Încă o gospodărie a devenit mai eficientă energetic, cu suportul Programului EcoVoucher. „Un ajutor real din partea statului”

Familia Greapca din Chișinău a beneficiat, recent, de Programul de Vouchere pentru Electrocasnice (EcoVoucher). Ei au reușit să înlocuiască mașina de spălat veche, care consuma multă energie și se defecta des, cu un model nou, eficient energetic. Soții Ștefan și Larisa, ambii pensionari, au primit un voucher de 6.000 de lei, care a acoperit o parte semnificativă din costul achiziției.

Ștefan Greapca are 78 de ani și își amintește cu drag de momentul în care și-a întâlnit soția, acum 55 de ani. După o viață petrecută împreună, cei doi sunt acum la pensie și își împart bucuriile și grijile în propria casă. Cheltuielile și achizițiile familiei sunt planificate foarte atent.

Facturi ridicate și electrocasnice vechi

„Multe din electrocasnicele noastre sunt deja învechite și consumă multă energie. De ceva timp strângem bani pentru a schimba cazanul pe gaz. Mașina de spălat, la fel, o reparam foarte des, pentru că nu mai încălzea apa”, spune Ștefan Greapca.  

Când au aflat că sunt beneficiarii programului EcoVoucher, soții Greapca au fost uimiți, dar și bucuroși în același timp. „Am primit un mesaj de la GOV1.MD seara târziu și mi-am spus că a doua zi dimineața trebuie să verific. Am sunat la prima oră și tare m-am bucurat când mi s-a confirmat că este adevărat. Nu mă așteptam să fiu selectat”, povestește Ștefan. 

Nu au stat mult pe gânduri și au optat pentru schimbarea electrocasnicului cel mai vechi: „Mașina de spălat. Ea era cea care trebuia schimbată cât mai repede. Era o nevoie imediată”.

De la alegere – la livrare 

Soții Greapca au mers la cel mai apropiat magazin partener al programului din Chișinău, unde au analizat ofertele și au ales o mașină de spălat modernă și cu o clasă înaltă de eficiență energetică. „Am ales un model mai mic ca volum, să încapă în bucătăria noastră și să nu fie foarte scump”, explică Ștefan.

Din costul total, familia a achitat 4.000 de lei, iar restul 6.000 de lei a fost acoperit de voucher. Procedura a fost rapidă: au prezentat documentele necesare și au semnat actele la magazin. A doua zi, mașina de spălat a fost livrată gratuit, iar cea veche a fost preluată pentru reciclare.

EcoVoucher – un program care oferă ajutor real și semnificativ

Noua mașină de spălat le aduce acum liniște și confort, iar familia s-a convins cât de important este suportul programului EcoVoucher. „Suntem foarte mulțumiți și îi sfătuiesc pe toți să aibă încredere, căci este un ajutor real din partea statului pentru pensionari și pentru toți cei care au nevoie”, spune Ștefan.

În anul 2025, mai mult de 15.300 de familii au beneficiat de Programul de stat EcoVoucher, iar în total, de la lansare, aproape 30.000 de gospodării și-au schimbat aparatele vechi cu altele moderne, eficiente energetic.

Ce oferă programul?

  • Suport din partea Guvernului pentru achiziționarea unui electrocasnic nou și eficient energetic, care consumă mai puțină energie și te ajută să economisești la facturi
  • Ecovoucher-ul de 6.000 de lei acoperă până la 70% din costul unui frigider (clasele A–D) sau al unei mașini de spălat rufe (clasa A)
  • Acces la electrocasnice de calitate, care combină eficiența energetică cu durabilitatea și respectă standardele europene
  • Colectarea gratuită a echipamentului vechi pentru reciclare

Prioritate în acordarea voucherelor au familiile cu doi sau mai mulți copii și gospodăriile în care locuiesc persoane cu vârsta de peste 63 de ani.

Despre program:

Programul Ecovoucher a fost dezvoltat de Guvernul Republicii Moldova cu sprijinul Uniunii Europene.

Această ediție a Programului de Vouchere pentru Electrocasnice este implementată de Centrul Național pentru Energie Durabilă în cadrul proiectului „Eficiență Energetică și Energii Regenerabile pentru Moldova” (E4M). E4M este un proiect implementat de GIZ împreună cu Guvernul Republicii Moldova, finanțat de Guvernul Germaniei și cofinanțat de Uniunea Europeană, Norvegia și Danemarca. Ediția curentă a Programului de Vouchere pentru Electrocasnice este finanțată de Norvegia.

Informații utile: www.ecovoucher.md
Verificare voucher:  verificarevoucher.cned.gov.md
E-mail: [email protected]
Linia verde a CNED: 0 8005 5005

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Nicușor Dan a convocat Consiliul de Securitate. Cum va răspunde România dacă i se va mai încălca spațiul aerian

Consiliul Suprem de Apărare a Țării (CSAT) a fost convocat, luni, de către președintele Nicușor Dan pentru joi, la ora 12.00. Reuniunea de la Palatul Cotroceni va avea ca subiect modul în care vor răspunde autoritățile în cazul încălcărilor spațiului aerian de către drone sau alte tipuri de aeronave.

Potrivit comunicatului transmis de către Administrația Prezidențială, pe ordinea de zi a ședinței se află:

  • Stabilirea obiectivelor care necesită măsuri de protecție contra amenințărilor specifice sistemelor de aeronave fără pilot la bord și a cerințelor tehnice generale ale echipamentelor și sistemelor tehnice pentru implementarea măsurilor de protecție;
  • Stabilirea persoanelor care au dreptul de a ordona sau de a aproba executarea unor măsuri împotriva aeronavelor și a vehiculelor aeriene care utilizează neautorizat spațiul aerian național și pentru stabilirea procedurii de informare cu privire la unele măsuri întreprinse pentru controlul utilizării spațiului aerian național.

„În cadrul ședinței Consiliului vor fi analizate și alte tematici de actualitate din domeniul securității naționale”, se mai spune în comunicatul citat de hotnews.

Convocarea CSAT survine în contextul în care, pe 13 septembrie, o dronă rusească a pătruns în spațiul aerian al României, iar armata română a ridicat avioane de la sol pentru interceptarea dronei.

La scurtă vreme după incident, ministrul Apărării Ionuț Moșteanu preciza că, în ce privește procedura de doborâre a aeronavelor care intră în spațiul aerian românesc, detaliile vor fi stabilite în CSAT.

În cazul dronelor, decizia de doborâre poate fi luată și de către comandatul operațiunii de interceptare. În acest cadru, piloții celor două avioane F-16 care au decolat pentru interceptarea dronei aveau permisiunea să distrugă drona, dar decizia a rămas la latitudinea lor.

Drone, interceptate în spațiul aerian danez. Circulația avioanelor, dată peste cap

Alertă în Danemarca, la Copenhaga! Activitatea aeroportului a fost pusă pe pauză după ce au fost interceptate cel puțin trei drone în în zonă. Astfel, începând cu ora locală 20:30, niciun avion nu a decolat sau aterizat. Cel puțin 15 zboruri au fost deviate către alte aeroporturi.

La fața locului a interveni poliția, pentru investigarea incidentului cu implicarea dronelor, scrie Reuters.

„Avem o prezență masivă acolo”, a declarat Henrik Stormer, șeful Poliției din Copenhaga.

Deocamdată, nu există informații legate de originea dronelor interceptate în spațiul aerian danez.

Americanca Tara Reade, care l-a acuzat pe Joe Biden de agresiune sexuală, a primit cetăţenia rusă

Americanca Tara Reade, care, în timpul campaniei electorale din 2020, l-a acuzat pe Joe Biden de agresiune sexuală în anii 1990, a primit, luni, cetăţenia rusă. O confirmă un decret semnat de liderul de la Kremlin, Vladimir Putin.

Conform textului publicat pe site-ul oficial de informaţii juridice, „McCabe Alexandra Tara, născută la 26 februarie 1964”, este acum cetăţeană rusă, scrie news.ro.

Potrivit presei americane, Tara Reade şi-a schimbat numele în 1998 şi a luat numele de Alexandra Mc Cabe pentru a se proteja de fostul soţ, pe care îl acuza de violenţă domestică. La începutul anului 2020, ea a afirmat că Joe Biden, pe atunci candidat la alegerile prezidenţiale, a agresat-o sexual într-un hol al Congresului american în 1993, când el era senator şi ea lucra pentru el.

Acuzaţia, negată categoric de democrat, era totuşi incomodă pentru campania sa împotriva preşedintelui în exerciţiu Donald Trump, acuzat la rândul său de mai multe femei de agresiune sexuală, hărţuire sau viol, şi care a revenit la putere în 2025. Însă au apărut neconcordanţe în declaraţiile Tarei Reade. De exemplu, nu s-a găsit nicio urmă a plângerii pe care ea susţinea că a depus-o la Congres după cele întâmplate. În mai 2023, ea şi-a anunţat intenţia de a solicita un paşaport rus într-un interviu pentru Sputnik.

Intervievată din Moscova, Tara Reade a declarat atunci că a decis să rămână în Rusia deoarece se temea pentru siguranţa sa.

La jumătatea lunii iulie 2024, pe X, ea a anunţat că se va întoarce în Statele Unite pentru a depune plângere împotriva lui Joe Biden pentru „agresiune sexuală”, cu câteva zile înainte ca acesta să-şi retragă candidatura la preşedinţie.

Casa Albă confirmă: Trump și Zelenski vor discuta din nou față în față. Când și unde va avea loc întâlnirea

Președintele american Donald Trump și omologul său ucrainean, Volodimir Zelenski vor avea o întâlnire față în față marți, 23 septembrie, la New York, a anunțat purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Karoline Leavitt, în cadrul unei conferințe de presă, scrie hotnews.

Întâlnirea va avea loc în marja celei de-a 80-a Adunări Generale a Organizației Națiunilor Unite (ONU), care va reuni lideri din aproape 150 de țări.

Pe lângă întâlnirea cu Zelenski, Trump va purta discuții bilaterale cu secretarul general al ONU, Antonio Guterres, președintele Argentinei, Javier Milei, și cu înalți oficiali ai Uniunii Europene. Președintele SUA va convoca, de asemenea, un summit multilateral cu liderii din Qatar, Arabia Saudită, Indonezia, Turcia, Pakistan, Egipt, Emiratele Arabe Unite și Iordania.

Trump este așteptat să țină un discurs în cadrul deschiderii celei de-a 80-a sesiuni a Adunării Generale a ONU, a precizat Leavitt.

Ultima întâlnire față în față între Trump și Zelenski a avut loc pe 17 august, în cadrul unei reuniuni cu importanți lideri europeni veniți la Casa Albă, la doar două zile după ce președintele american s-a întâlnit cu omologul său rus, Vladimir Putin, în Alaska.

Trump a promis că va pregăti discuții directe între Zelenski și Putin, însă efortul liderului american a eșuat când președintele rus a propus ca Zelenski să vină la Moscova și a respins alte locuri de întâlnire.

Într-o declarație din 15 septembrie, Trump a remarcat că „ura dintre Zelenski și Putin este impenetrabilă”, sugerând că ar putea fi necesar să intervină pentru a facilita discuțiile directe între cei doi lideri.

Kievul a refuzat propunerea privind organizarea de negocieri la Moscova, iar Putin a declarat ulterior că un acord privind teritoriile ocupate este „imposibil”. Zelenski a reiterat că nu va călători în Rusia pentru negocieri, dar și-a exprimat în repetate rânduri disponibilitatea de a se întâlni cu Putin pe teren neutru.

Imagine simbol/ Ion Ceban/Facebook

„Alternativa” îi cheamă la dezbateri pe primii patru candidați la parlamentare de pe lista PAS: „Așteptăm răspuns”

Blocul Electoral Alternativa, din care fac parte partidul MAN, PDCM, Congresul Civic și fostul procuror general Alexandr Stoianoglo, îi cheamă la dezbateri pe reprezentanții PAS. Exponenții Blocului vor o confruntare cu primii patru candidați de pe lista PAS la alegerile parlamentare.

„Așteptăm răspuns de la PAS mâine până la ora 15:00 – locul, ora și moderatorul”, a scris pe Facebook Ion Ceban, primarul degrevat al Capitalei și unul dintre liderii Blocului Alternativa.

Ion Ceban a criticat dezbaterile din această campanie electorală despre care spune că sunt completate de materiale care cheamă la dezbinare în societate.

Nu este pentru prima oară când Ion Ceban îi cheamă pe cei din PAS la dezbateri. Pe 13 septembrie, liderul MAN l-a chemat, în cadrul unei emisiuni, la o confruntare electorală pe președintele PAS, Igor Grosu.

Dacă domnul Grosu este pregătit, atunci și eu sunt pregătit să mă întâlnesc cu el, pentru a vorbi despre orice subiect cu privire la dezvoltarea țării, cu privire la dezvoltarea Chișinăului. În orice format, la orice televiziune. Dacă nu îi este frică, poftim. Cred că asta va fi interesant”, a declarat Ceban.

Președintele PAS nu a reacționat nici atunci, nici acum la invitația lui Ion Ceban.

Amintim că, pe 29 august, a demarat oficial campania electorală pentru alegerile parlamentare. Scrutinul propriu-zis va fi organizat pe data de 28 septembrie.

Mișcarea Alternativă Națională, condusă de Ion Ceban, va candida la scrutin în cadrul Blocului electoral „Alternativa”. Acesta mai reunește Partidul Dezvoltării și Consolidării Moldovei, Partidul „Congresul Civic”, fostul procuror general Alexandr Stoianoglo și echipa sa. Blocul a înaintat o listă cu 106 candidați la funcția de deputat, pe prima poziție figurând Ion Ceban.

De cealaltă parte, Partidul Acțiune și Solidaritate a înaintat 104 candidați la funcția de deputat. Primul pe lista formațiunii este Igor Grosu, urmat de prim-ministrul Dorin Recean și vicepreședinta Parlamentului, Doina Gherman.

În total, în cursa electorală au fost înregistrate 15 partide politice, 4 blocuri electorale și 4 candidați independenți. 

Больше нет статей для показа
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: