Maia Sandu Ion Ceban
politics.md

Ion Ceban critică proiectul Maiei Sandu: Un teren de joacă, într-un sat plin de balegă, nu poate fi numit sat european

Primarul de Chișinău, Ion Ceban, critică proiectul „Satul European”, lansat de președinta Maia Sandu acum un an. Edilul capitalei susține că actualul program național de dezvoltare locală promovat de guvernare ar fi, de fapt, „o pomană electorală” și o tentativă de „a manipula” cu opinia publică înainte de alegeri.

„Eu cred că Europa trebuie să fie construită acasă la noi nu cu un teren de joacă și să se numească „Satul European”, într-un sat plin de balegă, în care nu se vede capătul problemelor. Nu acesta nu este sat european. (…) Când te duci într-un sat plin de noroi, fără drum, fără nimic, și construiești un teren de joacă și spui că asta este investiția mea pentru un sat european, aceasta este pomană electorală și tentativă de a manipula primarii și locuitorii înaintea alegerilor. Atât”, susține primarul Ion Ceban.

Amintim că despre președinta Maia Sandu a anunțat lansarea programului național de dezvoltare locală „Satul european” pe 21 martie 2022. În acest scop, autoritățile au alocat 470 milioane de lei. Potrivit Maiei Sandu, în cadrul „Satului European” au fost finalizate 100 de proiecte și „aproape 100 de mii de oameni se bucură zi de zi de efectele programului”.

Pe 25 aprilie curent, președinta Maia Sandu a anunțat lansarea proiectului „Satul European Expres”. Astfel, începând de azi, 2 mai, autoritățile publice locale de nivel I pot deja să depună Notele conceptuale pentru obținerea surselor financiare. Costul unui proiect nu va putea depăși suma de 450 mii lei. Autoritățile cred că în cadrul programului vor fi implementate mai mult de 200 de proiecte. 


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

utm.md

Steve Wozniak, în vizită la Universitatea Tehnică a Moldovei. A primit titlul onorific Doctor Honoris Causa

Cofondatorul Apple, Steve Wozniak, care se află într-o deplasare la Chișinău, a fost distins cu titlul onorific Doctor Honoris Causa al Universității Tehnice a Moldovei (UTM). Ceremonia de decernare a avut loc pe 19 octombrie, în incinta instituției de învățământ superior.

Potrivit unui comunicat emis de UTM, lui Wozniak i-a fost conferit titlul Doctor Honoris Causa pentru realizările sale în domeniul tehnologiei. „Moștenirea lui Wozniak — aceea de a transforma curiozitatea în creație și tehnologia în umanitate — rezonează profund cu misiunea UTM: de a forma ingineri care creează viitorul”, a menționat universitatea.

La ceremonia de decernare au participat peste 350 de participanți: senatori, profesori, studenți și parteneri ai universității.

Prin invențiile sale, Steve Wozniak a transformat domeniul tehnologic și modul în care oamenii interacționează cu lumea digitală. Filozofia sa simplă, dar profundă — «The human is more important than technology» — ne amintește că adevărata inovație începe și se sfârșește cu omul”, a declarat rectorul UTM, Viorel Bostan, în cadrul evenimentului.

Totodată, Viorel Bostan a mai spus în discursul său că moștenirea lui Steve Wozniak depășește granițele tehnologiei: „Prin creativitate, curaj și spirit umanist, Steve Wozniak ne arată că adevărata inovație nu se măsoară în produse, ci în impactul pe care îl are asupra oamenilor. Universitatea Tehnică a Moldovei îi aduce astăzi un omagiu inventatorului și omului care a dovedit că progresul tehnologic și cel moral pot merge mână în mână”.

utm.md
utm.md
utm.md
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: