Mai multe curse charter vor fi efectuate pe data de 27 și 28 martie

Mai multe curse charter vor fi efectuate pe data de 27 și 28 martie. Despre acest lucru se anunță într-un comunicat al Autorității Aeronautice Civile. 

Astfel, până în prezent, conform dispoziției nr.7 din 27.03.2020 au fost aprobate următoarele curse charter:

Curse charter operate de FlyOne :
27 martie 2020 – Chișinău-Verona-Chișinău

Curse charter operate de AEROPARTNER :
27 martie 2020 – Berlin-Chișinău-Praga

Curse charter operate de Air Moldova:
27 martie 2020 – Chișinău – Moscova (Domodedovo) – Chișinău (două curse)
28 martie 2020 – Chișinău – Moscova (Domodedovo) – Chișinău
28 martie 2020 – Chișinău – Londra – Chișinău

Precizăm că recent au fost efectuate mai multe curse charter pentru a aduce în țară cetățenii Republicii Moldova.

*IMPORTANT! Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a declarat pandemie de coronavirus. Virusul se transmite mai ales pe cale respiratorie. 80% dintre pacienți suportă boala ca pe o răceală simplă, dar în 20% dintre cazuri pot avea loc complicații grave. Nivelul mediu de mortalitate este de 3,5%, însă în cazul persoanelor vârstnice poate ajunge la 14-15%. Pentru a vă proteja, urmați câteva recomandări simple:
1. Spălați mâinile în mod regulat cu apă și săpun sau dezinfectați-le cu soluții pe bază de spirt;
2. Păstrați distanța de minimum 1 metru față de alte persoane (în special față de cele care tușesc sau strănută);
3. Nu vă atingeți ochii, nasul, gura cu mâinile murdare;
4. În cazul în care tușiți sau strănutați, acoperiți-vă gura cu un șervețel sau cu încheietura cotului;
5. În cazul în care aveți febră, tuse uscată sau dificultăți de respirație – apelați serviciul 112. Atenție! Nu mergeți personal la spital sau clinică, pentru a nu pune în pericol alte persoane.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Șoferul care a accidentat mortal un copil de 10 ani pe trecerea de pietoni, în apropierea Aeroportului Chișinău, a fost condamnat la 4 ani și 6 luni de închisoare cu executare, după ce instanța a decis rejudecarea cauzei. Sentința, pronunțată recent de Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, prevede și plata a aproape 870.000 de lei despăgubiri morale, precum și anularea dreptului de a conduce.

Inițial, printr-o hotărâre din 25 mai 2023, bărbatul, în vârstă de 25 de ani, fusese condamnat la 1 an și 6 luni de detenție cu executare, iar restul pedepsei – încă 1 an și 6 luni – fusese suspendat condiționat, cu un termen de probă de patru ani. De asemenea, suma stabilită drept despăgubire morală era mai mică – 600.000 de lei.

Ulterior, în urma recursului depus de procuror, Curtea de Apel a dispus, la 9 aprilie 2024, rejudecarea cauzei în ceea ce privește individualizarea pedepsei și cuantumul daunelor morale.

Amintim că accidentul s-a produs în regiunea aeroportului, în data de 23 decembrie 2022. Un minor de doar 10 ani a decedat la spital după ce a fost tamponat de un automobil în timp ce trecea strada regulamentar, pe trecerea de pietoni.

Șoferul de 22 de ani și-a recunoscut integral vinovăția în comiterea infracțiunii imputate.

Mama copilului s-a adresat public către magistrați și procurori cu rugămintea de a nu permite mușamalizarea dosarului.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: