tvrmoldova.md

La Bălți și la Cahul vor fi construite două spitale regionale. Când ar putea demara lucrările

Autoritățile planifică ca în 2023 să demareze lucrările de proiectare, ulterior de construcție, a spitalului regional din Bălți. Cu privire la cel din Cahul, se menționează că la acest moment au fost identificate resurse financiare pentru elaborarea studiului de prefezabilitate a instituției. Declarații în acest sens au fost făcute de ministra Sănătății, Ala Nemerenco, pe 29 iunie.

„Prin intermediul acestor spitale noi, moderne, dotate cu echipamente de ultimă generație vom deconcentra serviciile medicale de înaltă performanță, astfel încât cetățenii să aibă acces la acestea – neurochirurgie, cardiochirurgie, chirurgie endovasculară, oncologie – nu doar în instituțiile din Chișinău”, a declarat ministra.

Studiul de prefezabilitate actualizat pentru spitalul regional din Bălți urmează să fie definitivat de expertul internațional, contractat de Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei. CEB acoperă toate cheltuielile pentru elaborarea documentației în scopul inițierii lucrărilor de proiectare și construcție a spitalului.

Experții internaționali urmează să evalueze și cele două terenuri selectate pentru a fi construit spitalul.

„Ne propunem ca spre sfârșitul anului să fie gata toate documentele pentru spitalul regional din Bălți și să semnăm acordul de finanțare, astfel ca în 2023 să putem demara lucrările de proiectare, ulterior de construcție”, a menționat Nemerenco.

Ministra a mai anunțat că au fost identificate resurse financiare și pentru elaborarea studiului de prefezabilitate pentru spitalul regional din Cahul. Întocmirea studiului respectiv urmează să fie inițiată din contul grantului, în valoare de circa un milion de euro, oferit de Swedfund.

Despre construcția celor două spitale s-a cunoscut la început de an. Autoritățile menționau că spitalele vor oferi servicii medicale de înaltă performanță pentru circa 1,5 milioane de locuitori din regiunea de Nord și Sud a țării.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei | NewsMaker

Primele alegeri locale în Călinești și Leova, după amalgamare: CEC a stabilit data scrutinului

Comisia Electorală Centrală (CEC) a stabilit pentru data de 16 noiembrie 2025 organizarea alegerilor locale noi în comuna Călinești (raionul Fălești) și în orașul Leova (raionul Leova). Decizia a fost luată în urma procesului de amalgamare voluntară, prin care au fost comasate mai multe unități administrativ-teritoriale, în vederea consolidării sistemului administrației publice locale.

Astfel, în comuna Călinești, noile alegeri sunt organizate pentru funcția de primar și pentru constituirea unui nou Consiliu comunal. Noua unitate administrativ-teritorială va include localitățile Călinești, Chetriș, Chetrișul Nou și Hîncești. În total, au fost stabilite 13 mandate de consilier comunal.

Pentru orașul Leova, alegerile vizează de asemenea funcția de primar și un nou Consiliu orășenesc, cu 23 de mandate de consilier. Noua unitate va cuprinde orașul Leova și satele Sărata-Răzeși, Sîrma și Tochile-Răducani.

CEC precizează că mandatele actualilor primari și consilieri locali vor înceta la data validării noilor mandate, respectiv la constituirea legală a noilor consilii.

Amintim că, pentru aceeași dată – 16 noiembrie 2025 – CEC a mai stabilit organizarea alegerilor locale noi în alte patru localități: satul Ustia (raionul Glodeni), comuna Natalievca (raionul Fălești), comuna Cremenciug (raionul Soroca) și satul Bașcalia (raionul Basarabeasca).

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: