Gazeta.ru

Kadîrov s-a supărat pe Peskov, iar unul dintre motive este prezentatorul TV Ivan Urgant

Ramzan Kadîrov s-a arătat indignat de faptul că purtătorul de cuvânt al Kremlinului Dmitri Peskov nu a comentat „mai delicat” faptul că liderul cecen s-a ales cu rangul de locotenent-general. În același timp, Kadîrov a criticat faptul că Peskov l-a numit patriot pe moderatorul TV Ivan Urgant.

Pe canalul său de Telegram, Kadîrov a comentat declarațiile lui Peskov, potrivit căruia cetățenii ruși care au plecat în afara țării nu sunt „dușmanii țării”. De asemenea, purtătorul de cuvânt al Kremlinului a spus că, în opinia sa, prezentantorul rus Ivan Urgant este un patriot.

Nu știam că pentru a fi considerat patriot al țării trebuie să critici acțiunile Rusiei, să pleci peste hotare și încă zgomotos și cu fițe, să creezi agitație în jurul tău, iar apoi, când gradul de rezistență politică va scădea – să te întorci de parcă nimic nu s-a întâmplat”, a comentat Kadîrov.

Kadîrov a mai spus că l-a uimit reacția lui Peskov, după ce a fost avansat în rangul de locotenent-general. Mai precis, Vladimir Putin a semnat ordinul, iar autoritățile cecene au făcut anunțul pe 28 martie. Însă Peskov le-a spus jurnaliștilor că nu poate comenta evenimentul, întrucât nu a văzut deocamdată documentul: „Îndată ce îl vom vedea, dacă nu este închis – pentru că există și astfel de documente, dacă e public, desigur că îl vom publica”.

„Noi aici, împreună cu luptătorii și voluntarii operațiunii speciale suntem ocupați zi și noapte. Ar fi putut să își aleagă cuvintele cu mai multă delicatețe, în loc de acest „nu am văzut ordinul”, a spus Kadîrov, citat de RBC.

Liderul cecen a mai menționat că „scara priorităților lui Peskov este necoaptă” și „trebuie făcut ceva cu asta”.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Moldovenii care lucrează în Slovacia vor putea beneficia de pensii: ce condiții trebuie să întrunească

Cetățenii Republicii Moldova care au lucrat legal în Slovacia vor putea beneficia de pensii și alte prestații sociale din partea acestui stat.

Cabinetul de miniștri a aprobat inițierea negocierilor asupra proiectului Aranjamentului administrativ pentru aplicarea Acordului dintre Republica Moldova și Republica Slovacă în domeniul securității sociale. 

Documentul reglementează colaborarea dintre cele două țări în domeniul securității sociale și permite cumularea stagiilor de cotizare.

Astfel, persoanele care au achitat contribuții sociale, dar nu au muncit cel puțin 15 ani în Republica Moldova, vor putea totuși beneficia de pensie, dacă prin cumularea perioadelor lucrate în Moldova și Slovacia îndeplinesc condiția minimă de stagiu.

Republica Moldova și Slovacia vor calcula și vor achita pensia doar pentru perioadele de asigurare realizate pe teritoriul propriu, prin aplicarea principiului proporționalității. 

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: