La o lună de la aderare, ex-judecătoarea Victoria Sanduța și-a anunțat retragerea din CUB. Reacția partidului 

Ex-judecătoarea Victoria Sanduța și-a anunțat plecarea din partidul Coaliția pentru Unitate și Bunăstare (CUB). Anunțul a fost făcut pe 23 ianuarie, pe o rețea de socializare. „Această hotărâre este rezultatul unor divergențe fundamentale de viziuni cu privire la modul de organizare și dezvoltare a partidului pe viitor”, a scris Victoria Sanduța. La scurt timp, liderul partidului Igor Munteanu a publicat o declarație în care se menționează că reprezentanții CUB sunt „deschiși pentru oameni valoroși”. „Totodată, vom respinge orice uneltiri cu intenția de a ne distruge”, a adăugat partidul. Amintim, Sanduța și-a anunțat aderarea la CUB în decembrie 2024. 

Mă retrag din calitatea de membru al partidului CUB. Această hotărâre nu a fost luată cu ușurință, dar este rezultatul unor divergențe fundamentale de viziuni cu privire la modul de organizare și dezvoltare a partidului pe viitor. În doar o lună de activitate, am avut ocazia să cunosc oameni valoroși și să învăț lecții importante. Pentru toate acestea, sunt profund recunoscătoare. Totuși, am realizat că unele compromisuri, oricât de bine intenționate, pot duce la pierderea identității, valorilor și a personalității proprii. Cred că integritatea unui lider politic se măsoară nu doar prin victorii, ci mai ales prin curajul de a recunoaște atunci când a greșit și prin hotărârea de a corecta direcția”, a scris Victoria Sanduța pe o rețea de socializare.

Ex-judecătoarea a spus că va rămâne „o persoană publică în continuare”.

Îmi doresc să contribui în continuare la dezvoltarea țării noastre, indiferent de forma pe care o va lua această implicare. Nu știu ce îmi rezervă viitorul în politică, dar un lucru vă pot promite: valorile și principiile mele vor rămâne neclintite, oriunde mă voi afla”, a menționat Victoria Sanduța.

La scurt timp, Igor Munteanu a publicat o declarație a Coaliției pentru Unitate și Bunăstare.

Suntem deschiși pentru oameni valoroși, care-și dovedesc calitățile muncind în echipă, prin respect reciproc, care ne unește, în condițiile unui context politic complicat în care dorim să apară normalitatea. Totodată, vom respinge orice uneltiri cu intenția de a ne distruge. Coaliția pentru Unitate și Bunăstare funcționează și se dezvoltă în baza unor valori liberale asumate de la fondare și va continua promovarea acestora cu demnitate în orice condiții”, a declarat partidul.

Amintim, pe 15 decembrie 2024, ex-judecătoarea Victoria Sanduța și-a anunțat aderarea la Partidul Coaliția pentru Unitate și Bunăstare (CUB), condus de Igor Munteanu. Atunci, ea menționa că face „un pas important” și că se alătură partidului CUB „pentru a aduce în politică exact ceea ce ne lipsește de prea mult timp – corectitudinea, curaj și adevăr”. Detalii AICI.

***

În iunie 2022 a devenit cunoscut faptul că președinta Republicii Moldova Maia Sandu a respins candidaturile a 13 magistrați, propuși de Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) pentru numirea în funcția de judecător până la atingerea plafonului de vârstă. Printre aceștia se număra și cea a magistratei Victoria Sanduța, cea care a criticat sistemul judecătoresc, menționând într-o emisiune televizată că în interiorul acestuia ar fi „haos”. Sanduța a calificat drept „eronat și neîntemeiat” refuzul președintei țării și s-a adresat Consiliului Superior al Magistraturii cu solicitarea de a i se propune repetat președintei Republicii Moldova Maia Sandu candidatura sa pentru numirea în funcție, până la atingerea plafonului de vârstă. Detalii AICI.

Mai târziu, președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a explicat de ce a refuzat numirea celor 13 magistrați până la atingerea plafonului de vârstă. Potrivit Maiei Sandu, unii dintre ei „nu merită să fie judecători”, din cauza deciziilor pe care le-au luat anterior, dar și pentru că au anumite „semne de întrebare” în ceea ce privește raportul dintre cheltuielile și veniturile prezentate. Detalii AICI.

Ulterior, în iulie 2024, CSM a refuzat numirea în funcție a judecătoarei Victoria Sanduța și a încă trei judecători până la atingerea plafonului de vârstă (65 de ani). Membrii CSM i-au adresat mai bine de o oră întrebări Victoriei Sanduța despre publicațiile și comentariile ei de pe Facebook. Și, până la urmă, i-au recomandat președintelui Republicii Moldova să o destituie din funcție. NewsMaker a scris ce i-a înfuriat și nemulțumit pe membrii CSM și de ce nu toți membrii au fost de acord cu decizia de a o demite pe Sanduța. Detalii AICI.

În septembrie 2024, șase judecători au fost eliberați din funcție, conform unui decret semnat de președinta Maia Sandu și publicat în Monitorul Oficial al Republicii Moldova. Printre aceștia și Victoria Sanduța. Detalii AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Zaharova a comentat conflictul bisericesc de la Dereneu: „Atac asupra ortodoxiei din Moldova”

„Un atac asupra ortodoxiei din Moldova”, astfel a comentat purtătoarea de cuvânt a Ministerului de Externe din Rusia situația din jurul bisericii din Dereneu. În cadrul unei conferințe de presă din 18 februarie, aceasta a declarat că în Republica Moldova ar avea loc un proces de schimbare forțată a jurisdicției unei biserici ortodoxe și a pus sub semnul întrebării implicarea instanțelor de judecată în astfel de decizii.

„Are loc un atac asupra ortodoxiei din Moldova – acea ortodoxie pe care moldovenii o respectă și o practică cu adevărat. Iată, de câteva săptămâni, enoriașii unei biserici canonice din satul Dereneu, raionul Călărași, aflată în subordinea Bisericii Ortodoxe din Moldova, încearcă să împiedice trecerea acesteia în subordinea Mitropoliei Basarabiei a Bisericii Ortodoxe Române.Vedeți cât de interesant este. În prezent, mai multe țări se adresează instanțelor de judecată nu pentru a soluționa dispute ideologice sau litigii legate de proprietăți, denumiri ori drepturi de autor. Nu. Ci pentru a „transfera” credincioșii dintr-o confesiune în alta”, a comentat Zaharova.

Menționăm că Mitropolia Basarabiei și Mitropolia Moldovei, aflate în conflict din cauza bisericii din satul Dereneu, sunt ambele ortodoxe.

Reprezentanta MAE rus s-a referit și la decizia instanței privind jurisdicția lăcașului de cult.

„De asemenea, mai multe persoane afirmă că decizia privind schimbarea jurisdicției bisericii ar fi fost adoptată de Curtea Supremă de Justiție, iar semnăturile membrilor consiliului parohial ar fi fost falsificate”, a încheiat ea.

Amintim că, într-un comentariu pentru NewsMaker, fostul paroh al Bisericii din Dereneu, Marin Florin, care a organizat trecerea parohiei de la Mitropolia Moldovei la Mitropolia Basarabiei, a respins acuzațiile preoților din Episcopia de Ungheni și Nisporeni. Aceștia l-au acuzat că ar fi falsificat semnături și au cerut Ministerului Justiției să anuleze decizia din 2017 prin care biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Dereneu, raionul Călărași, a fost transferată.

Marin Florin spune că persoanele vizate au confirmat în scris atât intrarea, cât și ieșirea lor din Consiliul parohial și că totul ar fi legat de interese personale.

***

La Dereneu, disputa dintre cele două mitropolii durează deja de trei săptămâni și rămâne tensionată. Instanța a recunoscut dreptul Mitropoliei Basarabiei de a utiliza biserica din localitate pentru o perioadă de 50 de ani, însă Mitropolia Moldovei și o parte dintre săteni contestă această hotărâre. Disputa nu mai este demult doar religioasă, ci a căpătat și o puternică dimensiune politică.

Conflictul a degenerat în seara zilei de 10 februarie, când un grup de enoriași și preoți  au forțat cordonul poliției și au intrat în biserica din Dereneu, aflată sub jurisdicția Mitropoliei Basarabiei. În aceeași seară, șase persoane au fost reținute pentru ultragierea polițiștilor. Între acestea – primarul localității Dereneu și avocatul preotului care reprezintă Mitropolia Chișinăului și a Întregii Moldove. La fața locului au intervenit mascații, carabinierii și polițiștii. Șeful IGP a declarat pentru TVR Moldova că pe acest caz a fost pornit un dosar.

În aceeași seară, Mitropolia Basarabiei – care este subordonată canonic Patriarhiei Române – a condamnat, într-o reacție publică, violențele de la Dereneu și a calificat escaladările drept „extrem de grave, violente și ilegale”. Aceasta a amintit că lăcașul îi aparține de drept și este protejat de lege și a cerut, în acest context, intervenția „de urgență” a statului.

Pe 11 februarie, într-o primă reacție la subiect, premierul Alexandru Munteanu a declarat pentru jurnaliști că autoritățile centrale nu se amestecă în treburile bisericești. Potrivit oficialului, este la discreția enoriașilor și a bisericilor să-și soluționeze problemele. Prim-ministrul a declarat în același timp, însă, că legea trebuie respectată și a dat asigurări că Guvernul va urmări anchetele inițiate în cazul de la Dereneu.

NewsMaker a fost pe 11 februarie la Dereneu pentru a vedea la fața locului ce se întâmplă în sat, ce cred locuitorii, de ce nu îl acceptă pe preotul care a trecut la Mitropolia Basarabiei și pe cine consideră responsabil pentru situația creată. Detalii – AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: