Realitatea/imagine simbol

100.000 de lei pentru familia unui lucrător medical decedat de COVID-19: proiectul, pe agenda Guvernului

Guvernul Republicii Moldova urmează să decidă joi, 5 iunie, alocarea a 100.000 de lei din fondul de rezervă pentru acordarea unei indemnizații unice familiei unui lucrător medical decedat în urma infectării cu virusul Covid-19. Potrivit proiectului de hotărâre aflat pe agenda Executivului, este vorba despre un felcer din cadrul Centrului Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească, care a murit la data de 9 august 2020.

Suma va fi transferată Ministerului Sănătății, care va elabora un ordin special privind acordarea acestei indemnizații unice urmașilor persoanei decedate. Măsura vine în urma unei hotărâri definitive a Judecătoriei Hîncești, care a stabilit că decesul a fost cauzat de infectarea cu COVID-19 în timpul activității medicale.

Proiectul a fost elaborat de Ministerul Sănătății, cu avizul Ministerului Finanțelor și fără obiecții din partea Centrului Național Anticorupție sau a Ministerului Justiției.

NU-280-MS-2025-2 by Doina Buruiană

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) Șor a cedat și „Nisa”?/ Moldova va cumpăra un radar modern/ Fără compensații la lumină din 2026

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
— Magistrații restrâng lista martorilor lui Plahotniuc: 27 acceptați din 168 propuși
— Un nou radar de ultimă generație, în 2026. Nosatîi: va detecta și dronele
— Gata cu compensațiile la electricitate incluse în factură
— Primarul de Taraclia demisionează, după ce Șor și-a retras sprijinul politic
Abonați-vă la NewsMaker – cele mai actuale știri fără cenzură.
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: