WHO Moldova

Încă un bărbat și trei femei au fost răpuși de coronavirus. De ce maladii sufereau victimele

În Republica Moldova au fost înregistrate încă 4 decese în urma infectării cu noul coronavirus. Este vorba despre un bărbat și trei femei cu vârstele cuprinse între 64 și 67 de ani, informează Ministerul Sănătății.

Deces 372: Bărbat de 64 ani, din r-nul Briceni, tranferat în stare gravă de la SR Briceni la SR Edineț, pe data de 6 iunie. Comorbidități: hepatită toxică, obezitate gr. II.

Deces 373: Femeie de 65 ani, din mun. Bălți, internată în stare gravă la Spitalul Clinic Bălți, pe data de 4 iunie, cu insuficiență respiratorie acută. Comorbidități: hipertensiune arterială gr. III.

Deces 374: Femeie de 67 ani, din mun. Chișinău, transferată de la SCM ”Sfînta Treime”, la Spitalul Clinic Bălți, pe data de 3 iunie. Comorbidități: pielonefrită cronică, hipertensiune arterială gr. III, anemie cronică gr. III.

Deces 375: Femeie de 64 ani, din Tiraspol. Comorbidități: obezitate gr. III, diabet zaharat tip 2, hipertensiune arterial gr. 2, cardiomiopatie mixtă.

Până la ora actuală, 6072 persoane au fost tratate, iar 375 au decedat din cauza COVID-19. În total, 10727 cetățeni ai Republicii Moldova s-au infectat cu COVID-19.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Unsplash

S-a dat drept angajat bancar și al unei companii de telefonie: cinci persoane au rămas fără 168 000 de leite

Cinci persoane din Chișinău au rămas, în total, fără 168 000 de lei. Patru dintre acestea au pierdut banii după ce o persoană s-a prezentat ca reprezentant al unor bănci comerciale și le-a convins să divulge datele cardurilor bancare. Cea de-a cincea victimă a fost determinată să ofere acces la aplicația bancară din telefon de aceeași persoană, care s-a prezentat drept angajat al unei companii de telefonie mobilă. Poliția a reținut un suspect. Este vorba de un băiat de 19 ani.

Reprezentanții Inspectoratului General al Poliției au comunicat pe 24 octombrie că tânărul, care este originar din regiunea transnistreană, este bănuit de implicarea în cel puțin cinci cazuri de escrocherie cu date bancare, comise în sectorul Rîșcani al capitalei.

„În patru dintre episoade, suspectul s-ar fi prezentat ca reprezentant al unor bănci comerciale, contactând telefonic victimele, convingându-le să divulge datele cardurilor bancare, sub pretextul prevenirii unor tranzacții neautorizate. Într-un alt caz, tânărul s-ar fi dat drept angajat al unei companii de telefonie mobilă, determinând victima să ofere acces la aplicația bancară din telefon, ulterior, de pe contul acesteia fiind sustrași banii”, au declarat reprezentanții IGP.

Potrivit instituției, cinci persoane au fost prejudiciate, în total, cu peste 168 000 de lei.

„Suspectul a fost identificat, reținut și plasat în arest preventiv pentru 30 de zile. Dacă va fi găsit vinovat, acesta riscă o pedeapsă cu închisoarea de până la 5 ani”, au precizat reprezentanții Inspectoratului.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: