LIVE Socialiștii protestează la Bălți. Vor să poarte panglica Sf. Gheorghe și în continuare 

În municipiul Bălți, socialiștii organizează o acțiune de protest împotriva interzicerii panglicii Sf. Gheorghe. Ei se arată împotriva decizie autorităților de a interzice simbolul. NordNews prezintă imagini live de la fața locului. 

Deputatul PSRM Alexandr Nesterovschi a spus că pe 9 mai, socialiștii vor organiza o manifestație unde toți participanții vor purta panglica Sf. Gheorghe, indiferent de decizia autorităților.

„Autoritățile trebuie să se ocupe de economie, dar nu de interzicerea semnelor. Economia este astăzi la pământ. Trebuie să facem ceva. Trebuie să se ridice toată Moldova”, a spus o participantă la acțiunea de protest.

Amintim că proiectul de lege a fost adoptat pe 14 aprilie în lectură finală. În afară de majoritatea parlamentară, la ședință au participat doar deputații Partidului Comuniștilor, care au protestat, iar președintele partidului, Vladimir Voronin, a calificat inițiativa drept „o rușine”.

Președinta Comisiei juridice Olesea Stamate a subliniat că, potrivit proiectului de lege, nu este interzisă utilizarea panglicii dacă aceasta este parte a medaliei.

Cei care au primit-o pentru că au luptat în război și au fost apreciați pentru că au apărat cetățenii și patria o vor putea purta în continuare”, a declarat aceasta.

Într-un interviu pentru Europa Liberă, deputatul PAS, Lilian Carp, autorul inițiativei de a interzice folosirea „panglicii Sfântului Gheorghe” și altor simboluri care ar promova agresiunea rusească în Ucraina, se așteaptă că interdicția va intra în vigoare în „o săptămână-două, cel mult”.

Potrivit amendamentului, care mai trebuie promulgat de președinta Maia Sandu, încălcarea interdicției se va pedepsi cu amenzi de până la 9 000 de lei pentru persoane fizice sau zeci de ore de muncă în folosul comunității și cu amenzi de până la 18 000 pentru persoane juridice.

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei / NewsMaker

Popșoi, reacție la amenințările Rusiei după condamnarea lui Guțul: „Timpurile în care Moscova ne dicta ce să facem au trecut”

Ministrul de Externe, Mihai Popșoi, acuză Moscova de amestec în treburile interne ale Republicii Moldova, după ce mai mulți oficiali de rang înalt din Federația Rusă au criticat autoritățile de la Chișinău pentru condamnarea bașcanei Găgăuziei, Evghenia Guțul. Într-o declarație făcută pentru presă, Popșoi a declarat că „timpurile în care Moscova ne dicta ce să facem au trecut demult”.

„Moldova este un stat suveran și respingem cu fermitate amestecul în treburile interne ale țării noastre. Timpurile când Moscova ne dicta ce să facem au trecut demult. R. Moldova face ce e bine pentru cetățenii săi, urmând într-un mod clar interesul său național de a-și consolida pacea, bunăstarea, în cadrul marii familii europene”, a declarat ministrul.

Întrebat dacă Ministerul de Externe va convoca ambasadorul rus în urma reacțiilor de la Moscova, Popșoi a răspuns: „Cu siguranță vom examina toate opțiunile pentru a apăra interesele naționale ale Republicii Moldova”.

***

Amintim că conducerea Federației Ruse a reacționat dur la decizia instanței prin care bașcana Găgăuziei, Evghenia Guțul, a fost condamnată la șapte ani de închisoare pentru complicitatea la finanțarea ilegală a unui partid politic. Purtătorul de cuvânt al președintelui rus, Dmitri Peskov, a calificat hotărârea drept „un exemplu de presiune ilegală asupra concurenților electorali în timpul campaniei”.

La rândul său, Constantin Zatulin, reprezentant special al Dumei de Stat pentru probleme de migrație și cetățenie, precum și prim-vicepreședinte al comisiei pentru afaceri ale CSI, a declarat: „Cel mai radical mod de a rezolva problema actuală este avansarea rapidă a armatei ruse către granița Ucrainei cu Transnistria și Moldova”.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: