zdg.md

Încă un fost candidat la funcția de procuror general amenință Ministerul Justiției cu judecata

Fostul candidat la șefia Procuraturii Generale, Serghei Perju, cere suspendarea și anularea hotărârii luată de comisia care a defășurat concursul pentru această funcție. Avocatul  susține că evaluarea a fost viciată și ilegală, așa că a înaintat contestații către Ministerul Justiției și către Consiliul Superior al Procurorilor (CSP), relatează Ziarul de Gardă, astăzi, 27 noiembrie. Pentru că nu a primit un răspuns din partea autorităților, acesta declară că ia în calcul să se adreseze în instanța de judecată.

„Consider că alegerea procurorului general al Republicii Moldova este un proces care implică transparență, obiectivitate, imparțialitate și legalitate, astfel încât să conducă în mod real la clădirea unui sistem judiciar independent, eficient, european, principii care sunt grav incălcate în cazul de față”, a argumentat avocatul Serghei Perju.

În contestația depusă la Ministerul Justiției, acesta menționează că acest concurs a fost lipsit de transparență, iar în spațiul public au apărut dovezi care pun la îndoială integritatea unora dintre candidați.

Amintim că ieri, 26 noiembrie, a devenit cunoscută informația că un alt candidat la funcția de procoruror general, Eduard Bulat, a constestat rezultatul concursului privind selectarea celei mai potrivite persoane la funcția de procuror general. Acesta a înaintat Ministerului Justiției o cerere de chemare în judecată, invocând că acest concurs nu a fost legal.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Imagine simbol/nordnews.md

„Un design nou și ușor de înțeles”: cum vor arăta noile facturi la gaz din Republica Moldova (FOTO)

Începând cu luna octombrie, locuitorii Republicii Moldova vor primi facturile la gaz de la Energocom, și nu de la Moldovagaz, cum era până acum. Pe 3 octombrie, Energocom a prezentat noul design al facturilor.

„Începând de luni, 6 octombrie, vor fi emise primele facturi aferente consumului din luna septembrie. Procesul de facturare rămâne neschimbat. Facturile vor ajunge la dumneavoastră prin poștă sau email, exact cum s-a întâmplat până acum. Factura pe care o veți primi are un design nou, modern, gândit pentru a fi ușor de înțeles”, au comunicat reprezentanții Energocom.

Facebook/Energocom

Factura poate fi plătită la bănci, oficiile poștale, online sau prin terminale de plată. Cei care plătesc prin intermediul aplicațiilor de banking trebuie să selecteze „Energocom” sau „Energocom Furnizare” în lista de servicii și să introducă același număr de cont personal care se regăsește și în formatul fizic al facturii, după care achită ca de obicei serviciul.

***

Compania de stat Energocom a înlocuit Moldovagaz, începând cu 1 septembrie 2025, ca furnizor de gaze.

Moldovagaz, companie-fiică a concernului rus Gazprom, a rămas fără licență pentru furnizarea gazelor naturale consumatorilor din Republica Moldova. Decizia a fost luată de Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică în cadrul ședinței din 4 august 2025. NewsMaker a explicat de ce ANRE a luat această decizie, ce se va întâmpla cu Moldovagaz și ce se va schimba pentru consumatori – AICI.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: