g4media.ro

Liderul trupei Cargo a murit la 61 de ani, după ce s-a infectat cu COVID

Chitaristul şi compozitorul Adi Bărar, fondator al trupei rock Cargo, a murit luni, la vârsta de 61 de ani, potrivit unui anunţ făcut pe pagina de Facebook a grupului timişorean, transmite News.ro.

„Aşa intens cum a trăit toată viaţa pe scenă, alături de public, înconjurat de gândurile voastre bune, aşa a luptat până azi! Dumnezeu să te odihnească, Adi Barar! 15.01.1960 – 08.03.2021”.

În mesaj au fost adăugate şi versurile: „Şi de-o fi şi eu să mor/ Nu vreau să vă întristaţi!/ Să cântaţi şi să jucaţi, până în zori… / Şi dacă din când în când/ O să mă primiţi în gând/ Voi fi aproape de voi!”.

Pe 25 februarie a fost anunţat că liderul şi fondatorul formaţiei rock Cargo a fost confirmat cu Covid-19 şi internat în stare gravă pe Secţia ATI a Spitalului Judeţean Timişoara. El avea şi unele afecţiuni mai vechi.

Cargo a fost înfiinţată în Timişoara, în 1985, în formula: Adi Bărar (chitară), Carol Bleich (baterie), Tavi Iepan (chitară), Tibi Gajdo (bas), Dinel Tollea (clape) şi Nae Tarnotzi (voce). După mai multe schimbări de componenţă, Leo Iorga a fost cooptat ca solist. El a făcut parte din trupă până în 1989, an în care Ovidiu Ioncu, poreclit “Kempes“, a câştigat concursul organizat pentru postul de solist..

În 2015, membrii trupei Cargo au primit Ordinul Cultural în Grad de Cavaler de la preşedintele Klaus Iohannis – „pentru contribuţia deosebită la promovarea muzicii rock în România şi îmbogăţirea patrimoniului acestui gen muzical” – şi au devenit cetăţeni de onoare ai oraşului Timişoara.

Din grup mai fac parte Adrian „Baciu” Igrişan (voce/ chitară), Tavi Pilan (tobe), Ionuţ Cârjă (clape) şi Alin Achim (bas).

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

halktoplushu.md

Cenzură la televiziunea publică din Găgăuzia? Raportul privind activitatea GRT, pe masa Comisiei permanente a Adunării Populare

În activitatea postului public de televiziune din autonomia găgăuză se atestă încălcări ale libertății de exprimare și răspândire de informații neveridice. Acestea sunt constatările Comisiei permanente a Adunării Populare a Găgăuziei (APG) pentru probleme juridice, drepturile omului, legalitate, ordine publică politică informațională și mass-media, după examinarea raportului Consiliului de Supraveghere al GRT privind activitatea televiziunii.

Potrivit unui comunicat emis de APG, membrii Comisiei, reuniți în ședință pe 21 noiembrie, au discutat despre subiecte și probleme legate de activitatea GRT. Aceștia au constatat că postul TV își desfășoară activitatea cu încălcarea libertății la exprimare și pluralismului de opinii, dar și cu răspândirea de informații neveridice.

Unii membri ai Comisiei au semnalat existența unor cazuri de cenzură la „Gagauziya Radio Televizionu”, fapt categoric interzis de lege”, se mai arată în comunicat.

În urma discuțiilor, Comisia a recunoscut drept nesatisfăcătoare activitatea conducerii GRT și a cerut Consiliului de Supraveghere să verifice dacă directorul televiziunii, Vasile Dermenji, corespunde funcției sale. De asemenea, aceasta a recomandat includerea raportului Consiliului de Supraveghere al GRT în ordinea de zi a Adunării Populare, în vederea examinării documentului.

Amintim că Consiliul de Supraveghere al GRT a demarat verificările asupra activității televiziunii la solicitarea APG, în urma recepționării raportului final al Consiliului Audiovizualului privind reflectarea alegerilor parlamentare din 28 septembrie 2025. Documentul a constat multiple încălcări ale Codului serviciilor media audiovizuale admise de televiziunea publică regională.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: