Incendiul din Turcia: MAE confirmă că niciun moldovean nu a fost identificat printre victime

Deocamdată nu există informații despre cetățeni moldoveni afectați de incendiul dintr-un hotel al unei stațiuni de schi din Turcia. Despre aceasta a anunțat pe 21 ianuarie Ministerul Afacerilor Externe, exprimând condoleanțe poporului turc în legătură cu decesul a 66 de persoane în incendiu.

MAE și-a exprimat regretul că, în urma incendiului din hotelul situat în stațiunea de schi Kartalkaya, din nord-vestul Turciei, 66 de persoane și-au pierdut viața, iar 51 au fost rănite.

„Ministerul transmite condoleanțe familiilor victimelor, autorităților și poporului turc în aceste momente dificile. În ciuda dificultăților majore cu care s-au confruntat echipele de salvare, inclusiv poziționarea hotelului pe o stâncă și condițiile meteo nefavorabile, operațiunile de salvare au fost intense, iar incendiul a fost stins în aproximativ 10 ore”, a declarat MAE.

De asemenea, ministerul a precizat că, până în prezent, nu există informații care să indice că printre victime și răniți s-ar afla cetățeni ai Republicii Moldova.

„Reprezentanții misiunii diplomatice continuă să monitorizeze situația și mențin legătura constantă cu autoritățile locale pentru a garanta siguranța tuturor cetățenilor moldoveni”, au subliniat reprezentanții ministerului.

Cetățenilor moldoveni aflați în Turcia li s-a recomandat să utilizeze, în situații de urgență, liniile telefonice de asistență deschise de ambasadă: +90 312 446 55 27 sau +90 541 687 21 04.

***

66 de persoane au murit și 51 au fost rănite în incendiul produs la un hotel din Turcia. Focul a izbucnit la etajul patru al hotelului, acolo unde se afla restaurantul. Peste 200 de salvatori au ajuns la fața locului.

Amintim, focul a izbucnit în noaptea de 21 ianuarie într-un hotel cu 12 etaje din lemn, situat în stațiunea de schi „Kartalkaya” din Bolu. În clădire se aflau peste 230 de oaspeți și angajați ai hotelului. Inițial s-a raportat despre 10 decese și 32 de răniți. Detalii AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

La 5 luni după anunțul privind închiderea, Centrul Cultural Rus încă funcționează. Popșoi precizează când va fi închis

Autoritățile de la Chișinău au pregătit toate materialele necesare pentru neprelungirea acordului care permite funcționarea Centrului Cultural Rus, ca urmare a incidentelor recente legate de încălcarea suveranității Republicii Moldova și a utilizării acestuia în moduri considerate dubioase de autorități. Declarația a fost făcută de Ministrul Afacerilor Externe în exercițiu, Mihai Popșoi, la emisiunea „În Context” de la Moldova 1. Vicepremierul a subliniat că pachetul de documente va fi prezentat la una dintre primele ședințe ale noului Guvern, pentru ca procedura de închidere să fie demarată legal.

„Acordul în baza căruia acest centru funcționează a fost semnat în 1998 între ministerele culturii ale celor două țări și prevede doar posibilitatea neprelungirii, echivalentă cu denunțarea unilaterală. Toate materialele necesare pentru neprelungire au fost pregătite de colegii de la Ministerul Afacerilor Externe și Ministerul Culturii. În cel mai scurt timp, acest pachet va fi prezentat, urmat de decizia guvernului, votul Parlamentului și decretul președintelui, pentru ca acordul să-și înceteze efectele juridice”, a spus Popșoi.

Decizia de a închide Centrul Cultural Rus vine după o serie de evenimente considerate grave de autoritățile de la Chișinău. În februarie anul trecut, Rusia a violat spațiul aerian al Republicii Moldova, folosind drone iraniene produse în Federația Rusă.

„Dronele, inclusiv cele care transportau explozibil și au căzut la distanță foarte mică de casele oamenilor în sudul țării, precum și altele care s-au împrăștiat pe întreg teritoriul Republicii Moldova, demonstrează necesitatea de a lua atitudine”, a menționat șeful diplomației de la Chișinău.

Întrebat dacă centrul a fost folosit pentru activități subversive sau de spionaj, oficialul a răspuns că există „suficiente dovezi care să demonstreze lipsa de bună intenție” a activităților acestui centru.

„Am acționat de fiecare dată și, inclusiv prin acest gest politic, asumat public anul trecut, urmează să parcurgem toți pașii juridici necesari pentru finalizarea procesului și notificarea oficială a părții ruse privind decizia suverană a Republicii Moldova referitoare la acest centru”, a adăugat oficialul.

Amintim că, în noaptea de 12 spre 13 februarie, două drone au traversat teritoriul Republicii Moldova, explodând – una lângă satul Ciumai, cealaltă între Ceadîr-Lunga și Valea Perjei, în raionul Taraclia. Ca răspuns, Ministerul Afacerilor Externe de la Chișinău a prezentat ambasadorului desemnat al Rusiei fragmentele dronelor și a decis denunțarea unilaterală a Acordului moldo-rus din 1998 privind centrele culturale, ceea duce la închiderea Centrului Cultural Rus în țară.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: