parlament

LIVE Parlamentul alege noul Avocat al Poporului și noul șef al CNA

Parlamentul de legislatura a XI-a s-a convocat joi, 3 februarie, în prima ședință plenară din cadrul sesiunii ordinare de primăvară-vară a anului 2022. 

Hotărârea a fost aprobată de Biroul permanent al Parlamentului, în cadrul ședinței de ieri. Totodată, Biroul permanent a aprobat proiectul ordinii de zi a primei ședințe.

Deputații urmează să dezbată și aprobe mai multe numiri, inclusiv a directorului Centrului Național Anticorupție, a Avocatului Poporului, a unui membru al Consiliului Superior al Procurorilor, precum și a directorului adjunct al Centrului Național pentru Protecția Datelor cu Caracter Personal.

În lectură finală va fi examinat proiectul Codului transportului feroviar și modificarea Legii cu privire la energia electrică. Un șir de alte proiecte vor fi dezbătute în prima lectură.

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Inspectoratul General de Carabinieri al MAI

Aur pentru Moldova: sportivul Vasile Diacon a câștigat turneul internațional de lupte din Turcia

Vasile Diacon, sportiv și carabinier din Republica Moldova, a câștigat aurul la Turneul Internațional de Lupte „HASAN GEMICI & GAZANFER BILGE”, desfășurat în Turcia. Anunțul a fost făcut de Inspectoratul General de Carabinieri sâmbătă, 1 august.

Dîacon a concurat la categoria de până la 70 de kilograme. Pentru a ajunge în finală, acesta i-a învins pe sportivi din Kazahstan, Turcia și Azerbaidjan.

În meciul decisiv, luptătorul moldovean de stil greco-roman s-a impus în fața reprezentantului Uzbekistanului, cucerind titlul de campion al turneului.

Inspectoratul General de Carabinieri al MAI
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: