пресс-служба Вадима Красносельского

Krasnoselski explică de ce stațiile PECO din Transnistria nu mai vând gaz: „suntem nevoiți să economisim”

Liderul de facto al regiunii transnistrene, Vadim Krasnoselski, a explicat sistarea vânzărilor de gaz în stațiile sale PECO, invocând necesitatea economisirii resurselor în contextul unei situații energetice „instabile”. Potrivit acestuia, măsura are drept scop prevenirea unui noi crize în regiune.

„Așa cum am menționat anterior, situația din sectorul energetic este instabilă. Da, cu sprijinul Federației Ruse primim gaze. În prezent, Republica Moldova nu împiedică în niciun fel livrările. Însă înțelegerile sunt pe termen scurt. Fiecare proces de formalizare tehnică necesită timp și eforturi considerabile din partea unui număr mare de actori. Suntem nevoiți să economisim resurse pentru a nu cădea din nou într-o criză energetică profundă. Depunem toate eforturile pentru a preveni repetarea acesteia”, a scris Krasnoselski într-o postare pe Telegram.

Amintim că mai multe canale din regiunea transnistreană răspândesc un mesaj semnat de rețeaua de benzinării „Metan-Auto”, conform căruia aceasta va înceta să vândă gaz în stațiile sale PECO. Potrivit mesajului, vânzarea a fost deja oprită, cu excepția „transportului de urgență, militarizat și specializat”, în contextul „limitării livrării gazului natural pentru rețeaua de stații de încărcare auto cu gaz comprimat a Metan-Auto”. Totodată, pe internet au fost publicate imagini cu cozi la stațiile de alimentare din regiunea transnistreană, care s-au înregistrat în ajun.

Pentru NewsMaker, reprezentanții Ministerului Energiei au declarat că nu cunosc motivul situației din regiune, dar au adăugat că „oferta UE și a Republicii Moldova de a ajuta regiunea rămâne în continuare valabilă”.













If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Ucrainenii, îndemnați să economisească „fiecare metru cub de gaz” după un atac rusesc. Vor fi afectate stocurile Moldovei?

Autorităţile Ucrainei au îndemnat ucrainenii să economisească gazul, după un nou atac asupra unei întreprinderi de extracție a resursei energetice. Contactată de NM, compania de stat Energocom din Republica Moldova a declarat că stocurile de gaz ale țării noastre din Ucraina nu vor fi afectate din cauza bombardamentelor rusești.

Armata rusă a atacat, în noaptea de 15 spre 16 octombrie, o întreprindere din regiunea Poltava a companiei de extracție a gazelor DTEK. „În urma atacului, activitatea instalațiilor de extracție a gazelor din Poltava a fost suspendată”, a comunicat compania.

Ulterior, președintele companiei „Naftogaz”, Serghei Korețchii, i-a îndemnat pe ucraineni să consume rațional gazul. „Mă adresez tuturor – folosiți gazul cu economie, pe cât posibil. Fiecare metru cub de gaz economisit contează astăzi”, a spus Korețchii, potrivit Radio Svoboda.

În același timp, compania „Ukrenergo” a anunțat introducerea unor grafice de limitare a consumului pentru consumatorii industriali, pe lângă deconectările de electricitate aplicate populației.

Compania Energocom din Republica Moldova a comunicat, pentru NM, că situația creată de atacurile asupra infrastructurii de gaze din Ucraina nu va afecta rezervele de gaze ale țării noastre stocate pe teritoriul statului ucrainean.

Amintim că, pe 3 octombrie, Rusia a atacat întreprinderi ucrainene de extracție a gazelor cu peste 30 de rachete, ceea ce a dus la o scădere a volumului de producție de gaz din țară cu 60%.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: