NewsMaker

Jos panourile electorale. CEC avertizează concurenții că au termen până sâmbătă să-și scoată afișele

Difuzorii și distribuitorii de publicitate trebuie să înlăture toate materialele electorale pe care le-au desfășurat prin țară până la sfârșitul zilei de 3 noiembrie. Precizarea a fost făcută de Comisia Electorală Centrală (CEC) într-un comunicat publicat pe 2 noiembrie. În acest context, CEC a avertizat că neînlăturarea materialelor electorale în termenul anunțat atrage după sine răspunderea contravențională.

Comisia Electorală Centrală atenționează difuzorii și distribuitorii de publicitate că aceștia, până la finele zilei de mâine, 3 noiembrie 2023, au obligația de a înlătura/retrage tot afișajul electoral și alte materiale publicitare electorale, excepție făcând materialele elaborate de organele electorale. Încălcarea prevederilor constituie contravenție în sensul art. 52 din Codul contravențional nr. 218/2008. Amintim că, potrivit Codului electoral, agitația electorală este permisă doar până în ziua de vineri înainte de ziua alegerilor”, se arată în comunicatul CEC.

Potrivit Codului Contravențional, efectuarea agitației electorale în ziua votării sau în ziua precedentă zilei votării se sancționează cu amendă de la 2 000 la 3 000 de lei pentru persoanele fizice și de la 5 000 la 7 500 de lei – celor juridice.

***

Amintim că Republica Moldova va organiza alegeri locale generale pe 5 noiembrie 2023. În cadrul scrutinului, vor fi aleși 898 de primari și 11 058 de consilieri locali, dintre care 9 972 sătești (comunali), orășenești și 1 086 raionali/municipali.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

președinte.md

Maia Sandu respinge Legea avocaturii și cere reexaminarea în Parlament: „Nu oferă soluții eficiente”

Președinta Maia Sandu a respins promulgarea Legii cu privire la avocatură și cere reexaminarea acesteia în Parlament. Potrivit șefei statului, în forma actuală, legea „nu oferă soluții suficiente pentru problemele sistemice ale avocaturii, în special cele legate de integritate, transparență, meritocrație și asigurarea efectivă a accesului la justiție al cetățenilor”.

Astăzi instituția este percepută ca fiind rigidă în fața reformelor necesare (standarde moderne de transparență, eficientizarea comisiilor interne, digitalizare etc). Dar și mai grav, instituția este inertă în raport cu acțiunile avocaților care influențează în mod ilegal deciziile judecătorești, fac trafic de influență sau chiar sunt parte a grupărilor criminale. O reformă serioasă înseamnă modernizarea instituțională a Uniunii Avocaților pentru a asigura mai multă transparență, eficiență și respectarea valorilor statului de drept, a promova meritocrația și egalitatea de șanse în accederea în profesie, precum și pentru a consolida un sistem de deontologie și etică profesională, funcțional și imparțial. Independența profesiei trebuie să meargă mână în mână cu responsabilitatea și integritatea. Din aceste motive, am decis să trimit legea Parlamentului, spre reexaminare”, a menționat Maia Sandu într-o declarație publică.

Totodată, președinta a subliniat că „avocatura este o componentă esențială a statului de drept, care trebuie să funcționeze cu responsabilitate față de sistemul de justiție și cetățeni”.

Amintim că ieri, în cadrul Congresului extraordinar al avocaților, avocații din Republica Moldova au votat, cu majoritate, pentru prelungirea grevei generale fără excepții. Decizia a fost luată în semn de protest față de modificările aduse Legii cu privire la avocatură, aprobate de Parlament fără consultarea prealabilă a comunității profesionale.

Greva generală a avocaților din Republica Moldova a început pe 15 iulie și a durat până la Congresul Extraordinar al Avocaților din 25 iulie. În urma discuțiilor purtate luni, 14 iulie, cu autoritățile, la Ministerul Justiției, s-au stabilit unele excepții de la grevă, pentru a asigura continuitatea asistenței juridice în situații de urgență.

Avocații considerau că soluționarea situației este posibilă doar prin nepromulgarea legii de către președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, motiv pentru care au cerut nepromulgarea legii.

Președinția a recepționat proiectul de lege cu privire la avocatură pe 15 iulie și a anunțat că urmează să decidă asupra promulgării legii în termen de 14 zile. Precizările au fost făcute pentru NewsMaker de consilierul prezidențial Igor Zaharov.

În cadrul Congresului extraordinar al avocaților, desfășurat în perioada 25–28 iulie, avocații din Republica Moldova au votat, cu majoritate, pentru prelungirea grevei generale fără excepții. Decizia a fost luată în semn de protest față de modificările aduse Legii nr. 1260/2002 cu privire la avocatură, aprobate de Parlament fără consultarea prealabilă a comunității profesionale.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: