AP

Japonia: Un bărbat condamnat la pedeapsă cu moartea în urmă aproape 60 de ani a fost achitat

Iwao Hakamada, fost boxer japonez, în vârstă de 88 de ani, care a fost condamnat la moarte în urmă cu aproape șase decenii, pentru omor, a fost achitat pe 26 septembrie. Instanța de judecată a constatat că probele împotriva acestuia au fost fabricate, scrie BBC

Iwao Hakamada a fost condamnat la moarte în 1968, fiind acuzat de uciderea șefului său, a soției și a celor doi copii ai acestuia, precum și de incendierea casei lor și furtul a 200 000 de yeni. Japonezul a mărturisit cu privire la comiterea acestor fapte sub tortură, potrivit relatării sale ulterioare. După pronunțarea sentinței, Hakamada și-a petrecut următorii 46 de ani în închisoare în așteptarea pedepsei cu moartea.

Cauza lui a fost trimisă spre reexaminare în 2014, după ce instanța a luat în considerare suspiciunile avocaților că anchetatorii, care au lucrat asupra cazului în urmă cu jumătate de secol, ar fi putut planta probe. Iar Iwao Hakamada a fost eliberat din închisoare, permițându-i-se să aștepte hotărârea judecătorească sub tutela surorii sale.

Zece ani mai târziu, în data de 26 septembrie 2024, instanța l-a achitat pe Iwao Hakamada, concluzionând că dovezile prezentate de anchetatori împotriva lui au fost fabricate.

***

Precizăm că procesele de judecată repetate în privința condamnaților la moarte din Japonia sunt rare: cazul lui Hakamada este al cincilea din istoria postbelică a țării.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

„Ce să căutăm acolo?” MAN-ul lui Ceban nu va participa la consultările pentru desemnarea premierului

Liderul Partidului „Mișcarea Alternativă Națională” (MAN), Ion Ceban, a anunțat că deputații formațiunii sale nu vor participa la consultările pentru desemnarea unui candidat la funcția de prim-ministru. Anunțul a fost făcut pe 4 iulie.

„Ne cheamă pe toți la consultări cu privire la noul Guvern. Da ce să căutăm acolo? (…) Rugămintea mea este către deputații MAN: n-aveți ce căuta la aceste consultări”, a declarat Ceban în timpul unui eveniment al membrilor MAN, transmis live pe rețelele de socializare.

El a calificat consultările drept „mimare”. „Aveți suficiente capacități acolo ca să vă numiți pe cine vreți. (…) Într-o țară democratică, prim-ministru este liderul partidului care și-a asumat guvernarea în baza votului cetățenilor”, a adăugat Ceban.

Ulterior, pe o rețea de socializare, acesta a anunțat că Partidul MAN nu va participa la consultări.

Menționăm că partidul MAN face parte din fracțiunea parlamentară „Alternativa”, constituită din 7 membri. MAN are trei deputați în fracțiunea parlamentară: Olga Ursu, Angela Cutasevici și Gaik Vartanean.

***

În dimineața zilei de 3 iulie, Alexandru Munteanu a anunțat că își încheie mandatul de prim-ministru. Șefa statului a anunțat că săptămâna viitoare va începe consultările cu fracțiunile parlamentare în vederea desemnării unui candidat la funcția de prim-ministru.

Precizăm că demisia prim-ministrului atrage automat și demisia întregului Guvern. După demisie, Cabinetul de miniștri continuă să exercite doar funcțiile de administrare a treburilor publice până la învestirea unui nou Guvern. În această perioadă, Executivul nu mai dispune de un mandat politic deplin.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: