digi24.ro

Incendiu la cea mai mare fabrică de vaccinuri din lume, unde se produc doze anti Covid-19 (VIDEO)

Un incendiu a izbucnit pe 21 ianuarie la Serum Institute din India (SII), cel mai mare producător de vaccinuri din lume, conform imaginilor transmise de televiziunile locale. 

„Cinci persoane au murit”⁣ în incendiu, a declarat pentru presă primarul oraşului Pune, Murlidhar Mohol, iar directorul general al companiei, Adar Poonawala, a prezentat  „condoleanţe” familiilor victimelor pe contul său de Twitter.

Posturile locale de televiziune au precizat că producţia de vaccinuri COVID-19 nu a fost afectată, relatează Agerpres.

Canalele de televiziune indiene au arătat imagini cu un nor imens de fum cenuşiu deasupra clădirii Serum Institute, situat în oraşul Pune (vest), unde sunt produse în prezent milioane de doze de vaccin împotriva COVID-19, Covishield, dezvoltat de AstraZeneca şi Universitatea Oxford. Serum Institute se pregăteşte să producă de asemenea un vaccin dezvoltat de compania americană Novavax.

agerpres.ro

Cu toate acestea, potrivit canalelor de televiziune, incendiul a izbucnit la un sit în construcţie, departe de instalaţiile de fabricare a vaccinurilor.

„Unitatea de producţie a vaccinurilor nu este afectată şi acest lucru nu va afecta procesul de fabricaţie”, a declarat pentru AFP o sursă din cadrul Serum Intitute din India, care a adăugat că “incendiul a izbucnit într-o nouă fabrică în construcţie”.

„Am trimis acolo şase sau şapte camioane de pompieri. Nu avem alte informaţii cu privire la amploarea incendiului sau dacă cineva este în pericol”, a declarat pentru AFP un oficial al serviciului local de pompieri.

 

agerpres.ro

“Echipaje de poliţie au ajuns la faţa locului”, a declarat pentru AFP poliţia din Pune, fără a oferi alte detalii.

India este a doua cea mai afectată ţară din lume de pandemia de COVID19, după Statele Unite, cu peste 10 milioane de cazuri raportate, chiar dacă rata mortalităţii este una dintre cele mai scăzute la nivel mondial.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Imagine simbol

TVA-ul la importul mașinilor se amână… până la aderarea Moldovei la UE. Care este motivul

Aplicarea TVA la importul autovehiculelor în Republica Moldova, planificată inițial pentru 1 ianuarie 2026, ar putea fi amânată. Anunțul a fost făcut pe 20 octombrie de deputatul PAS Radu Marian, care a precizat că decizia vine în urma consultărilor cu Ministerul Finanțelor și Serviciul Vamal. Noul regim fiscal ar urma să fie implementat, însă odată cu aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană, a precizat Marian.

„Vom propune în Parlament amânarea intrării în vigoare a impozitării sub formă de TVA la importul autoturismelor în Republica Moldova. Se va propune ca intrarea în vigoare a acestui regim să aibă loc la aderarea țării noastre la Uniunea Europeană”, a scrie Radu Marian pe rețelele de socializare.

Marian a amintit că decizia de a introduce TVA la importul mașinilor fusese aprobată acum doi ani, pentru a alinia Republica Moldova la standardele fiscale europene și pentru a asigura o mai mare simplitate și previzibilitate pentru persoane fizice și agenți economici.

Totuși, unul dintre elementele de bază pentru aplicarea noului regim – crearea unui sistem informațional care să permită estimarea transparentă a valorii autoturismelor înainte de vămuire – nu este deocamdată complet funcțional.

„Deși au fost făcute progrese în a pregăti din punct de vedere tehnic tranziția spre acest nou regim de impozitare, există în continuare riscuri cu privire la estimarea valorii unităților de transport, din care motiv a fost luată decizia de a amâna intrarea în vigoare a impozitării TVA”, a mai precizat Marian.

Parlamentul susține că modificările legislative de menținere a actualului regim fiscal necesare vor fi adoptate „în cel mai scurt timp”.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: