Lionel Messi a cucerit Balonul de Aur pentru a 7-a oară în carieră

Prestigioasa revistă France Football a decernat Balonul de Aur 2021 celui mai bun fotbalist din acest an. Trofeul a ajuns pentru a șaptea oară în brațele lui Lionel Messi, jucător care în 2021 a obținut primul lui titlu cu naționala Argentinei, Copa America.

Lionel Messi l-a devansat pe polonezul Robert Lewandowski de la Bayern Munchen, jucător care s-a consolat cu poziția secundă și cu titlul de cel mai bun atacant din 2021, comunică onlinesport.ro.

Podiumul a fost completat de italianul Jorginho, văzut de mulți drept principal favorit la Balonul de Aur, după ce a cucerit Champions League cu Chelsea și EURO 2020 cu naționala Italiei.

Francezii Karim Benzema și Ngolo Kante au întregit topul cinci, în timp ce Cristiano Ronaldo, care nu a fost prezent la ceremonie, a ocupat locul șase.

În topul zece s-au mai clasat Mohamed Salah (7), Kevin De Bruyne (8), Kylian Mbappe (9) si Gigio Donnarumma (10).

Balonul de Aur la feminin a fost acordat Alexiei Putellas, o jucătoare de 27 de ani din Spania legitimata la FC Barcelona.

Chelsea a fost desemnată cea mai bună echipă a anului 2021.

Revenind la marele câștigător, Lionel Messi devine primul jucător din istoria fotbalului care câștigă de șapte ori în carieră Balonul de Aur (2009, 2010, 2011, 2012, 2015, 2019 si 2021).

„Astăzi sunt aici la Paris. Sunt foarte fericit, cu adevărat foarte fericit. Îmi doresc să continui să lupt pentru a atinge noi obiective. Nu știu câți ani voi mai juca, dar deocamdată mă bucur de ceea ce fac. Mulțumesc colegilor mei de la Barcelona, echipa națională și PSG”, a declarat Messi.

În acest an, Messi a câștigat Copa America cu naționala Argentinei și Cupa Regelui Spaniei cu FC Barcelona, echipa de la care a plecat în vară la Paris Saint-Germain.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

Poate NATO ajuta Moldova să-și protejeze spațiul aerian? Ce spun MAE și șefa Oficiului Alianței la Chișinău

Republica Moldova conlucrează atât cu Uniunea Europeană (UE), cât și cu Alianța Nord-Atlantică (NATO). Cu UE, țara beneficiază de Instrumentul European pentru Pace pentru modernizarea și consolidarea sistemului de apărare antiaeriană, iar cu NATO are obiectivul de a identifica asistența necesară pentru contracararea dronelor. Declarațiile au fost făcute de secretarul de stat al Ministerului Afacerilor Externe, Valeriu Mija, întrebat dacă NATO poate ajuta Republica Moldova să își protejeze spațiul aerian.

Valeriu Mija a spus că, de la începutul războiului din Ucraina, au fost înregistrate aproximativ 34 de incidente cu drone sau traversări ale spațiului aerian al Republicii Moldova de către rachete balistice.

„Sistemul de apărare antiaeriană, care a fost moștenit din Uniunea Sovietică, a fost destinat la alt tip de reacții. Acum, sistemul este în remodelare și în modernizare (…) prin procurarea diferitor sisteme de detectare, cum ar fi radare, și suntem în contact atât cu Uniunea Europeană – beneficiem de instrumentul facilității europene (…) anume pentru modernizarea și consolidarea sistemului de apărare antiaeriană, aici vorbim nu numai de radare, dar de interceptori, care să intercepteze dronele – , totodată conlucrăm și cu Alianța Nord Atlantică. Avem obiectivul de a identifica asistența pe linia de DCB, anume pentru contracararea dronelor. (…) Ministerul Afacerilor Externe confirmă că conlucrăm și cu Uniunea Europeană, cu partenerii bilaterali, inclusiv și cu Alianța Nord Atlantică, prin mecanismul de DCB”, a comunicat Mija, în cadrul unui briefing dedicat rezultatelor summitului NATO de la Ankara.

Șefa Oficiului de Legătură al Alianței Nord-Atlantice la Chișinău, Agne Gleveckaite, a declarat că „parteneriatul NATO-Moldova este foarte ferm”. „Noi intensificăm această cooperare în baza necesităților și solicitărilor din partea Moldovei”, a adăugat Agne Gleveckaite.

Potrivit lui Valeriu Mija, Carta Organizației Națiunilor Unite „permite statelor neutre să ia atitudine față de un stat agresor” și statul neutru „are dreptul la autoapărare”. „Și acest drept permite să ne adresăm la diferiți parteneri, inclusiv și la Alianța Nord Atlantică, cu care avem parteneriat, și la Uniunea Europeană. Și statele partenere au dreptul să ne ofere nouă asistență pentru ca noi să exercităm sistemul de apărare”, a adăugat Mija.

Agne Gleveckaite a adăugat că „NATO respectă pe deplin neutralitatea constituțională a Moldovei”.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: