больница, врач
Максим Андреев, NewsMaker

Indemnizațiile de 120 mii lei și 96 mii de lei vor fi oferite într-o singură tranșă pentru tinerii specialiști din domeniul medical

Ministra Sănătății Ala Nemerenco anunță că a trimis Parlamentului un proiect de inițiativă de modificare a legislației pentru ca tinerii absolvenți medici și asistenți medicali angajați în instituții medico-sanitare publice raionale, din sate sau comune, să primească indemnizațiile unice într-o singură tranșă.

Astfel, Nemerenco declară că începând cu anul viitor, după șase luni de activitate, medicilor și farmaciștilor le va fi achitată integral într-o singură plată indemnizația de 120 de mii de lei, iar asistenților medicali, moașelor, asistenților farmaciști, tehnicienilor dentari, asistenților medicali în diagnostic de laborator – 96 de mii de lei.

„Anterior indemnizația se plătea în trei tranșe – în fiecare an câte una, care nu sunt motivante deoarece nu le acoperă cheltuielile de deplasare, cazare și alte necesități”, precizează ministra.

Nemerenco mai spune că anul acesta au mers să lucreze la Spitalul Raional Hîncești șase tineri medici – un neurolog, un chirurg, un obstetrician, un pediatru și doi interniști.

„Ei sunt pentru mine cei mai mari eroi și patrioți și o să merg acolo în curând să mă asigur că totul e bine. Să ne iubim țara. E puținul ce-i putem oferi. Ea ne oferă în schimb absolut tot – cer, lacuri, păduri, aer, câmpuri, grâne, flori, părinți, frați, surori, vecini. Aici e casa noastră. Și cel mai bine e când ești acasă, cu ai tăi”, comunică ministra Sănătății.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Pe bicicletă, de la Iași la Chișinău și înapoi: acțiunea unor cicliști amatori, la care s-au alăturat polițiști din R. Moldova și România VIDEO

În aceste zile, 100 de cicliști amatori pedalează din Iași până la Chișinău și înapoi, într-o tură simbolică pentru a promova mersul pe bicicletă ca mod alternativ de transport și responsabilizarea tuturor celor care aleg deplasarea pe două roți. La eveniment s-au alăturat și polițiști din Republica Moldova și România.

Poliția Republicii Moldova a anunțat că, în aceste zile, 100 de cicliști amatori pedalează din România până la Chișinău și înapoi, într-o tură simbolică care promovează mersul pe bicicletă ca mod alternativ de transport, dar și responsabilizarea tuturor celor care aleg deplasarea pe două roți.

„În acest context, s-au alăturat și colegii noștri din cadrul Inspectoratului de Securitate Publică a IGP și împreună am arătat că, dincolo de granițe, siguranța și educația rutieră sunt obiective comune. (…) Prezența colegilor polițiști pe bicicletă are scopul de a contribui la reducerea numărului de accidente rutiere în rândul bicicliștilor, prin vizibilitate crescută și conștientizare publică, dar și colaborarea între instituții și întărirea relațiilor dintre polițiile din România și Republica Moldova”, au comunicat reprezentanții poliției din Republica Moldova.

Poliția Română a spus că a ales să sprijine participanții pe tot parcursul traseului, cu polițiști care pedalează peste 300 de kilometri alături de cicliștii amatori.

Conform poliției din România, organizatorul acestui eveniment este jurnalistul Lucian Mîndruță. „Este o tură de vizibilitate. Nu blocăm traficul, doar îl convingem să ne observe. Să înțeleagă că și noi avem un loc pe drum”, a comunicat Lucian Mîndruță.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: