moldpres.md/foto simbol

Japonia se pregătește de vânt puternic, ploi și alunecări de teren. Apelul ambasadei R. Moldova

În regiunea Kanto din Japonia ar putea ajunge taifunul Ampil, în noaptea dintre 15 și 16 august, aducând vânturi puternice, ploi torențiale, valuri înalte și potențiale alunecări de teren. Guvernul de la Tokyo a emis o atenționare pentru locuitorii capitalei. Între timp, Ambasada Moldovei în Japonia a recomandat moldovenilor aflați în Tokyo și împrejurimile acesteia să verifice rutele de evacuare și locațiile de adăpost. Totodată, reprezentanța diplomatică a comunicat unde se pot adresa cetățenii în caz de necesitate. 

Ambasada Republicii Moldova în Japonia s-a adresat pe 15 august moldovenilor care se află la Tokyo și împrejurimile acesteia.

Reprezentanța diplomatică a menționat că Guvernul metropolitan din Tokyo a emis o atenționare pentru toți locuitorii capitalei privind taifunul Ampil, care ar putea ajunge în regiunea Kanto în noaptea dintre 15 și 16 august, aducând vânturi puternice, ploi torențiale, valuri înalte și potențiale alunecări de teren.

„Recomandăm tuturor concetățenilor din Tokyo și împrejurimi să rămână vigilenți și să ia toate măsurile necesare pentru siguranța proprie și a familiilor, inclusiv verificarea rutelor de evacuare și a locațiilor de adăpost, în caz de necesitate. De asemenea, se anunță și posibilitatea unor suspendări sau modificări ale programului de circulație a transportului public. Vă sugerăm să evitați deplasările neesențiale pe perioada prezenței taifunului. Recomandăm verificarea periodică a actualizărilor meteo emise de autoritățile locale”, au comunicat reprezentanții Ambasadei.

Reprezentanța diplomatică a adăugat că, în cazuri de maximă urgență, cetățenii Republicii Moldova din Japonia au la dispoziție numărul de telefon: +81 80 8850 7372. Totodată, cetățenilor li s-a recomandat să acceseze tabunka.tokyo pentru a se informa despre recomandările pe perioada calamităților naturale.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Moldova 1

Compania care exploatează cariera de la Coșnița sfidează legea? A fost sesizată poliția

Inspectoratul pentru Protecția Mediului (IPM) a sesizat Inspectoratul de Poliție Dubăsari în legătură cu situația de la cariera de nisip și prundiș „Coșnița II”, exploatată de compania „Bond Cons”. Autoritatea de mediu susține că agentul economic nu întrunește condițiile legale pentru reluarea activității, după ce prima instanță a suspendat decizia Consiliului local Coșnița privind schimbarea destinației terenurilor folosite pentru exploatare.

Potrivit IPM, un control inopinat efectuat pe 3 aprilie la zăcământul „Coșnița II”, exploatat de compania „Bond Cons”, a scos la iveală mai multe nereguli. Inspectorii au constatat că întreprinderea desfășura activități de exploatare pe terenuri cu destinație agricolă, fără ca acestea să fi fost trecute legal în categoria terenurilor destinate exploatărilor miniere.

Prin urmare, Inspectoratul pentru Protecția Mediului a emis, în aceeași zi, o decizie prin care a dispus suspendarea lucrărilor miniere la zăcământ până la aprobarea schimbării destinației terenurilor agricole utilizate pentru exploatarea resurselor minerale.

Ulterior, pe 19 mai, Consiliul comunei Coșnița a aprobat schimbarea categoriei de destinație a terenurilor vizate, astfel încât acestea să poată fi utilizate pentru exploatări miniere. Totuși, această hotărâre a fost suspendată printr-o încheiere a Judecătoriei Criuleni din 18 iunie.

Astfel, începând cu data de 18.06.2026, S.R.L. „Bond Cons” nu îndeplinește condițiile de reîncepere a activității de valorificare a zăcământului „Coșnița II”, sistată conform Deciziei nr. 725 din 03.04.2026 emisă de către Inspectorat”, a precizat IPM.

În aceste condiții, IPM a anunțat că a sesizat Inspectoratul de Poliție Dubăsari, pentru a întreprinde măsurile prevăzute de lege, în cazul nerespectării deciziei de suspendare a activității.

Controversa din jurul carierei de nisip și prundiș „Coșnița II” a început în 2025, după ce au apărut informații despre intenția companiei „Bond Cons” de a exploata un zăcământ amplasat pe terenuri agricole de la marginea localității. Proiectul a stârnit nemulțumirea unei părți a locuitorilor, care au invocat riscuri pentru mediu, drumurile locale și sursele de apă din zonă.

Între timp, pe 21 iunie, în comună a avut loc un referendum consultativ privind schimbarea destinației terenurilor pentru exploatarea resurselor minerale. Potrivit rezultatelor preliminare, peste 95% dintre participanți s-au pronunțat împotriva proiectului.

În pofida votului, lucrările la carieră continuă. Astfel, pe 24 iunie, mai mulți localnici au protestat pe teritoriul zăcământului pentru a cere respectarea voinței exprimate.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: