alocapitala.md

Inga Ionesii a revenit la Ministerul Afacerilor Externe. Ce funcție va ocupa?

Inga Ionesii a fost numită șefă a Direcției management instituțional din cadrul Ministerului Afacerilor Externe și Integrării Europene (MAEIE). Informația a fost confirmată pentru NM de către Daniel Vodă, purtătorul de cuvânt al MAEIE. 

Subdiviziunea pe care Inga Ionesii urmează să o conducă este responsabilă de implementarea şi promovarea politicii şi procedurilor de personal, managementul documentelor, precum și implementarea agendei e-Transformare.

„În funcția respectivă, doamna Ionesii va mai coordona procesul de elaborare a bugetului, de evidență contabilă și gestiune financiară, precum și de transparența cheltuirii mijloacelor financiare, asigurarea juridică a ministerului, precum și procesul de achiziții publice de bunuri și servicii”, a spus Daniel Vodă.

Precizăm că Inga Ionesii a depus cererea de demisie din funcţia de viceprimar al capitalei. Un anunț în acest sens a fost făcut de primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, marți, 15 iunie.

În perioada 2016 – 2020, Inga Ionesii a activat în calitate de ambasador al Republicii Moldova în Estonia.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Nadejda Roșcovanu/Jurnal TV

„Frauda bancară”: Platon cere să fie recunoscut ca parte vătămată în dosarul Plahotniuc

Controversatul om de afaceri Veaceslav Platon, aflat în Marea Britanie și căutat de justiția din Republica Moldova, solicită să fie recunoscut în calitate de parte vătămată în dosarul în care este judecat fostul lider al Partidului Democrat, Vladimir Plahotniuc, episodul „frauda bancară”. Informația a fost comunicată de magistrații Judecătoriei Chișinău, sediul Buiucani, în cadrul ședinței din 28 ianuarie, la care Plahotniuc a lipsit. Instanța a reușit, în schimb, să audieze încă un martor al acuzării.

Instanța a transmis cererea lui Platon avocaților lui Vladimir Plahotniuc și procurorului de caz, Alexandru Cernei, pentru examinare. Solicitarea urmează să fie discutată la următoarea ședință de judecată. Pe canalul său de Telegram, Platon a scris că recunoașterea sa în calitate de parte vătămată i-ar permite să prezinte probe împotriva lui Plahotniuc. De menționat că, anterior, Platon a solicitat să fie inclus pe lista martorilor acuzării în acest dosar, însă cererea i-a fost respinsă.

În aceeași ședință, instanța a audiat unul dintre cei patru martori ai acuzării care nu au putut fi audiați anterior, întrucât, la etapa prezentării probelor, se aflau peste hotare. A depus mărturie fosta asistentă a lui Vladimir Plahotniuc. Răspunzând la întrebările procurorului, aceasta a declarat că, înainte de a începe activitatea pentru inculpat, deținea funcția de administrator într-o agenție de modeling, al cărei fondator era compania Finpar Invest, ce aparținea fostului lider al PDM. Potrivit martorei, agenția a primit o comandă pentru realizarea unui calendar, pentru care a fost achitată suma de 30 de mii de euro de către compania Tukumaan Limited.

Într-un alt episod, martora a menționat că a împrumutat de la omul de afaceri Iurie Luncașu, decedat în 2019, o sumă mare de bani pentru investiții în imobiliare. Procurorul Alexandru Cernei a explicat după ședință că declarațiile confirmă faptul că agenția a primit transferuri de la companii asociate fraudei bancare, în valoare totală de 500 de mii de dolari.Pe 28 noiembrie 2025, Procuratura Anticorupție a finalizat prezentarea probelor acuzării în dosarul lui Vladimir Plahotniuc, în care acesta este acuzat de complicitate la furtul miliardului. După aceasta, instanța a trecut la examinarea probelor și a martorilor apărării.

Vladimir Plahotniuc a fost reținut în Grecia la sfârșitul lunii iulie 2025, iar pe 25 septembrie a fost extrădat în Republica Moldova. La Chișinău, el a fost plasat în arest preventiv în Penitenciarul nr. 13 din capitală. Arestul a fost prelungit de mai multe ori.

Plahotniuc figurează ca inculpat în mai multe dosare penale, cel mai sonor dintre ele fiind cel privind furtul miliardului. Potrivit procuraturii, Plahotniuc, prin intermediul companiilor controlate de Șor, a obținut 39 de milioane de dolari și 3,5 milioane de euro din banii furați. Acest dosar a fost trimis în instanță de către procuratură în iulie 2023.

Despre furtul unui miliard de euro din trei bănci moldovenești – Banca de Economii, Banca Socială și Unibank – s-a aflat la sfârșitul lunii noiembrie 2014. Ulterior, Banca Națională a introdus administrare specială în aceste bănci, iar apoi autoritățile au decis lichidarea lor (băncile se află până în prezent în proces de lichidare). Tot atunci, Banca Națională a acordat acestor bănci, sub garanțiile Guvernului, credite în aceeași sumă ca cea furată (aproximativ 14 miliarde de lei sau, la cursul de atunci, 1 miliard de euro). Potrivit explicațiilor autorităților, creditele erau necesare pentru a preveni panica pe piața bancară. În contul acestei datorii, Guvernul a emis și a transmis Băncii Naționale obligațiuni de stat în valoare de 13,3 miliarde de lei, cu o dobândă de 5% anual, pe care s-a angajat să le ramburseze pe parcursul a 25 de ani. Acești bani au fost trecuți de autorități în categoria datoriei de stat. Împreună cu dobânzile, pe parcursul a 25 de ani, această sumă va constitui 24,5 miliarde de lei.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: