screenshot

Incendiu într-un restaurant din Chișinău. Flăcările au cuprins acoperișul localului (VIDEO)

În incinta restaurantului Fortus din Chișinău a avut loc un incendiu pe 5 iunie. Flăcările au afectat 10 m2 din acoperișul localului. Informațiile au fost confirmate de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) într-un comunicat.

Potrivit sursei citate, prin intermediul unui apel la Serviciul 112, recepționat la ora 15:45, pompierii au fost solicitați să intervină la stingerea unui incendiu izbucnit într-un local de pe strada Grigore Vieru nr. 5 din Chișinău. Conform imaginilor video publicate pe rețelele de socializare, este vorba despre restaurantul Fortus.

La fața locului s-au deplasa 4 echipaje de intervenție.

Acolo, pompierii au stabilit că flăcările au cuprins canalul de ventilare și o parte a acoperișului localului. Angajații IGSU au reușit să prevină răspândirea arderii, fiind afectată o suprafață de circa 10 m2 a acoperișului.

Arderea a fost localizată la ora 16:15.

În urma incendiului nu au fost raportate victime.

Circumstanțele și cauza izbucnirii incendiului urmează a fi stabilite.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

mec.gov.md

10 milioane de euro pentru știință: Cercetători din R. Moldova și România vor realiza 62 de proiecte comune

62 de proiecte comune ale cercetătorilor din Moldova și România au fost selectate pentru finanțare în cadrul celui de-al doilea apel al competiției „Proiecte complexe bilaterale cu Republica Moldova”, a anunțat astăzi ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, în cadrul unei conferințe susținute împreună cu omologul său român, Daniel Ovidiu David.

Bugetul total alocat pentru proiectele câștigătoare este de 10 milioane de euro, dintre care 8 milioane sunt asigurate de România și 2 milioane de Republica Moldova.

„Este o inițiativă foarte importantă pentru sistemul nostru de cercetare – crearea acestor echipe mixte și a acestor colaborări între țările noastre. O dovadă a colaborării tot mai strânse pe sectorul cercetării și un rezultat palpabil pentru cercetătorii din Republica Moldova, care asigură accesul la infrastructura de cercetare din România și șanse mai mari de accesare, la fel împreună, a proiectelor europene de cercetare. Aceasta fiind ambiția noastră – să deschidem finanțarea europeană pentru cercetătorii de la noi din țară, iar aceste proiecte bilaterale sunt o bună ocazie pentru a ne crește capacitățile și a dezvolta parteneriate”, a spus ministrul Dan Perciun. 

Ministrul român Daniel Ovidiu David a subliniat că proiectele câștigătoare acoperă domenii diverse, precum sănătate, cultură, climă, bioeconomie, energie și hrană, și „reprezintă un pas important în dezvoltarea colaborărilor bilaterale și a excelenței academice”.

În primul apel din 2023, 38 de proiecte bilaterale au fost selectate și sunt în prezent în desfășurare.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: