2025, la propunerea Partidului Acțiune și Solidaritate, care deține majoritatea parlamentară, iar noii miniștri au depus jurământul de învestire pe 1 noiembrie.

Opoziția critică Executivul pentru lipsa unui plan clar de acțiuni care să asigure creșterea economică promisă. De cealaltă parte, majoritatea parlamentară se declară încrezătoare că Executivul condus de Munteanu va livra rezultatele promise.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: