Licitație internațională: bulevardul Mircea cel Bătrân din Chișinău ar putea fi extins cu 1 kilometru. Până unde va ajunge

Bulevardul Mircea cel Bătrân din sectorul Ciocana al capitalei urmează să fie extins cu aproape un kilometru, până la strada Bucovina. Anunțul a fost făcut de Ion Ceban, în cadrul ședinței Primăriei din 12 ianuarie, după lansarea licitației publice internaționale pentru contractarea lucrărilor.

Proiectul prevede construcția a aproximativ un kilometru de bulevard, cu două direcții de deplasare: două carosabile pentru circulație cu sens unic, fiecare cu câte trei benzi de circulație, a anunțat Ceban. Potrivit lui, carosabilele vor fi separate prin zone verzi și alei pietonale, care vor include și piste pentru bicicliști în ambele sensuri. Stilul bulevardului existent urmează să fie păstrat.

De asemenea, pe ambele părți ale carosabilului vor fi amenajate, conform proiectului, trotuare pietonale, spații verzi, parcări stradale, stații de încărcare pentru vehicule electrice și mobilier urban. Pe lângă asta, urmează să fie amenajate și benzi dedicate transportului public, parcări pentru biciclete și trotinete, precum și stații de transport public accesibile.

În schimb, stația de dispecerat și zona de staționare a troleibuzelor de la intersecția cu strada Dumeniuc urmează să fie demontate și relocate pe strada Bucovina, în apropiere de Port Mall. Totodată, potrivit primarului Ion Ceban, va fi construită linia de troleibuz în ambele sensuri, iar infrastructura pentru vehicule electrice – va fi extinsă.

„Este un proiect mult așteptat, despre care am vorbit în ultima perioadă și la care am muncit foarte mult împreună cu colegii și partenerii UE”, a declarat Ion Ceban pe rețele, mulțumind partenerilor UE pentru sprijin.

Potrivit anunțului de licitație publicat pe platforma Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), lucrările de extindere a bulevardului Mircea cel Bătrân urmează să fie finanțate dintr-un împrumut și/sau un grant administrat de BERD. Procedura se desfășoară conform regulilor instituției și este deschisă companiilor din orice țară. Termenul-limită pentru depunerea ofertelor este 6 martie 2026, ora 12:00.

Primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, a menționat în cadrul ședinței că lucrările ar urma să dureze aproximativ 24 de luni, după atribuirea contractului.

Amintim, ultima dată, bd. Mircea cel Bătrân a fost reabilitat în anul 2020. Atunci, pe aleea pietonală a fost amenajată pista pentru bicicliști, instalat iluminatul nocturn decorativ, mobilierul urban și renovate spațiile verzi cu instalarea sistemului automatizat de irigare.

Reamintim, la sfârșitul lunii iulie 2025, Consiliul Municipal Chișinău a aprobat un contract de finanțare pentru extinderea a trei artere rutiere din capitală, în cadrul unui program amplu de infrastructură, cu o valoare totală de aproximativ 1,5 miliarde de lei. Proiectele vizează extinderea bulevardului Mircea cel Bătrân și a străzii Industriale, în sectorul Ciocana, precum și a străzii Mesager, în sectorul Buiucani, dar și reabilitarea unui lac din parcul „La Izvor”.

Costul total al programului este estimat la 74,3 milioane de euro, dintre care 68,2 milioane de euro reprezintă un împrumut, iar 6,1 milioane de euro – un grant. Finanțarea este asigurată de BERD și urmează să fie acordată în trei tranșe, în perioada 2025–2029.

Potrivit deciziei CMC, proiectele prevăd construcția și modernizarea a aproximativ 8,5–9 kilometri de drumuri, extinderea liniilor de troleibuz, amenajarea stațiilor de transport public, a pistelor pentru bicicliști și pietoni, a zonelor verzi, precum și instalarea iluminatului stradal modern. Detalii – AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

NewsMaker

Ana Revenco, despre dezinformarea rusească: „O să vă spun ceva ce nu apare niciodată în știri”

Dezinformarea rusească nu mizează, de regulă, pe falsuri „spectaculoase”, ci pe exploatarea dezamăgirii și a lipsei de încredere în rândul cetățenilor, susține directoarea Centrului pentru Comunicare Strategică și Combatere a Dezinformării (STRATCOM), Ana Revenco. Potrivit acesteia, scopul acestor campanii nu este doar să prezinte Federația Rusă într-o lumină favorabilă sau Uniunea Europeană într-una negativă, ci să descurajeze oamenii să se implice.

„Eu astăzi conduc instituția care se ocupă de comunicarea strategică a statului și contracararea dezinformării și o să vă spun ceva ce nu apare niciodată în titlurile de știri. Dezinformarea rusească nu lucrează cu falsuri spectaculoase. Nu. Ea lucrează cu un singur lucru – cu dezamăgirea, cu sentimentul că nimic nu merge, nimeni nimic nu face, ne e greu, nu se mișcă nimic și așa și va rămâne. Scopul nu este doar să ne convingă că Europa este rea, iar Federația Rusă este bună. Nu. Scopul în principal este să te facă să nu mai crezi suficient de puternic în ceva ca să acționezi. Iată această dezangajare a cetățenilor este un obiectiv foarte concret, operațional, măsurabil a fiecărei acțiuni, campanii – numiți-o cum vreți – de dezinformare la care noi suntem supuși în fiecare zi”, a declarat Ana Revenco.

Șefa STRATCOM a explicat că mesaje precum „nu se schimbă nimic” sau „cineva trebuie să facă ceva” pot fi semne ale influenței propagandei.

„Nu mai cred suficient de mult, să o facă ei. E greu. Cineva trebuie să facă ceva. Cineva, mereu altcineva. Dacă auziți așa ceva sau dacă o spuneți, e un indicator că propaganda rusă își face iarăși efectul. Nu spun asta cu acuzații, nu mă înțelegeți greșit, vă rog. V-am avertizat de la început – jobul meu este să apăs acolo unde doare. Odată ce cunoști acest mecanism, poți să-l contracarezi”, a mai declarat oficiala.

Totodată, ea a avertizat că războiul informațional „nu se termină odată cu votul și nu este câștigat de o instituție”: „El este câștigat de o societate care știe cine este și rămâne coerentă în fiecare zi, nu doar atunci când îți dai votul și pui ștampila”.

În același context, Revenco a menționat că Republica Moldova reprezintă un test important pentru Uniunea Europeană.

În același context, Ana Revenco a spus că Republica Moldova nu este doar un stat mic care încearcă să adere la UE, ci „testul cu turnesol al însăși Uniunii Europene”. Țara noastră este, spune ea, o probă a capacității UE de a apăra democrația într-o țară „în care tentaculele Federației Ruse sunt încă adânc înfipte”.

„Asta este miza. Nu doar pentru noi, ci pentru întregul proiect european. Dacă Moldova reușește, demonstrează că modelul reușește, că societățile din zona gri pot să aleagă și, mai important, pot ține această alegere și după ce au făcut alegerea. Dacă nu, Rusia câștigă un argument și mai puternic pe care, cu regret, îl are deja și pe care îl va folosi în fiecare zi, decenii”, a conchis șefa STRATCOM.

Amintim că Centrul pentru Comunicare Strategică și Combatere a Dezinformării a fost creat pentru a coordona răspunsul statului la campaniile de dezinformare și pentru a consolida reziliența societății. Republica Moldova este vizată constant de astfel de acțiuni, în special în contextul războiului din Ucraina și al parcursului european. Aceste campanii sunt amplificate, mai ales, în perioadele electorale.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: